lorem ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
4 obserwujących
30 notek
34k odsłony
425 odsłon

Krawat nie wart tanich mundurków

Wykop Skomentuj9

 W mojej ocenie to było wyważone przemówienie. Gdzieś w kampanii prezydenckiej lub tuż na początku kadencji Prezydent Trump zapowiadał ten kurs polityki - że Ameryka nie potrzebuje już angażować się tak bardzo w odległych regionach. Państwa w nich obecne, mające tam interesy powinny podejmować odpowiednio więcej obowiązków.

Dziś Prezydent to powtórzył, powołując się na politykę dot. bezpieczeństwa energetycznego. US są obecnie samowystarczalne. To jest luksus na który nie każde państwo może sobie pozwolić, poza tym wiele rynków jest zależnych od pośrednich czy bezpośrednich dostaw z BW, a globalnie wszyscy jesteśmy zależni od stabilności w tym regionie. Wszelkie konflikty odbijają się na cenach surowców energetycznych, a zatem na całych gospodarkach i społeczeństwach.

I właśnie po dzisiejszym przemówieniu, tonującym, można odnieść wrażenie, że Prezydent Trump jakby to przyjął do wiadomości. Że power i glory, ostre negocjacje i demonstracje siły to może i jest coś, na co go stać, ale niekoniecznie stać na to innych.

Inna sprawa, tonująca też niektórych obserwatorów wyczekiwanie wojny (ot event) zostało nieco sprowadzone do parteru. Prezydent wskazał na mniej interesującą i mniej medialną część, a mianowicie na obowiązki. Obowiązki NATO, obowiązki dużych państw europejskich, m.in. UK, Francji, Niemiec i nie tylko, też Chin i Rosji. W konsekwencji do większego zaangażowania we wspólne interesy, do większych nakładów. Bezpieczeństwo strategiczne, energetyczne kosztuje. Nie ma od tego wyjątków.

Dla nas też nie.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka