lorem ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
4 obserwujących
27 notek
33k odsłony
394 odsłony

Ustawa stabilizująca

Wykop Skomentuj5

Opozycja i środowiska radykalnie rozpolitykowane nazywają grudniową ustawę dot. sądownictwa mianem "kagańcowej". Wnioskuję, że z dwóch powodów.

Powód pierwszy - dlatego, że ustawa wskazuje co (od wejścia jej zapisów w życie) będzie niedozwolone, a niedozwolone będą iście schizofreniczne stanowiska tego typu - mamy KRS, które nie jest KRS, mamy Trybunał, który już nie jest Trybunałem, a zaraz będziemy mieli SN, który nie będzie SN. 

Powód drugi - to konsekwencja zmian ubiegłej kadencji - powołania Izby Dyscyplinarnej, a mianowicie rozszerzenia instytucjonalnego w sądownictwie, na rzecz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w przypadku przewinień, także takich jak wyżej.

Ustawa w swej części służy uprzątnięciu publicznego nieporządku spowodowanego wprowadzaniem ustaw w ubiegłej kadencji i reakcjami na te zmiany.

Czy są jakieś alternatywy?

Są, najczęściej pokazujący się w mediach i na manifestacjach sędziowie oraz politycy mogą nie kwestionować działań ustawodawcy, zająć się swoją pracą i przestać kreować wrażenie - zarówno wewnątrz państwa, jak i poza nim - że władza ustawodawcza jest zależna od władzy sądowniczej.

Bez tego dalsze reformowanie sądownictwa (i nie tylko sądownictwa) będzie utrudnione, a jak dobrze wiemy, poprawa kondycji państwa nie dzieje się za sprawą jednego aktu zmieniającego. To szereg aktów i działań na przyszłość i w przyszłości. Których z pewnością nie można racjonalnie omawiać i procedować, ani w egzaltacji, ani w atmosferze podważania stanu prawnego państwa.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo