Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
23 obserwujących
4627 notek
227k odsłon
62 odsłony

Przyczyny nieporozumień - dlaczego warto?

Wykop Skomentuj3


Prawda to cała rzeczywistość, bezwzględna. Każda różnica i zmiana musi mieć swoją przyczynę. Stąd uważam, że nie ma względności w rzeczywistości. Ale tu się kończy niezmienność Prawdy.

W definiowaniu Prawdy ważne są dwa zjawiska: postrzeganie Prawdy i jej zapis w Pamięci, gdyż to one stoją za różnicami w głoszonych Interpretacjach Prawdy.

Postrzegamy rzeczywistość przez filtry poznawcze, dostrzegamy to, co znamy. To czego nie potrafimy nazwać większości z nas umyka. Postrzegamy dominujące szczegóły, za pomocą których dokonujemy przypisania nazwy do przedmiotu Obserwacji. 

Drugim powodem różnic w naszych obrazach Prawdy jest zapis w Pamięci, inaczej zapamiętujemy zdarzenia, oraz przypisujemy im różne znaczenia.

To różne obrazy Prawdy stoją za brakiem porozumienia między ludźmi. Używamy tych samych słów do nazywania i opisywania innych treści. 

Trzecią przyczyną braku porozumienia są różne definicje pojęć, którymi operujemy. Definicje te nie pochodzą ze wspólnego słownika, są tylko produktem upraszczania znaczeń, zapamiętujemy główne cechy spotykanych obiektów i je zapamiętujemy, po to by odwoływać się do nich w rozmowie.

Kolejnym powodem jest brak umiejętności tworzenia znaczeń dla nowych treści. Spotykamy nowe dla nas doświadczenia i przypisujemy im stare znaczenia. Poruszamy się w znanych oswojonych modelach rzeczywistości. W standardowych sytuacjach jest to korzystne, bo unikamy kosztownych procesów umysłowych, lecz jest zabójcze dla poznania nowego.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości