Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
16 obserwujących
4181 notek
213k odsłon
30 odsłon

Kłamstwo - niejednoznaczne moralnie narzędzie

Wykop Skomentuj


Kłamstwo jest narzędziem kreacji pożądanego nastawienia rozmówcy do wybranej sytuacji lub osoby. Okłamujemy też siebie, by się lepiej poczuć. Kłamstwo jest drogą na skróty, buduje obrazy sprzeczne z rzeczywistością, bo to posiadane obrazy świata wpływają na decyzje. Nie prawda, ale jej obraz.

Szczerość to unikanie kłamstw, to relacjonowanie rzeczywistości takiej, jaka jest.

Jesteśmy emocjonalnymi osobami, i prawda wywołuje niepożądane emocje, często o silnym natężeniu. Ludzie wymyślili taktowne zachowanie, kłamstwa w białych kołnierzykach łagodzące obyczaje, które zmniejszają ilość agresji między ludźmi.

Tylko dojrzały emocjonalnie człowiek, o dojrzałym Ego, może w każdej sytuacji pozwolić sobie na szczerość wobec siebie. Szczerość jest potężnym narzędziem przemiany i budowania mocnych, odpornych na zawirowania, relacji. 

Kłamstwo jest ucieczką ludzi słabych, ucieczką w iluzję. Iluzją karmią się ludzie cierpiący, którzy stracili nadzieję na zmianę, to ona pozwala im zachować korzystny nastrój, potrzebny do przetrwania. 

Kłamstwo zabija zaufanie , niezbędne dla utrzymania relacji i kapitału społecznego.

Kłamstwo, iluzja nie zawsze są złem. Kłamstwo może być krokiem pośrednim do prawdy, powoli oswaja z prawdą, ułatwia jej przyjęcie. Trudna prawda ujawniona nagle, zostanie odrzucona z powodu bólu jaki sprawia. 

Kłamstwo jest złem, ale jesteśmy słabi i bez niego na świecie byłoby więcej cierpienia. Iluzja koi ból, ale uniemożliwia rozwój.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości