Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska
78
BLOG

błyski z ostatnich 2 tygodni dla sympatyków

Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

3335 - moja inspiracja

Mnie inspirują słowa. Napotykam na słowo i ono rezonuje z moją intuicją, która ujawnia moją definicję tego pojęcia. Część moich intuicji wynika z doświadczenia, część jest zapełnianiem dziur poznawczych niesprzecznie z moją wiedzą niejawną.


3336 - moja intencja

Dlaczego tworzę? Dlaczego piszę? Świat postrzegam jako zamgloną przestrzeń znaczeń. Znamy Byty konkretne. Przy Bytach idealnych lub abstrakcyjnych nasza wiedza bywa mylna. Ja badam ten obszar i podaję definicje z perspektywy holistycznej, ujawniam znaczenia Bytów w określonych kontekstach. Buduję strukturę znaczeń. Co to daje? Mi przyjemność, idealne definicje to wyższy poziom estetyki. Innym otwiera drzwi do wiedzy i rozwiązań


3337 - wiedza strukturalna

Ludzie są niewolnikami swojej wiedzy, na bodźce reagują zgodnie z zawartością pamięci. W moim przypadku bodźce ze środowiska uruchamiają proces twórczy, w wyniku którego powstaje nowa definicja. Ja mam sprawną pamięć strukturalną umiejscowioną w głębszych strukturach, która każde nowe znaczenie akomoduje, sama się zmienia, by dopasować do nowego odkrycia. Większość ludzi asymiluje wiedzę, zapamiętuje nowe bez wpływu na wiedzę strukturalną.


3338 - wyparcie

Wyparcie to zmiana statusu zapisu doznania. Wyparte nie znika, tylko znika ze świadomości, mimo tego że podświadome to na nas oddziałuje. Ukryte, więc trudniejsze do okiełznania. Wyparcie jest korzystne w sytuacji trudnej, unikamy psychicznego zniszczenia. Warto jednak, w chwili, gdy jesteśmy wzmocnieni, opracować wyparte treści i znaleźć dla nich znaczenie. Wówczas nie będą nami kierowały z tylnego siedzenia.


3339 - emocje i rozsądek

Złoty środek między emocjami i rozsądkiem jest w podejmowaniu decyzji optymalny. Rozsądek pozwala wybierać obiektywnie najlepsze rozwiązania na miarę wiedzy, emocje pobudzają nas i wspierają w realizacji podjętych decyzji.


3340 - treść i forma

Czasem twórca ustala formę i dobiera treść, by w tej formie się zmieścić. Czasem twórca wybiera treść i w miarę rozwoju treści kreuje formę. Doskonała forma dostarcza doznań estetycznych, wartościowa treść dostarcza doznań intelektualnych. Tylko geniusz potrafi zmieścić wartościową treść w doskonałej formie.


3341 -prawda?

Nie można dążyć do Prawdy, można dążyć do adekwatnego odzwierciedlenia Prawdy, można dążyć do najpełniejszego postrzegania Prawdy, można dążyć do uzyskania kolejnych informacji. Prawda to to co cię otacza, w czym jesteś zanurzony i to czym jesteś. Jak można do tego dążyć?


3342 - wpływ otoczenia

Można wychowywać poprzez strukturę otoczenia, ułatwiać pewne zachowania, uniemożliwiać inne. Syn znajomych rozrzucał ubrania po podłodze. Powiesili mu wieszak w pokoju i wstawili stołek. Pilnowali, by nabrał nowych nawyków. Po czasie się udało.


3343 - miejsce obojętności

Obojętność wobec kogoś oznacza, że jest nam obcy. Chroni nas przed wyczerpującym zaangażowaniem. Wobec obcych zachowujemy się kulturalnie i z szacunkiem na dystans. Udawana życzliwość jest rozpoznawana i przykra, gdyż jest oszustwem. Obojętność w relacji jest bolesna, gdyż jest sygnałem, że relacja stała się jednostronna, że zostaliśmy emocjonalnie porzuceni.


3344 - rozważania

Rozważania nie są bezwartościowe wówczas, gdy je traktujemy jako krok w dążeniu do odkrycia prawdy. Każde skojarzenie uruchamia kolejne, oceniamy sensowność każdego kroku i wybieramy kierunek kolejnych refleksji. Nasze zrozumienie rozwija się, ostatnim krokiem jest poddanie wyników naszych rozważań szerokiej społecznej ocenie. Nie każde nasze stwierdzenie spotka się ze społeczną aprobatą, krytyka może skłonić nas do ponownych przemyśleń i ulepszenia naszego rozumienia rzeczywistości.


3345 - wdzięczność

Wdzięczność to nie zapłata, wdzięczność to emocja, która skłania do wzajemności, była potrzebna do budowania kapitału społecznego dlatego została ewolucyjnie wykształcona.


3346 - malarstwo?

Ktoś mówił, że fotografia wyruguje malarstwo, ono tylko zmieniło funkcję. Przestało dominować odzwierciedlanie rzeczywistości, zaczęło dominować odzwierciedlanie wrażliwości malarza, który przez filtr swojej wrażliwości zniekształca rzeczywistość uwalniając nowy dla obserwatora rodzaj piękna.


3347 - pytania

Nie ma niewłaściwych pytań, są tylko niewygodne.


3348 - bezwzględny

Słowo bezwzględne ma dwa znaczenia, w jednym są bezwzględniejsze reguły, w drugim emocje. Mamy bezwzględność reguł dopuszczającą tylko jedno rozwiązanie i bezwzględność jako podejście w relacjach nie uwzględniające cudzych potrzeb.


3349 - zasadnicza różnica

Lubisz kogoś, gdy zaspokaja twoje potrzeby, kochasz kogoś, gdy zaspokajasz jego potrzeby.


3350 - nagość

Odkrywana nagość jest piękniejsza niż ta całkiem odkryta, w której brakuje tajemnicy.


3351 - życie

Cudem jest życie przekazywane potomnym, dążące do nieśmiertelności. Jeśli życie ma wszytą możliwość doskonalenia się, to rozwój człowieka nie jest zamknięty, mamy jeszcze szansę na doskonałość. Tylko wyczerpanie się zasobów może nas zatrzymać na etapie samozagłady.


3352 - odkryć prawdę?

Co to znaczy? Ujawnić prawdę, to znaczy uzyskać adekwatne informacje o fragmencie rzeczywistości, które do tej pory były niedostępne. Odkryć prawdę, to otworzyć umysł i zmysły na kontakt z fragmentem rzeczywistości. Prawdę "odkrywamy" tylko na miarę naszych możliwości.


3353 - prawda?

Moim zdaniem poznanie prawdy to odzwierciedlenie prawdy w umyśle, a zrozumienie prawdy to poznanie mechanizmów, które rządzą zmianą.


3354 - zmiana przekonań

Najpierw trzeba oponentom pozwolić ujawnić ich przekonania i je argumentami rozbić, potem sami zapytają, co my na dany temat sądzimy. Nie przekonamy ich w tamtej chwili, bo ucierpiałaby ich miłość własna, ale zachęcimy ich do ponownego rozważenia sytuacji.


3355 - poznanie

Poznajemy świat poprzez filtry naszej wrażliwości.


3356 - paradoks

Paradoks to nie niezgodność tylko istnienie w rozłącznych wymiarach.


3357 - iluzja sukcesu

Gdy nie ogłaszamy naszych zamiarów, a chwalimy się wynikami, które osiągnęliśmy, będziemy postrzegani jako ludzie sukcesu. Ludzie nie widzą naszej przegranej, bo nie ujawniliśmy mety. Każdy wynik niesie jakąś korzyść, gdy będziemy się na niej skupiać, doświadczymy zadowolenia.


3358 - szczęście?

Poczucie szczęścia realizuje się w celebracji osiągniętych celów, w traktowaniu porażek jak lekcji, w spotkaniach z przyjaciółmi, rozwijaniu pasji. Wielkie marzenia są wyboistą drogą do szczęścia, gdyż niewielu zaprowadzą do wielkości.


3359 - dobry cel

Dobry cel to taki, który zaspokaja nasze potrzeby. Rozsądek podpowiada, ze nie warto zmieniać tego, co dobrze działa. Dobry cel uwzględnia warunki środowiska, w których będzie realizowany. Porywanie się z motyką na słońce jest kosztowną fanaberią. Dobry cel to taki, który buduje wspólnotę, nie wiemy kiedy ta wspólnota uratuje nasze interesy. Z obojętności łatwiej przejść do agresji niż do współpracy.


3360 - wiara w dobre zakończenia

Optymista wierzy w dobre zakończenia, dlatego podejmuje działania, które często kończą się sukcesem. Pesymista widzi przeszkody, szuka rozwiązań problemów, nie sięga po cele trudne, przytłaczają go przewidywania. Pesymista sprawdzi się na stanowiskach kontroli. Optymista na stanowiskach kreatywnych. Realista na stanowiskach kierowniczych, ktoś musi pogodzić sprzeczne poglądy.


3361 - oszczędności

Oszczędności dają wolność. Możemy spokojnie poszukać lepszej pracy. W czasie choroby nie spadamy na dno, możemy kupić pomoc. Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa, zmniejszają stres w nieprzewidywalnym świecie.


3362 - błędy kodowania

Poznajemy prawdę, to co jest. Ale zapisujemy w pamięci nasz obraz tej prawdy zniekształcony, pozbawiony szczegółów. Komunikujemy się za pomocą komunikatów, które są streszczeniem naszego obrazu prawdy. Słuchacz zakodowuje swój obraz komunikatu. Nie dziwmy się, że słuchacz ma błędny obraz prawdy, przekłamanie mogło nastąpić na każdym z wymienionych etapów.


3363 - idiota?

Udawanie idioty jest korzystne, ludzie się mniej kontrolują i spoza masek ujawniają swoją naturę. Jeśli idiota ma kierownicze stanowisko, warto by miał mądrych doradców.


3364 - czas psychologiczny

Czas psychologiczny jest subiektywny w tym sensie, że go w różnych chwilach odmiennie doświadczamy. Tylko zegarki są obiektywne w mierzeniu czasu.


3365 - kiedy czas się wypełni?

Spełnienie, to subiektywne doznanie dobrze przeżytego życia. Pozwala odpuścić pogoń za sukcesem i delektować się chwilą.


3366 - rola oceny

Kiedy przegrywamy nie mamy poczucia szczęścia, które jest chemią w mózgu zależną od naszych osiągnięć. To my oceniamy nasze osiągnięcia, poczucie szczęścia nie zależy od osiągnięć, a od naszej oceny.


3367 - wyrwane z kontekstu

Kontekst nadaje znaczenie. Wyrwanie z kontekstu zmienia znaczenie. Pojedyncze słowa mają swoje definicje, zdania podlegają już interpretacji.


3368 - nijakość

Przeciętność bywa pomijana, zlewa się z tłem. Są ludzie zauważani i ci pomijani. Musisz zdecydować, czy szukasz doznań, czy spokojnego życia. Bycie w kontrze do opinii innych jest łatwym, bezmyślnym sposobem wyróżnienia się.


3369 - twórczość

Twórczość wymaga treningu, musimy wykształcić łatwość formułowania zdań. Twórczość wymaga ponadprzeciętnej wrażliwości, musimy doznawać więcej, by mieć coś nowego do przekazania. Twórczość wymaga przestudiowania dokonań innych, byśmy nie zachłysnęli się owocami, które ktoś zerwał wcześniej.


3370 - odpowiedź

Nasz umysł szuka odpowiedzi, tak że badacz musi nauczyć się stawiać żyzne pytania, czyli takie, które irytują naszą bezwładność. Odpowiedzi bywają zgodne z posiadaną wiedzą, dlatego badacz musi poznać środowisko, które bada, wtedy odpowiedź ma szansę wypełnić poprawnie luki poznawcze.


3371 - ucieczka

Można uciec materialnie, odgrodzić się murami, a dalej pozostawać w psychologicznym uwiązaniu. Można zbudować nowy model relacji, postawić granice i je egzekwować. Separacja jest konieczna, gdy druga osoba nie szanuje naszych granic.


3372 - intymność

Intymność jest możliwa w bliskości, wymaga zaufania. Jest otwarciem się na doznania, które ujawniają nasze wnętrze. Intymność jest kwiatem, który rozkwita w cieple miłości. Seks bez miłości jest tylko sportem przynoszącym przyjemność.


3373 - zapomnieć się

Czasem chcemy odciąć się od przeszłości, a pamięć nie pozwala. Jeśli naprawimy krzywdy młodości i wejdziemy czyści w etap dojrzałości, możemy zacząć żyć w zgodzie z sumieniem. Przeszłość będzie wówczas zamkniętym rozdziałem, który nie będzie na nas oddziaływać.


3374 - cud

Cud jest niewytłumaczalnym dobrym zdarzeniem, zaskakującym w swojej unikalności. Zjawiska, które ludzie uznają za cuda, naukowcy uznają za niewyjaśnioną rzeczywistość. Prawo przyczyny i skutku działa, tylko umyka naszemu poznaniu.


3375 - pytanie retoryczne

Pytanie retoryczne służy nauce, pozwala mobilizować umysł bez ujawniania słabości. Pytanie retoryczne przynosi odpowiedzi, których nie wyrażamy głośno. Stoi na straży wolności słowa, której częścią jest prawo do milczenia.


3376 - wątpiący

Człowiek wątpiący jest irytujący, mówimy że szuka dziury w całym. To człowiek, który się nie poddaje w odkrywaniu prawdy. Jest awangardą badaczy, ale nie czerpie owoców ze swojego wątpienia, brakuje mu potencjału wdrażania wyników w użyteczną technologię. Ma swoje miejsce w zespole, rzadko lubiany, ale to do niego zwraca się zespół, gdy wszyscy staną pod poznawczą ścianą. Zwątpienie kruszy posiadane interpretacje kreując miejsce na nowe.


3377 - sen

Śnimy na jawie, gdy mamy wyłączoną świadomość. Sen ubiera rzeczywistość w swoje szaty i prawda umyka poznaniu. Sen odbiera nam sprawczość, nurzamy się w oparach absurdu. Mało kto zauważa, że to zniewoleni śnią sen o wolności.


3378 - ad personam

Ataki ad personam występują wtedy, gdy rozmówcy brakuje racjonalnych argumentów, atakując liczy na wycofanie się oponenta.


3379 - uwiedziony

Można kogoś porwać ideą, można kogoś uwieść ideą. Na zewnątrz zjawiska wyglądają podobnie. Uwiedzenie pozbawia zdrowego rozsądku, porwanie uaktywnia emocje, na fali których płyniemy.


3380 - intencja

Intencja nie jest tożsama z celem. Cele to implementacja intencji. Intencja to kierunek, ku któremu zmierzamy realizując cele.


3381 - zapowiedź

Zapowiedź potęguje doznania, wprowadza w stan oczekiwania, przygotowuje na przyjęcie nowości. Nie lubimy być zaskakiwani, bo nie możemy się przygotować, niespodzianki tolerujemy tylko od najbliższych, gdyż im ufamy.


3382 - bolesna prawda

Kiedy ujawniać bolesną prawdę? Wówczas, gdy jest nadzieja na zmianę na lepsze i mamy narzędzia tej zmiany. W sytuacjach beznadziejnych lepiej przemilczeć, nie ma potrzeby potęgowania bólu.


3383 - humor

Humor jest przejawem inteligencji. Tworzenie zaskakujących sytuacji dosadnych puent wymaga sprawności w korzystaniu z umysłu. Humor jest sexy, intelekt jest sexy, wysportowane ciało jest sexy. Każdy ma szansę się podobać, musi tylko trafić w gust.


3384 - archetyp?

W globalnej wiosce nie ma archetypów. Chcemy się wyróżniać, więc nie realizujemy wspólnego wzorca. Odpowiadamy na potrzeby innych, a te są różne. Stereotypy to tylko uproszczenia poznawcze, a nie modele rzeczywistości.


3385 - krzywda

Nie każdą krzywdę da się naprawić, istnieją procesy nieodwracalne. Można skrzywdzonemu ofiarować uzgodnione wspólnie dobro w ramach rekompensaty, by zbudować przestrzeń do wybaczenia, które uwolni nas od wyrzutów sumienia. Człowiek musi mieć szansę na poprawę, aby wrócił na ścieżkę dobra. To jest korzystne dla wszystkich. Ludzie odrzuceni rezygnują z przestrzegania norm społeczeństwa, które ich odrzuciło.



Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: pstheory.org oraz do mailowego kontaktu: panstructuraltheory@gmail.com. Dodam, że wszelkie teksty na moim blogu są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości