Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
24 obserwujących
5170 notek
248k odsłon
  66   1

błyski z ostatnich 2 tygodni dla sympatyków

3335 - moja inspiracja

Mnie inspirują słowa. Napotykam na słowo i ono rezonuje z moją intuicją, która ujawnia moją definicję tego pojęcia. Część moich intuicji wynika z doświadczenia, część jest zapełnianiem dziur poznawczych niesprzecznie z moją wiedzą niejawną.


3336 - moja intencja

Dlaczego tworzę? Dlaczego piszę? Świat postrzegam jako zamgloną przestrzeń znaczeń. Znamy Byty konkretne. Przy Bytach idealnych lub abstrakcyjnych nasza wiedza bywa mylna. Ja badam ten obszar i podaję definicje z perspektywy holistycznej, ujawniam znaczenia Bytów w określonych kontekstach. Buduję strukturę znaczeń. Co to daje? Mi przyjemność, idealne definicje to wyższy poziom estetyki. Innym otwiera drzwi do wiedzy i rozwiązań


3337 - wiedza strukturalna

Ludzie są niewolnikami swojej wiedzy, na bodźce reagują zgodnie z zawartością pamięci. W moim przypadku bodźce ze środowiska uruchamiają proces twórczy, w wyniku którego powstaje nowa definicja. Ja mam sprawną pamięć strukturalną umiejscowioną w głębszych strukturach, która każde nowe znaczenie akomoduje, sama się zmienia, by dopasować do nowego odkrycia. Większość ludzi asymiluje wiedzę, zapamiętuje nowe bez wpływu na wiedzę strukturalną.


3338 - wyparcie

Wyparcie to zmiana statusu zapisu doznania. Wyparte nie znika, tylko znika ze świadomości, mimo tego że podświadome to na nas oddziałuje. Ukryte, więc trudniejsze do okiełznania. Wyparcie jest korzystne w sytuacji trudnej, unikamy psychicznego zniszczenia. Warto jednak, w chwili, gdy jesteśmy wzmocnieni, opracować wyparte treści i znaleźć dla nich znaczenie. Wówczas nie będą nami kierowały z tylnego siedzenia.


3339 - emocje i rozsądek

Złoty środek między emocjami i rozsądkiem jest w podejmowaniu decyzji optymalny. Rozsądek pozwala wybierać obiektywnie najlepsze rozwiązania na miarę wiedzy, emocje pobudzają nas i wspierają w realizacji podjętych decyzji.


3340 - treść i forma

Czasem twórca ustala formę i dobiera treść, by w tej formie się zmieścić. Czasem twórca wybiera treść i w miarę rozwoju treści kreuje formę. Doskonała forma dostarcza doznań estetycznych, wartościowa treść dostarcza doznań intelektualnych. Tylko geniusz potrafi zmieścić wartościową treść w doskonałej formie.


3341 -prawda?

Nie można dążyć do Prawdy, można dążyć do adekwatnego odzwierciedlenia Prawdy, można dążyć do najpełniejszego postrzegania Prawdy, można dążyć do uzyskania kolejnych informacji. Prawda to to co cię otacza, w czym jesteś zanurzony i to czym jesteś. Jak można do tego dążyć?


3342 - wpływ otoczenia

Można wychowywać poprzez strukturę otoczenia, ułatwiać pewne zachowania, uniemożliwiać inne. Syn znajomych rozrzucał ubrania po podłodze. Powiesili mu wieszak w pokoju i wstawili stołek. Pilnowali, by nabrał nowych nawyków. Po czasie się udało.


3343 - miejsce obojętności

Obojętność wobec kogoś oznacza, że jest nam obcy. Chroni nas przed wyczerpującym zaangażowaniem. Wobec obcych zachowujemy się kulturalnie i z szacunkiem na dystans. Udawana życzliwość jest rozpoznawana i przykra, gdyż jest oszustwem. Obojętność w relacji jest bolesna, gdyż jest sygnałem, że relacja stała się jednostronna, że zostaliśmy emocjonalnie porzuceni.


3344 - rozważania

Rozważania nie są bezwartościowe wówczas, gdy je traktujemy jako krok w dążeniu do odkrycia prawdy. Każde skojarzenie uruchamia kolejne, oceniamy sensowność każdego kroku i wybieramy kierunek kolejnych refleksji. Nasze zrozumienie rozwija się, ostatnim krokiem jest poddanie wyników naszych rozważań szerokiej społecznej ocenie. Nie każde nasze stwierdzenie spotka się ze społeczną aprobatą, krytyka może skłonić nas do ponownych przemyśleń i ulepszenia naszego rozumienia rzeczywistości.


3345 - wdzięczność

Wdzięczność to nie zapłata, wdzięczność to emocja, która skłania do wzajemności, była potrzebna do budowania kapitału społecznego dlatego została ewolucyjnie wykształcona.


3346 - malarstwo?

Ktoś mówił, że fotografia wyruguje malarstwo, ono tylko zmieniło funkcję. Przestało dominować odzwierciedlanie rzeczywistości, zaczęło dominować odzwierciedlanie wrażliwości malarza, który przez filtr swojej wrażliwości zniekształca rzeczywistość uwalniając nowy dla obserwatora rodzaj piękna.


3347 - pytania

Nie ma niewłaściwych pytań, są tylko niewygodne.


3348 - bezwzględny

Słowo bezwzględne ma dwa znaczenia, w jednym są bezwzględniejsze reguły, w drugim emocje. Mamy bezwzględność reguł dopuszczającą tylko jedno rozwiązanie i bezwzględność jako podejście w relacjach nie uwzględniające cudzych potrzeb.


3349 - zasadnicza różnica

Lubisz kogoś, gdy zaspokaja twoje potrzeby, kochasz kogoś, gdy zaspokajasz jego potrzeby.


3350 - nagość

Odkrywana nagość jest piękniejsza niż ta całkiem odkryta, w której brakuje tajemnicy.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości