Holistyczne widzenie świata
Uchwyć ukryte dla oczu.
25 obserwujących
5558 notek
259k odsłon
  12   0

Kapłanka przeznaczenia. Listy. Prawda


Umiłowani Poszukiwacze Prawdy zacznę od powszechnych błędów. Prawdy nie można głosić, Prawdę można tylko odkrywać, można głosić interpretacje Prawdy zgodnie z posiadanymi w umyśle reprezentacjami Prawdy. Fakty nie są Prawdą. Fakty są subiektywne, są reprezentacjami umysłowymi wycinków rzeczywistości stworzonymi zgodnie z posiadaną wiedzą, używanym językiem, aktualnymi konwencjami.

Kochani, obserwatorzy z różnych kręgów kulturowych podadzą częściowo różne fakty dotyczące tej samej sytuacji. Fakty określają to, co odebraliśmy zmysłami, co zakodowaliśmy zgodnie z posiadaną wiedzą i językiem. Nie widzimy wszystkiego. Zapamiętajcie Poszukujący: Prawda to jest cała rzeczywistość. Gdy patrzymy na fragment rzeczywistości, nie możemy go nazwać Prawdą, bo nie uwzględniamy wpływów, które wprowadzają w nim zmiany. Wyciągamy fragment z naturalnego kontekstu, a to zmienia nadawane znaczenie.

Chcemy być rzetelni, zatem będziemy mówić o reprezentacjach umysłowych wycinków Prawdy, albo o ich modelach. Musimy ujawnić przyjęte założenia i używane definicje. Tylko modele oddające strukturę rzeczywistości są najbliższe Prawdy. Oprócz dzielenia się reprezentacjami umysłowymi fragmentów Prawdy jesteśmy uwikłani w swój proces poznawania, w którym nadajemy znaczenia. Poznajemy w kontekście, nadajemy znaczenia zgodnie z aktywnym kontekstem i takie nadane znaczenie będziemy w pamięci zapisywać jako reprezentację umysłową. To nadane znaczenie wpływa na decyzje, nie Prawda. Dlatego ważne jest ujawnienie kontekstu, w którym nadaliśmy znaczenie, aby odbiorca uaktywnił ten sam kontekst.

Ja mówię prawdę. To jest niestety najczęściej pojawiające się kłamstwo. Ja co najwyżej mówię zgodnie z posiadaną wiedzą. Wiedza na kilku poziomach mogła zostać przekłamana. Prawda jest bogatsza w szczegóły niż nasze reprezentacje, bywa częściowo ukryta, wymyka się używanym pojęciom. Brakuje nam słów, więc używamy znanych słów dla zjawisk nie w pełni odkrytych. Często nie jesteśmy świadomi używanych definicji. Nadawca i odbiorca mogą mieć różne definicje, więc to samo słowo inaczej rozumieją.

Odkrywajcie Prawdę, ujawniajcie definicje, podawajcie kontekst, a spotkacie się z innym w tym samym świecie znaczeń.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale