Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska
76
BLOG

Wartości, racjonalność - Studium

Jadwiga.Magnuszewska Jadwiga.Magnuszewska Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Autor: Jadwiga Magnuszewska

Wartości to drogowskazy dla decyzji, możemy, ale nie musimy ich respektować. Wspierają szybkie podejmowanie decyzji. Współpracują z sumieniem. Postępowanie wbrew wartościom wywołuje wyrzuty sumienia. Mamy hierarchie wartości. Konflikt wartości wymusza działania refleksyjne, wartości o wyższej randze są uwzględniane.

Mamy kilka osobowości, dopasowanych do środowisk, w których uczestniczymy. Osobowość definiuję jako zespół wyuczonych nawyków i zachowań. Każde środowisko ma współdzielone wartości. Zdarza się, że ignorujemy w pracy te wartości, które szanujemy w rodzinie. To sugeruje, że wartość ma zakres zastosowania.

Użyteczna wartość nie mówi jak postępować, to ograniczałoby zachowania wymagane w sytuacjach niestandardowych. Użyteczna wartość ma na celu zaktywizować skojarzenia z nią powiązane. Ten mechanizm pozwala kreatywnie szukać rozwiązań w obszarze zgodnym z wartością.

Interesujący jest związek racjonalności z wartościami. Należałoby zdefiniować pojęcie wartość i pojęcie racjonalność. Wartość to fenomen, o który dbamy. Racjonalność to postępowanie w zgodzie z argumentami. Oczywiście argumenty mogą być uznane powszechnie za nieracjonalne, wówczas mamy do czynienia z racjonalnością równoległą. Argumenty brane pod uwagę muszą być zgodne z posiadaną wiedzą. Jeśli wiedza jest uznawana powszechnie za nieracjonalną, to argumenty będą nieracjonalne.

Jak zatem opisać związek wartości z racjonalnością? Jeśli postąpimy wbrew wartościom, poczujemy wyrzuty sumienia. Czy możemy postąpić zgodnie z wartościami ale wbrew uznawanym argumentom? To zależy od charakteru, osoba zasadnicza będzie preferować wartości, osoba pragmatyczna postąpi zgodnie z argumentami.

Argumenty można uznać za tymczasowe wartości, stosowane w danej sytuacji. Jest to sztuczka psychologiczna uwalniająca z prymatu wartości nad racjonalnością.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: pstheory.org. Wszelkie teksty na moim blogu i w moich książkach są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję. Pracuję obecnie nad dwiema książkami. Pierwsza jest dla wszystkich, kompendium mądrości, zawierająca tematy dotyczące najważniejszych zagadnień w życiu, takie które wnoszą największą zmianę na lepsze. Najskuteczniejsza  praca z tą książką to wybór tematu, aktualnie poruszającego umysł czytelnika i czytanie codziennie po kilka akapitów. Zatrzymywanie się nad tymi, które pobudzają umysł. Pozwolenie sobie na własne refleksje wzbudzone przez czytane treści. Książka na lata, książka do kawy, w podróży, do tramwaju. Druga książka jest dla naukowców i wolnych badaczy. Zawiera zbiór narzędzi, które wspierają umysł w dokonywaniu odkryć. To podsumowanie warsztatu mojej prawie 20-letniej pracy.  Zapraszam do kontaktu bezpośredniego: panstructuraltheory@gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo