Poszerzanie pola walki
"Ten świat potrzebuje wszystkiego ale nie dodatkowych informacji." - Michel Houellebecq "Poszerzenie pola walki"
2 obserwujących
2 notki
368 odsłon
  255   1

Festiwal Kaszanki 2023

Można by rzec że festiwal kaszanki został rozpoczęty, a chociaż wszyscy zostaliśmy na niego wszem i wobec zaproszeni to wszyscy wszem i wobec za niego płacimy. Która to już edycja Festiwalu Kaszanki? Trzecia? Czwarta? 

Festiwal Kaszanki jest bezpośrednim kontynuatorem Festiwalu Kiełbasy, który to był kontynuatorem Festiwalu Ludu Pracującego. Pierwszy Festiwal Kiełbasy, jeszcze jako program Festiwalu Ludu Pracującego, odbył się w roku 1989. Potem, z racji tego iż większość artystów festiwalowych zbytnio się do pracy nie garnęła, to Festiwal Kiełbasy wchłonął Festiwal Ludu Pracującego w 1991 roku i odbywa się regularnie, w założeniu co cztery lata, jednak bywa że odbywa się częściej.

Czegoż to już nie słyszeliśmy na licznych edycjach Festiwalu Kiełbasy i co ich trakcie, musieliśmy przełknąć jak i owe Festiwale nas wzbogaciły, już nawet nie w milionach licząc. O czym na owych Festiwalach nie słyszeliśmy, bywały Japonie, Irlandie, Krainy Rozliczeń, Miasta Teczek lub nawet Ostoje Wiary i Doliny Ofiary. Potem jednak pojawiał się zawsze smutek, zwłaszcza gdy na scenie gasły reflektory, odpadały pudry ze spoconych twarzy ukazując nabrzmiałe i nabiegłe krwią oblicza po czym ukazywało się to co zwykle, że jest jak zwykle i chociaż wydawało się że grają coś nowego to jednak grają to samo, tyle że nieco gorzej niż podczas poprzedniego Festiwalu.

Ostatni Festiwal Kiełbasy odbył się w roku 2015 kiedy to, historia lubi się powtarzać, program festiwalu, mianowicie Festiwal Kaszanki, postanowił wchłonąć Festiwal Kiełbasy. Pierwsza edycja Festiwalu Kaszanki odbyła się w 2019 roku. W programie były pozornie nowe twarze oraz pozornie nowe przeboje tyle że w starych aranżacjach. Na modłę ballad o tęczy, czerni, żółci i czerwieni przedstawiano program artystyczny, dodatkowo hojnie podgrzewano atmosferę dzień w dzień, w okolicach 19.30 kiedy to w telewizji był emitowany, od 2015 roku program „Pół godziny dobrobytu”. Gdy finałowy koncert Festiwalu Kaszanki wreszcie się odbył nie mogliśmy się nadziwić. 

Chociaż z drugiej strony dobrze że jeszcze mogliśmy.

Festiwal Kaszanki, z finałowym koncertem w 2023 roku właśnie się rozpoczyna. Codziennie, o 19.30, w programie „Pół godziny dobrobytu” słyszę wiele ballad wojenno-ekonomicznych. Są to naprawdę ciekawe ballady o tym jak upominaliśmy się o reparacje z jednej strony, jednocześnie robiąc z nią interesy a troskliwie nie upominaliśmy się o reparacje z drugiej, dodatkowo płacąc jej słono. Są ballady o Zbawcach Narodu, Jastrzębiach Finansjery, Przedsiębiorczych Jackach, Weselnych Traktorach jak i o Zdrajcach, Kanaliach, Karakanach, Mediach czy nastających na nasze życie, zdrowie, kobiety oraz pociechy przybyszach, gejach, ekologach i kobietach. Takie to się zaczyna grać ballady kiedy Festiwal Kaszanki 2023 będzie miał kulminację i kiedy organizatorzy pokażą nam konkretną sztukę. 

Sztukę kaszanki, rzecz jasna, nasz specjalista od kultury nie ma czasu na sztukę. Będzie to sztuka błyszcząca, skwiercząca i strzelająca tłuszczem. Będzie sprawiała wrażenie soczystej, jędrnej oraz smakowitej. Każdy z nas będzie miał najpierw możliwość wizualnego zapoznania się, nawet dostaniemy opis zapachu i aromatu.

A po Festiwalu Kaszanki każdy z nas będzie mógł odkroić sobie po kawałku i poczujemy pod zębami gorycz, gruz, spaleniznę oraz dyktę, jako łącznik. I trzeba będzie to jeść przez następne cztery lata, przepijając wodą z algami, zagryzając wspomnieniami po chlebie i nawet to ciepłe już nie będzie.

Smacznego?

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka