2 obserwujących
40 notek
32k odsłony
158 odsłon

PiS odwalił już 8 fuszerek. Teraz zabiera się za dziewiątą. Co robić?

Wykop Skomentuj7

Gdyby to dotyczyło hydraulika, to niejeden powiedziałby: "A wywal dziada na zbity pysk!" bo powiedzmy sobie szczerze: nikt nie lubi fuszerek i dziadostwa.


Dzisiaj o drugiej w nocy PiS przegłosuje dziewiątą już nowelizację ws przejęcia Sądu Najwyższego. Jest to dziewiąta nowelizacja w przeciągu 16 miesięcy! Jak zwykle, PiS przepycha ją pod osłoną nocy aby był jak najmniejszy szum i jak zwykle jest to "projekt poselski", wrzucony w ostatniej chwili. Być może w chwili pisania tego tekstu, zdążono nadać mu numer, chociaż rano jeszcze nie było.


Kiedy hydraulik odwala 9 fuszerek, to koszta ponosi właściciel domu. Nie inaczej jest z fuszerkami PiS ws SN. Polska ponosi odpowiedzialność za bylejakość pisaną na kolanie na korytarzu u Ziobry i przepychaną z łamaniem wszelkich zasad demokratycznych późną nocą, przez posłów, którzy ani nie mają kiedy jej przeczytać, ani nie mogą odnieść się do niej merytorycznie i służą wyłącznie za maszynki do głosowania.


Dziewiąta już nowelizacja, podobnie jak poprzednie ma za zadanie umożliwienie PiSowi przejęcie SN przez swoich miernych, biernych ale wiernych. Podobnie jak poprzednie jest wnoszona jako "projekt poselski", czyli niewymagająca żadnych konsultacji, bo i po co skoro Ziobro wie lepiej od wszystkich.


Główne założenia:

1. O uchylenie immunitetu sędziowskiego będzie decydować wyłącznie Izba Dyscyplinarna składająca się w 100% z nominatów politycznych PiS, co do wyboru których są poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej. 10 kwietnia br Izba Dyscyplinarna uchwaliła sama sobie, że została wybrana legalnie.

Jest to pokłosie "Lex Łączewski", gdzie krakowski sąd dyscyplinarny nie zgodził się na uchylenie immunitetu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu i prokuratura nie może postawić mu zarzutów. Wojciech Łączewski jest jednym z najbardziej znienawidzonych przez PiS sędziów w RP. Skazał na karę bezwzględnego więzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za przekroczenie uprawnień w sprawie tzw afery gruntowej. Inne głośne wyroki sędziego Łączewskiego to wbrew wnioskowi prokuratury, skazanie policjanta, który kilka lat wcześniej skopał manifestanta w czasie Marszu Niepodległości. Łączewski skazał również 17 kiboli wykrzykujących antysemickie hasła na dodatkowe kary w postaci prac społecznych i przymusowego obejrzenia filmu pt "Cud Purymowy", który opowiada m.in. o tym, jak główny bohater, antysemita, dowiaduje się, że ma żydowskie korzenie.


2. Zniesiona zostanie możliwość indywidualnego odwołania od decyzji NEO-KRS w sprawie nominacji sędziów do Sądu Najwyższego. Jest do niezgodne z konstytucją, gdyż dzieli prawo na sędziów SN, gdzie nie będzie można się odwoływać i na pozostałych sędziów, gdzie nadal będzie można odwołać się. Ustawa przewiduje, że wszystkie sprawy w toku dotyczące odwołań złożonych w sprawie wyborów sędziów SN zostaną umorzone.

Ten punkt jest dosyć przejrzysty. Ma na celu uprawomocnić wybór dotychczasowych PiSowskich sędziów SN przez NEO-KRS i uniemożliwić TSUE zajęciem się zapytaniem prejudycjalnym jakie NSA złożyło w ubiegłym roku w tej właśnie sprawie (sprawa C-842/18)


3. Zmieniony zostaje sposób wyboru pierwszego prezesa SN i prezesów poszczególnych izb. Według projektu, w przypadku dwukrotnego braku kworum, wystarczy uchwała kilku sędziów aby przedstawić kandydata na prezesa SN lub jego poszczególnych izb Prezydentowi. Ustawa idzie o krok dalej i w przypadku braku takiej uchwały, Prezydent sam zdecyduje kogo wyznaczyć na pierwszego prezesa SN oraz poszczególnych izb.

Jest to o tyle niezgodne z konstytucją, że art 183 ust 3 konstytucji RP mówi:


Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.


Konstytucja nie przewiduje zatem możliwości powołania PPSN w sytuacji, w której Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawi kandydatów. Ale jak PiS już wielokrotnie pokazał...Konstytucja RP jest tylko zwykłym papierkiem, którym można sobie wytrzeć tyłek.Czas najwyższy wywalić dziadów na zbity pysk!Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale