1 obserwujący
40 notek
33k odsłony
507 odsłon

Gigantyczne koszty nowych śmigłowców.

Wykop Skomentuj15

Kiedy w 2015 roku rząd PO/PSL podpisywał umowy z francuskim Airbusem na zakup 50 Caracali (H225M) za 13 mld złotych i równowartość tej kwoty uzyskać w offsecie, PiS awanturował się, że jest to horrendalnie drogie. Kiedy doszli do władzy i zanim Wacław Berczyński uciekł na swoje ranczo do USA, zdążyli zerwać umowę i skłócić nas z francuzami.

Ostatnio, MON podpisał umowę na zakup 4 helikopterów wraz ze szkoleniem od włoskiej firmy Ferrari Leonardo za kwotę 1,65 mld złotych, przy offsecie 0,4 mld złotych. Łatwo policzyć, że koszt jednego helikoptera zakupionego u włochów będzie wynosił ok 400 mln złotych. Dla porównania "horrendalnie drogie" Caracale miały kosztować ok 260 mln złotych za sztukę.

Helikopter AugustaWestland 101 (AW101), bo o nim mowa jest nowoczesnym śmigłowcem produkowanym w zakładach w Anglii. Posiada 3 silniki Rolls-Royce, również produkowane w Anglii. Pierwszy egzemplarz AW101 powstał w 1999 roku. Załogę stanowią 4 osoby. Jest na wyposażeniu marynarki wojennej Anglii, Włoch i Holandii.


image

AugustaWestland 101

Dla porównania francuski Caracal H225M ma 2 silniki Turbomeca Makila produkowane we Francji. Załogę stanowią 3 osoby. Pierwszy egzemplarz został oddany do służby w 2005 roku. Jest na wyposażeniu wojsk Francji, Brazylii, Meksyku oraz Indonezji. Pod koniec 2018 roku Węgry zamówiły 16 śmigłowców H225M a pół roku wcześniej zakupili u francuskiego producenta 20 lekkich śmigłowców wielozadaniowych H145M.


image

Eurocopter H22M


Kiedy Ministrem Obrony Narodowej był mitoman Antoni Macierewicz, MON obiecało oprócz gruszek na wierzbach, tysiący dronów, pociski typu Patriot stacjonujących w Polsce już w 2018 roku za połowę ceny, wspólnego helikoptera ukraińsko-polskiego i co najmniej 20 helikopterów Blackhawk ze Świdnika do końca 2018 roku.

Jak wiemy, większość z tych obietnic okazała się pustymi słowami mitomana, który sam nie wie, kiedy kłamie a kiedy mówi prawdę.

Sukcesem natomiast zakończył się zakup samolotów dla VIPów, które później stały przez prawie dwa lata na tarmaku, gdyż nie było odpowiednio przeszkolonych załóg aby nimi latać.


4 helikoptery ani nie wygrają wojny, ani nie powstrzymają agresora. Nadają się idealnie natomiast na ewakuację rządu w razie ataku na nasz kraj. I chyba o to w tym wszystkim chodzi.


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale