Prognozy i uwagi "Docenta"
O łaskę detoxu dla nadal błądzących, prosimy Cię, Panie... bo w życiu, jak i w polityce, nie ma przypadków - są tylko znaki ...
45 obserwujących
317 notek
397k odsłon
2129 odsłon

Disco polo jak muzyka country?

Wykop Skomentuj125

Był „Sylwester marzeń z TVP”  i mamy – jak co roku – festiwal wybrzydzania na kolejne niedopuszczalne „wpuszczenie na salony”  (czyli do "living-roomów" naszych nowobogackich, co to najchętniej by zapomnieli o swoich korzeniach) wykonawców disco polo. 

A prawda tutaj jest b. prosta – to nikt inny jak suweren pragnie disco polo, bo właśnie w tej muzyce się widzi i odnajduje. A nawet może sobie jedną czy drugą piosenkę zanucić prywatnie lub wyśpiewać na koncercie...  

I to taką muzyką gra się - jak Polska długa i szeroka - na weselach, a nie ostatnie przeboje Edyty Górniak, czy innego dętego celebryty. 

 Ktoś w USA (Willie Nelson) kiedyś prosto wytłumaczył niesłabnący fenomen muzyki country -"to trzy akordy i prawda o życiu". 

 I tylko w niej usłyszymy o blaskach i cieniach małżeństwa, o kłopotach z nastolatkami, o sile przyjaźni, o alkoholizmie, o kłopotach życiowych i pytaniach egzystencjalnych, o cieniach starości, a nawet i o śmierci. A gwiazdy tego gatunku w USA od dekad sprzedają miliony płyt.  

A odbiorcy ich muzyki to nie tylko owi archetypowi „redneckes z zadupia” – „deplorables”,  jak raczyła ich nazwać pani Clinton - ale wszyscy ludzie dorośli i poważni.

Ale "obciach", nie? Przecież mamy być "wiecznie piękni i młodzi"...???

 A co mamy w korporacyjnym mejnstrimie muzycznym sformatowanym – i tu, i tam - pod ideologię NWO?  

Tam poruszany jest jedynie bunt młodych (kiedyś mający się, wg. tych macherów, przerodzić w upragniony przez nich zapał prawdziwie rewolucyjny) oraz temat miłości (rozumianej jako seks - i to niekoniecznie między chłopakiem i dziewczyną)... Wszystkie inne aspekty życia są przemilczane... Infantylizacja oraz indoktrynacja na maksa… 

 A disco polo dostarczy i tematu pożycia małżeńskiego i zauważy wątek więzienny, pochyli się nad upadkiem człowieka i jego "powrotem do świata żywych". A poza tym wiele tam też radosnej zabawy i młodzieńczej miłości - czegóż chcieć więcej? 

To autentyczna muzyka oddolna i „z głębi serca”, a przynajmniej mająca ambicje za taką uchodzić (choć przecież nie stroni od sukcesu komercyjnego). 

To prosta muzyka - naprawdę "lekka, łatwa i przyjemna" -  ale z tekstami faktycznie coś mówiącymi słuchaczom… 

Czy disco polo to polska odpowiedź na amerykańską muzykę country i na podobne zapotrzebowanie słuchaczy? 

Bo wbrew lansowanym w komercyjnych mejnstrimowych rozgłośniach narracjom - życie potrafi być ciężkie i trzeba być twardym, bywa gorzkie, i rzadko jest sprawiedliwe.… 

A ludzie szukając szczerości, oddania i opowiadania właśnie o życiu, często znajdują je właśnie w tej muzyce.

Bo z dobrego country to naprawdę wiele się można o ludziach i życiu dowiedzieć. 

I dobrze by było, by rodzime disco polo bardziej świadomie poszło w tym kierunku, bo takie jest dziś zapotrzebowanie społeczne – bo ludzie w Polsce wreszcie chcą być traktowani poważnie. 

„Niech żyje wolność, wolność i swoboda”: 

„Żona moja”:

P.S. A  dzisiejsze wybrzydzania "salonów"  na "gusta plebsu"  jako żywo przypominają wieloletnie prlowskie kręcenie nosem na "katastrofalny poziom"  występów niezmiennie wtedy przyciągającego autentyczne tłumy "Tercetu egzotycznego"...

Bo wtedy to oni najcelniej trafiali w potrzeby emocjonalne swych słuchaczy.
Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura