Blog
to i piszę teraz, jak jest...
Docent zza morza
Docent zza morza Miłośnik książek i historii
33 obserwujących 213 notek 309398 odsłon
Docent zza morza, 4 marca 2017 r.

15 - 20 lat ochrony emerytów albo PIS przerżnie wybory

361 1 0 A A A

Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje gruntownie przebudować system emerytalny.

"Emerytury tylko dla tych, którzy płacili składki przez 15 (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni), świadczenia maksymalnie w wysokości 1000 zł, trzy nowe filary, demontaż OFE, likwidacja KRUS i ostre cięcia przywilejów dla mundurówki - oto pomysły Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które przyjął już rząd."

= > Założenia reformy emerytalnej

I choć ogólne założenia reformy – likwidacja kilkusetzłotowych, głodowych emerytur + gwarantowana emerytura bazowa + extra emerytura wynikająca z extra składek – są jak najbardziej sensowne – to jednak diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach.

image

Ale jakakolwiek by ta reforma nie była - to zmiana zasad musi dotyczyć jedynie uprawnień nabieranych po jej wejściu w życie. Ponadto nie powinna ona wejść w życie wcześniej niż za 15 lat – a najlepiej po 20 latach - bo inaczej złamana zostanie fundamentalna zasada europejskiego porządku prawnego - że PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ.

Bo tak w praktyce byłoby po zbyt szybkim wejściu w życie projektowanych przepisów.

Bo gdyby zmiany takie zaczęły obowiązywać wcześniej niż po 15 latach - to miliony osób, kierujących się dotychczasowymi zasadami - po prostu pozbawiono by szansy zgromadzenia wspomnianych 15 składkowych lat - bo przecież mogły one zupełnie inaczej wybierać dotychczasowe formy swej pracy zarobkowej i kalkulować przyszłą emeryturę.

I dlatego uważam, że proponowane zmiany powinny najwcześniej dotyczyć  mężczyzn urodzonych po roku 1972 oraz kobiet urodzonych po roku 1977.

A myśląc o kompleksowej reformie emerytalnej oraz ratując demografię, to moim zdaniem powinno się zaliczać do okresu składkowego kobiet lata spędzone w domu (poza rynkiem pracy) na wychowaniu co najmniej trojga dzieci, a takiej mamie na poczet przyszłej emerytury powinno naliczać się punkty równe średniej krajowej z danego okresu.

image

Ale wracając do przyszłych emerytur -  potrzebujemy po prostu co najmniej 15-letniego okresu przejściowego - bo przecież miliony pracują dziś na czarno i na śmieciówkach, a szara strefa to ok. 1/4 całej gospodarki i z niej składki do ZUS-u dziś nie wpływają, mimo że miliony ludzi całkiem dobrze sobie tam radzą.

Apel do PIS-u - uporządkujcie ten segment gospodarki, a system emerytalny zacznie się wreszcie dopinać. Pakiet paliwowy wskazał drogę – więcej takich regulacji, a Polska i Polacy wynagrodzą was przy urnach. ;-)

P.S. Obawiam się jednak, że PIS może się przejechać na reformie emerytalnej - i później Prezes będzie musiał gasić pożar wywołany przez podwładnych.

Bo krótkookresowe zyski budżetowe mogą im dziś przesłonić elementarne zasady przyzwoitości, uczciwości, poczucia sprawiedliwości oraz poważnego traktowania obywateli. A takiej arogancji rządzących to obywatele nie zwykli tolerować...

Dlatego proszę Was  – nie idźcie drogą Platformy, bo przecież jeszcze wiele macie w Polsce do zrobienia...

P.S. 2 15-20 letni okres przejściowy pozwoli ludziom odpowiednio przygotować się – a gdy w Szwecji zmieniano system emerytalny w latach 90. – to zmiany te dotyczyły jedynie ludzi, którym daleko było do wieku emerytalnego.

I proszę mi tu nie argumentować, że „kto bogatemu zabroni” – bo nie o skalę bogactwa tu chodzi, ale o jakość umowy społecznej i skalę jej honorowania.

Przypominam, że Szwecja jest klasyfikowana jako „stuprocentowa demokracja”, zajmując trzecią pozycją w światowym rankingu, a my  jako „demokracja ułomna” - jesteśmy  tam ledwie na 48 pozycji.

Bardziej szczegółowo pisałem o niedociągnięciach naszej „wadliwej demokracji resortowych”, w kontraście ze szwedzkimi regułami gry -  => tutaj  i  => tutaj.

A sposób rozegrania reformy emerytalnej i podejścia do przyszłych emerytów będzie lepszym papierkiem lakmusowym na „europejskość” elit PIS-u, niż jakiekolwiek lamenty totalnej opozycji  (PO & PO+).

Głupio byłoby oblać ten test ...

imageSkomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Docentem" to nazywano mnie przed laty w 23 WDH "Pomarańczarnia" przy Liceum Batorego w Warszawie - bo już wtedy "gadałem, jak jest" - to i dzisiaj - "...piszę, jak jest...", ;-) Nie jestem naukowcem - ale faktycznie piszę "zza morza" - Bałtyckiego :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::„Przepychanka w kolejce do bufetu na Łubiance. Major FSB do pułkownika FSB: Nie pchajcie się tak, gaspadin pałkownik, bo choć to Wy "robicie" polskie wybory, ale przecież to maiji rebiata wcześniej urabiają ich sondażami!” ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie." - Adam Jerzy książę Czartoryski, w. XIX. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "Podczas kryzysów - powtarzam - strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc jedynie Polsce i nienawidząc tych, którzy służą obcym." - Józef Piłsudski, w. XX ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - tylko, k..., nikogo nie ma w obozie polskim!!!" - Aleksander Gudzowaty, w. XXI

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Critical Voice .............. Cytat z twojej ulubionej... "Wywiad Hansa Franka dla "Völkischer...
  • Critical Voice ............. A jakie roszczenia wobec Niemiec mogliby mieć Czesi? I o co...?
  • Czyli michniki - jak zawsze - postarały się maksymalnie nam zaszkodzić. Pozdrawiam Panią.

Tematy w dziale Społeczeństwo