Blog
to i piszę teraz, jak jest...
Docent zza morza
Docent zza morza Miłośnik książek i historii
33 obserwujących 213 notek 309398 odsłon
Docent zza morza, 19 maja 2017 r.

Martwi mnie premier Gowin

619 16 0 A A A


Bo każdy ustrój i każda doktryna mają swych apolegetów, ale też i okresy "błędów i wypaczeń", kiedy w świetle bolesnych doświadczeń należy dokonać niezbędnych korekt; tyle że "realny socjalizm" był tak "doskonałą" i skostniałą doktryną, że w zasadzie nie był zdolny do "samonaprawy i samooczyszczenia".


Ale doświadczenia kilku dekad dzikiego liberalizmu to szybko doprowadziły w USA do powstania przepisów antymonopolowych.


 "...zakazuje zmowy i ograniczania swobody handlu, a także wszelkiego rodzaju monopolizacji i prób doprowadzenia do niej.


Ustawa Claytona wymienia rodzaje zakazanego zachowania sprzecznego z zasadą swobody konkurencji: (1) różnicowanie cen, (2) zawieranie umów o wyłączności, (3) nabywanie akcji firm konkurencyjnych i pełnienie funkcji w radach nadzorczych konkurentów.


Państwo może zażądać podziału przedsiębiorstwa, mającego w gałęzi pozycję monopolistyczną lub zbliżoną do monopolistycznej.


1911 – podział Standard Oil of New Jersey na 30 niezależnych spółek (przedsiębiorstwo kontrolowało ponad 90% rynku przetwórstwa i handlu produktami naftowymi).


1982 – AT&T zgodziło się na podział na 23 niezależne przedsiębiorstwa telekomunikacyjne o zasięgu lokalnym.


Próby nieudane: 1920 - U.S. Steel, 1982 - IBM, 2001 - Microsoft."


=> Amerykańskie prawo antymonopolowe


Bo w warunkach monopolu wolność i prawo grupki oligarchów do niebotycznych zysków, zawsze osiągane są kosztem wolności milionów obywateli - bo początkowe niskie/ dumpingowe ceny wszelkich "siecówek" - i to niezależnie od branży i narodowości akcjonariuszy - zawsze idą w górę "po wykończeniu" lokalnej konkurencji.


Ustawa aptekarska próbuje temu zaradzić, ograniczając wolności wielkich sieci farmaceutycznych oraz stymulując rozwój lokalnego rynku (max. 4 nowe apteki na jednego farmaceutę). I komu to przeszkadza,,,?


A krytyka tych rozwiązań dziwnie brzmi w ustach polityka "troszczącego się o wolność".


Wolność tak, ale dla kogo...?


A "święta własność prywatna", to nadal jest prywatna w korporacjach???


Ale pojedynczy aptekarz to chyba nie będzie też miał "takich kokosów", by opłacało się ukrywać dochody w"rajach podatkowych"...?


P.S. => Szczegóły nowelizacji prawa farmaceutycznego


imageSkomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Docentem" to nazywano mnie przed laty w 23 WDH "Pomarańczarnia" przy Liceum Batorego w Warszawie - bo już wtedy "gadałem, jak jest" - to i dzisiaj - "...piszę, jak jest...", ;-) Nie jestem naukowcem - ale faktycznie piszę "zza morza" - Bałtyckiego :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::„Przepychanka w kolejce do bufetu na Łubiance. Major FSB do pułkownika FSB: Nie pchajcie się tak, gaspadin pałkownik, bo choć to Wy "robicie" polskie wybory, ale przecież to maiji rebiata wcześniej urabiają ich sondażami!” ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie." - Adam Jerzy książę Czartoryski, w. XIX. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "Podczas kryzysów - powtarzam - strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc jedynie Polsce i nienawidząc tych, którzy służą obcym." - Józef Piłsudski, w. XX ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - tylko, k..., nikogo nie ma w obozie polskim!!!" - Aleksander Gudzowaty, w. XXI

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Critical Voice .............. Cytat z twojej ulubionej... "Wywiad Hansa Franka dla "Völkischer...
  • Critical Voice ............. A jakie roszczenia wobec Niemiec mogliby mieć Czesi? I o co...?
  • Czyli michniki - jak zawsze - postarały się maksymalnie nam zaszkodzić. Pozdrawiam Panią.

Tematy w dziale Polityka