Prognozy i uwagi "Docenta"
O łaskę detoxu dla nadal błądzących, prosimy Cię, Panie... bo w życiu, jak i w polityce, nie ma przypadków - są tylko znaki ...
40 obserwujących
308 notek
387k odsłon
304 odsłony

Znaki czasu 1 – dlaczego rok w rok ludzie trzy razy dostają małpiego rozumu

Wykop Skomentuj3

image

Bo praca naszego umysłu – zarówno u jednostek, jak i kolektywnie - zostaje wtedy mniej lub bardziej zakłócona, a ponadto częściej niż zwykle po prostu załamuje się wtedy faktyczna komunikacja między nami.

A komunikując się z innymi - pisząc, dzwoniąc, rozmawiając lub czytając ich listy, e-maile lub teksty – mamy wtedy nieporównywalnie większą niż kiedy indziej szansę na błędne/ niewłaściwe przekazanie własnych zamiarów lub niezrozumienie intencji drugiej strony.

Do tego wszelkie aparaty elektryczne (a szczególnie elektroniczne) wydają się częściej niż normalnie żyć własnym życiem, chwilowo odmawiając posłuszeństwa lub po prostu definitywnie „wysiadając”.

Papiery, książki, dokumenty, linki i pliki komputerowe wydają się gdzieś znikać i „za cholerę” nie można ich wtedy odnaleźć.
A popełniane błędy gramatyczne, ortograficzne oraz zwykłe literówki? Mój Boże, któż by je wtedy zliczył...

A próby komunikacji z ludźmi, urzędami, czy stronami internetowami albo próby płatności elektronicznych – o dostawach towarów, przesyłkach pocztowych i kurierskich nie wspominając - dostarczają głównie frustracji i w najlepszym razie wymagają ponownego podejścia.

Dlaczego?

image

Bo wszyscy otrzymujemy wtedy na rozmaite sposoby sygnał, że PRZYSZEDŁ CZAS na cofnięcie się i  ponowne przeegzaminowanie własnego myślenia i podejścia do kwestii planowania i sposobu komunikowania się z innymi (by odkryć swoje słabe strony i wyeliminować nieświadomie popełniane błędy oraz usunąć błędne założenia z przeszłości).

Bo to, co dotąd braliśmy za pewnik w komunikacji – może nam niespodziewanie zastrajkować, by przypomnieć o swej roli i otworzyć nam oczy na rzeczy i sprawy słabo dotąd dostrzegalne...

I nie ma co się wtedy głupio wściekać, tylko warto dokonać wysiłku nad zrozumieniem przesłania do nas płynącego.

image

Bo właśnie dlatego regularnie doświadczamy wtedy wspomnianych frustracji... aby mogły się nam otworzyć oczy, bo taki jest ogólny sens naszego bytowania „na tym padole łez i płaczu” – doskonalenie swego człowieczeństwa - drogą rozszerzania naszej percepcji i naszego pojmowania.

Bo po prostu niwoczwkiwanie „napotykając nieuświadamianą sobie wcześniej ścianę”, jesteśmy teraz zmuszani zatrzymać się i uważnie spojrzeć wstecz...

Obecnie okres ten wpływa na nas pomiędzy 14 listopada do 10 grudnia 2018. Co prawda mądre księgi podają czas między 17 listopada i 7 grudnia – ale moje doświadczenie mówi mi, że zawsze wypada dodać trzy dni „przed” i trzy dni „po” – bo wtedy także mocno odczuwama te wpływy.

Jest to niewątpliwie czas planowania, ale i krytycznego spojrzenia na plany wcześniejsze.

Ale gdy mamy do podpisania ważne umowy i porozumienia – to lepiej przełożyć to na czas późniejszy.

image

Np. właśnie uroczyście podpisana umowa w sprawie budowy gazociągu „Baltic Pipe” – nieuchronnie będzie się on krzyżował na dnie Bałtyku z rusko-niemieckim „Nordstream” – i czy ruscy spokojnie zaakceptują takie złamanie ich monopolu, czy też „aktywnie” wystąpią w jego obronie – blokując i sabotując tę budowę? Wyłącznie na drodze dyplomatycznej, czy też odważą się na "wariant kerczeński"? Czy gazociąg ten wogóle powstanie? Na pewno będą tu znaczne opóźnienia i frustracje... I warto śledzić tę budowę pod wspomnianym kątem...

Ale pięknym przykładem konstruktywnego wykorzystania tego okresu jest korekta wcześniej napisanego tekstu – bo na pewno wiele on może teraz zyskać.

Albo krytyczne przejrzenie już zawartych umów i dokumentów – bo czego wcześniej nie dostrzegaliśmy, a co i tak tam jest – teraz może się nam ukazać w swej pełnej krasie...

Ale pisanie i publikowanie nowych tekstów to będzie teraz szło „jak po grudzie”...

Nie mówiąc już o frustracjach komunikacyjnych w podróży – korki, wypadki, zerwanie trakcji kolejowej, awarie zasilania, wredna niepogoda itp. – czyli co możemy zawczasu zrobić, by zminimalizować ich konsekwencje?

Wcześniejszy wyjazd? Zmiana trasy? Zaopatrzenie się w audiobooka albo dobrą książkę, by złagodzić stres z powodu przedłużającej się podróży? Bo internet, nawigacja czy telekomunikacja mogą teraz płatać nam wcześniej niewyobrażalne figle, a opieranie się na nich powinno zostać ponownie przemyślane. Bo znaki czasu mogą dawać nam do zrozumienia, że jeszcze nie czas na definitywne pożegnanie się z „analogowym światem”. Ale dawno niezmieniane, czy  dotąd nieużywane baterie właśnie teraz mogą okazać się wyładowane... a zapasowych zwykle brak.

Ale cechą chyba najbardziej nam teraz dokuczającą, jest powszechna konieczność nagłej zmiany wcześniejszych planów... a wystarczy tylko popatrzeć jak teraz nieoczekiwanie w samej końcówce zmieniają się wyniki sportowe, zwłaszcza krzyżując szyki faworytom...

A co też charakterystycznego ostatnio się nam wydarzyło „w sferze komunikacji”?

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale