53 obserwujących
68 notek
210k odsłon
216 odsłon

Top Seven 4. Bach

Wykop Skomentuj14

Słowo 4: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? (Mt 27, 46)

Żaden z klasycznych utworów, w których dwadzieścia lat temu odnajdowałam smak Boga, nie był typowym utworem pasyjnym. Trudno więc było mi znaleźć w pamięci moją muzykę, konkretne tej muzyki fragmenty, które współgrałyby z zacytowanym na wstępie czwartym słowem Jezusa wypowiedzianym z wysokości Krzyża.

Bóg opuszczony przez Boga. Syn opuszczony przez Ojca. Bóg opuszczony przez człowieka. Mistrz opuszczony przez ucznia. Uczeń opuszczony przez Mistrza. Człowiek opuszczony przez Boga. Człowiek opuszczony przez człowieka. Uczniowie rozproszyli się przecież w panice. Mesjasz aresztowany. Bóg skazany. Na śmierć. Na poniżającą śmierć. Na krzyż.

Nie dziwi mnie, że tłumy wcześniej towarzyszące nauczającemu i czyniącemu cuda Jezusowi zniknęły. Że ludzie obrócili się na pięcie i odeszli. Mesjasz skazany na haniebną śmierć? Wyobrażam sobie, że tamci ludzie po prostu i po ludzku – zwątpili. To była pomyłka, to była ułuda, może nawet oszustwo. Bóg ma krzyżu? No nie. Koniec.

Uczniowie, których Jezus wcześniej przygotował na taki rozwój wypadków, też w większości uciekli. Szok i strach. Judasz zdradził - Mistrza. Piotr zaparł się - Mistrza. Tak jak Jezus wcześniej przewidział i przepowiedział. Samotny Jezus. Samotny Piotr. Złamany swoim czynem. Gorzki płacz. Niech opowie o tym płaczu - Jan Sebastian Bach. Pasja według świętego Mateusza.  Aria Piotra. Delphine Galou - kontralt. François-Marie Drieux - skrzypce. Les Siècles - orkiestra pod dyrekcją François-Xavier Rotha:

Zmiłuj się nade mną, Mój Boże,
Przez wzgląd na me łzy!
Spójrz tutaj, Serce i oczy
Płaczą przed Tobą gorzko.
Zmiłuj się nade mną, Mój Boże,
Przez wzgląd na me łzy.


Źródło tekstu pieśni.

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura