Taki sobie
Zawsze warto być człowiekiem
13 obserwujących
315 notek
321k odsłon
2096 odsłon

Czy Duda jedzie do USA rozmawiać o rozpadzie UE?

Wykop Skomentuj106

    Gołym okiem widać pewne przesilenie układu geopolitycznego jaki powstał po upadku żelaznej kurtyny. Przez jakiś czas były nadzieje że Rosja dołączy do globalnej wspólnoty i wszelkie konflikty będą rozwiązywane na zasadzie kompromisu i porozumienia. Niestety obecnie nikt już nie ma wątpliwości że Rosja nie jest tym zainteresowana i nie cofa się przed brudnymi i brutalnymi działaniami aby powiększać swoją strefę wpływów. Nie cofa się przed interwencjami zbrojnymi, przed ingerencją w demokratyczne wybory na świecie, czy jak ostatnio zleceniami zabójstw z użyciem bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych przez tajnych agentów. Wiosna ludów arabskich rozchwiała tamtejsze dyktatury i zwiększyła wpływy ekstremistów islamskich. Turcja również ma coraz większe kłopoty i staje się coraz bardziej agresywna. Amerykanie wybrali Prezydenta kóty patrzy tylko na interes Amerykanów (przede wszystkim milionerów) kosztem reszty świata. Skutkowało to zerwaniem niektórych umów i rozpętywaniem wojen handlowych oraz agresywna postawa wobec swoich sojuszników w Europie. W Europie nasilają się siły destabilizujące obecny ład i porządek, Brytyjczycy negocjują wyjście ze struktur UE, Węgrzy i Polacy kwestionują wartości które łączą wspólnotę i coraz bardziej są im przeciwne. 

    Przesilenie te może (nie musi) skutkować poważnymi zawirowaniami i wywróceniem porządku globalnego jaki znamy i powstania nowego. 

    Pytanie jest dokąd my zmierzamy i gdzie możemy się znaleźć w nowym globalnym ładzie? Co możemy wygrać, a co możemy przegrać? 

    Obecnej władzy w Polsce bardzo się nie podoba że musi się podporządkować regułom i wartościom Unii Europejskiej, które jej się nie podobają i w które nie wierzą. W rozumieniu prawdy, prawa i sprawiedliwości zdecydowanie im bliżej do postsowieckiej Unii Euro-Azjatyckiej aniżeli do UE, jednak ze względów historycznych bardzo trudno było by przekonać Polaków do dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą Rosja.  Dlatego też powraca się do pomysłu niejako Rzeczpospolitej Wielu Narodów czyli obecnie roboczo nazywane Trójmorze. Projekt jak najbardziej pozytywny, wymagający jednak jakiegoś spoiwa, idei które przekonała by te Narody że warto taką wspólnotę stworzyć i do niej dołączyć. Jednak pytanie jest co Polska jako inicjator tego pomysłu ma do zaoferowania przyszłym kandydatom tej wspólnoty, no i tu oprócz politycznego hasła Trójmorze nie widzę nic więcej. 

    Wspólnota wymaga kompromisu i ustępstw oraz ponoszenia kosztów za które będzie ona funkcjonować. I jakoś ciężko mi uwierzyć by pis, który ze wszystkimi jest skłócony nagle umiał takie porozumienia stworzyć i do niego przekonać innych. Niestety ten projekt przypomina bardziej odtworzenie Układu Warszawskiego, z tą różnicą że ośrodek decyzyjny miałby się znajdować nie w Moskwie a w Warszawie, a konkretnie na Nowogrodzkiej. To jak PIS traktuje te państwa pokazał wybór Prezydenta Europy, gdzie pis żądał od grupy Wyszehradzkiej by ci głosowali przeciwko Tuskowi, nie licząc się w ogóle z tym że Czechom, Słowakom i Węgrom kandydatura Tuska się podobała i chcieli go poprzeć. PIS w ogóle nie liczył się co te Państwa mają do powiedzenia, czym prawie uśmiercił inicjatywę Wyszehradzką i obecnie przez działania pis jest ona w rozsypce. 

    Teraz doradca Prezydenta mówi że Trójmorze może być planem B, gdyby UE nie ustąpiła Polsce i nie podporządkowała się jej wizji wspólnoty, opartej na wartościach chrześcijańskich i państwa narodowościowych wrogich obcym kulturą. Definiuje więc idee Trójmorza jako alternatywę dla tych co nie chcą wartości UE i proponując oderwanie części wspólnoty UE i dołączenie jej do polskiej strefy wpływów. Zapewne Duda jak i reszta pis jest wniebowzięta geniuszem tego pomysłu że od tej pory Polska będzie miała swoje państwa satelickie, które będą realizować Polskie ambicje. 

    Tylko pytanie jest kto by chciał w takiej inicjatywie uczestniczyć? Ukraina, Białoruś odpada bo po pierwsze Rosja ich nie puści a po drugie pis ma na pieńku zwłaszcza z Ukrainą. Kraje bałtyckie nie są zainteresowane, wolą Niemców którzy mają im więcej do zaoferowania. Czesi i Słowacy też mają pis w nosie. Z Węgrami może i pis sporo łączy, ale tylko głupiec może twierdzić że Orban będzie realizował ambicje Kaczyńskiego lub Dudy, już bliżej mu do Putina. Pozostałe Państwa Trójmorza obecnie będące w UE na hasło alternatywnej wspólnoty potraktują ten pomysł jak schizofrenie jakiegoś wariata. Pozostaje więc jeszcze prawosławna Serbia, Czarnogóra, Macedonia oraz częściowo muzułmańska Bośnia i Hercegowina jak i Albania którym zawsze można zaproponować przyjęcie chrztu z rąk Polaków. 

    Jak widać pomysł Trójmorza w formie jaką proponuje pis jest po prostu marzeniem ściętej głowy, nie mający nic wspólnego z realizmem. 

    Dobrze wiadomo że obecny Prezydent USA Trump jest wrogo nastawiony do UE. Gratulując Tuskowi pytał czy są już następni do wyjścia ze wspólnoty. Bardzo mocno popiera on Brexit. Teraz spotka się z Prezydentem Polski który odwołał Sędziów Najwyższych, co jest czymś normalnym w Państwach postsowieckich ale nie do zaakceptowania w cywilizacji zachodniej, przez co za tą wizytę spadnie duża krytyka na Amerykańskiego Prezydenta. I w dodatku Duda ostatnio podważa sens bycia w UE a jego doradca proponuje alternatywną wspólnotę opartą na dotacjach USA, czyli wspólnotę uzależnioną od Waszyngtonu i wroga wobec UE i jej kosztem. 

    Takie wrogie działanie zapewne pociągnie za sobą działania odwetowe. Polska obraca się od UE plecami a wręcz staje się po woli jej wrogiem i być może pisowi uda się przekonać Polaków że nie warto być w tej wspólnocie. Alternatywa Trójmorza jest jedynie urojeniem, pytanie jest czy po opuszczeniu UE Polska pozostanie samotną twierdzą, dziurą i zadupiem w środku Europy, czy wpadnie we wschodnie wpływy gdzie prawo i mentalność jest bliska tej którą prezentuje pis? 

    PIS poszedł na konfrontacje ze wszystkimi i albo się cofnie i zapewne wtedy straci władze albo będzie musiał szukać alternatywy, gorzej bo ja żadnej rozsądnej alternatywy nie widzę. 


Wykop Skomentuj106
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka