Blog
Panstrukturalna Teoria Wszystkiego (PSTeoria)
Jadwiga Magnuszewska
Jadwiga Magnuszewska badacz, archeolog struktur
3 obserwujących 305 notek 53004 odsłony
Jadwiga Magnuszewska, 15 lutego 2017 r.

Wokół procesu tworzenia PSTeorii - trudności, wskaźniki, pojęcia strukturalne

48 0 0 A A A

Kiedy tworzę treści PSTeorii, to powstają one w trudzie, prawie że bólu, jako coś, na co nie mam żadnego potwierdzenia, w stosunku do czego nie odczuwam żadnej pewności, że to jest poprawne. Wyrywam treści z głębi. Dopiero później, po jakimś czasie część odrzucam, a część "odczuwam" jako wartościowe, mam wewnętrzne potwierdzenie wartości. Czasami mam dyskomfort, bo mam poczucie, że ludzie już szli tą drogą, ale ja ją muszę przejść po swojemu, muszę ją pokryć pojęciami z własnej holistycznej perspektywy. Może we fragmentach spotkam się z wynikami nauki, to dobrze, będzie to oznaczać potwierdzenie i fakt, że nauka weszła akurat tam na ten czysty najwyższy poziom abstrakcji i pokryła rzeczywistość pojęciami strukturalnymi. Będą fragmenty, gdzie mimo "powierzchownych podobieństw" będę odmiennie pokrywać pojęciami opisany już przez naukę kawałek rzeczywistości.

W nauce spotkałam dwa rodzaje pojęć, które naukowcy uznają za równoważne, nie dostrzegają różnicy. Są to wskaźniki na pojęcia strukturalne, np. inteligencja, i są to pojęcia strukturalne, np. czerwona krwinka.

Tylko z pojęć strukturalnych można budować struktury i odkrywać czyste związki między nimi. Wskaźniki są zbyt odległymi przybliżeniami.

Czasem wskaźnik zastępuje grupę pojęć strukturalnych, które razem pełnią jakąś funkcję i naukowcom się wydaje, że za tą funkcją stoi jeden fenomen, a tam stoi kilka w odpowiedniej postaci. Wystarczy, że jeden z tych fenomenów zmieni postać i funkcja nie jest realizowana. Naukowcy nie wiedzą dlaczego i nie wiedzą gdzie szukać.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Forum sympatyków Teorii na portalu goldenline.pl w grupie Panstrukturalna Teoria Wszystkiego: http://www.goldenline.pl/grupy/Pozostale/panstrukturalna-teoria-wszystkiego/ _______________________________________________________ Interesowało mnie pytanie: Czy można nauczyć się mądrości? Nie wiedzy, ale tej aktywnej mądrości, która doradza nam adekwatnie w życiu. Myślę, że Panstrukturalna Teoria Wszystkiego (PSTeoria), którą we fragmentach tu prezentuję, jest próbą operacjonalizacji mądrości, mówiąc kolokwialnie daje narzędzia, by nauczyć się sposobu odkrywania mądrości. PSTeoria jest również operacjonalizacją holistycznego patrzenia na wielowymiarową rzeczywistość, daje możliwość nieholistycznym umysłom na holistyczne postrzeganie. W starych tekstach Teoria występuje pod roboczą nazwą Ogólno-Strukturalna Teoria Wszystkiego w skrócie OSTW.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Ja nie wyważam otwartych drzwi, ja opisuję studium przypadku: mój holistyczny umysł. Zgadzam...
  • Ja moje obrazy buduję na podstawie spotkań z obiektem, ty spotykasz inne obiekty, więc...
  • @JEREMY FLAMEWATER JF: Czyli odkrywasz to, co już odkryte ;) JM: Na ten sam wycinek...

Tematy w dziale Rozmaitości