mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
19 obserwujących
281 notek
94k odsłony
  785   0

Skandynawski topór bojowy, czyli Odyn zza morza!

źródło: Uniwersytet Uppsala
źródło: Uniwersytet Uppsala

"Wygenerowaliśmy i przeanalizowaliśmy dane strzelby sekwencji genomu od 11 osobników pochodzących z północno-wschodniej Europy datowanych na 3300–1660 cal BCE (elektroniczny materiał uzupełniający, tabela S1). Pięć osób zostało wykopanych z kontekstów CWC: dwie z Obłaczkowo w Polsce, jedna z Karlowej w Estonii i dwie z związanego z CWC pochówku BAC Bergsgraven w Linköping w Szwecji. Sześć dodatkowych osobników pochodziło z innych kontekstów archeologicznych w Szwecji: pięć z megalitycznych struktur pochówku związanych przede wszystkim z kulturą pucharów lejkowatych (FBC) (dwie z Rössberga w Västergötland i trzy z Öllsjö w Scanii) i jedna z kontekstu Pitted Ware Culture (PWC) (Ajvide na Gotlandii)."

"Osoby z kontekstów BAC i CWC, w tym oll007 z megalitycznego pochówku, wykazywały linie mitochondrialnego DNA U4 i U5 (mtDNA), wcześniej powiązane z łowcami-zbieraczami epoki kamienia [ 29 - 34 ], oraz linie H1, N1a i U3, powiązane z rolnikami neolitycznymi [ 1 , 32 , 35 , 36 ] ( tabela 1 ; elektroniczny materiał uzupełniający, tabela S4). Zasadniczo pokrywa się to z szeroką gamą linii mtDNA znalezionych u innych osobników z kontekstów CWC (np. [ 2 , 32]). Jednak linii U3 i N1a, które tu znaleziono (poz44 i ber2), nie odnotowano od osobników wykopanych w kontekście CWC. Dwóch mężczyzn w naszym zestawie danych (ber1 i poz81) należało do haplogrup chromosomu Y R1a (tabela 1; elektroniczny materiał uzupełniający, tabela S5), podobnie jak większość mężczyzn (16/24) z wcześniej opublikowanych kontekstów CWC (Viby in Szwecja, Ardu i Kunila w Estonii, Gyvakarai i Spiginas na Litwie, Bergrheinfeld i Esperstedt w Niemczech oraz Brandýsek w Czechach) [ 1 , 2 , 7 , 31 , 32 , 37], podczas gdy mniejsza część należała do linii R1b [3/24] lub I2a [3/24] (Tiefbrunn i Esperstedt w Niemczech, Pikutkowo i Łęki Małe w Polsce oraz Brandýsek w Czechach) [ 2 , 23 , 32 , 37 ]. Haplogrupy R1a nie znaleziono wśród neolitycznych populacji rolników ani w grupach łowców-zbieraczy w Europie Środkowej i Zachodniej, ale odnotowano ją we wschodnioeuropejskich grupach łowców-zbieraczy i grupach eneolitycznych [ 1 , 31 , 32 ]. Osoby ze stepu pontyjsko-kaspijskiego związane z kulturą Yamnaya noszą głównie haplotypy R1b, a nie R1a [ 1 , 2 , 31 , 32]."

===================

Oto analiza PCA z tego badania:

image

Figure 1. (a) Principal component analysis of modern Europeans (grey) and projected ancient Europeans. The full list of ancient samples with sample IDs, the associated culture or time period followed, and two-letter International Organization for Standardization codes for country can be found in table 1 and electronic supplementary material, table S7. (b) Geographical range of BAC/CWC and admixture modelling with qpAdm of BAC/CWC individuals in a three-source model: Anatolian Neolithic (orange), European hunter–gatherers (blue), and Yamnaya steppe herders (green). Individuals marked with an asterisk lived after the BAC/CWC time period. Map source: Sjögren et al. [39], published CC-BY.

=================

Z tabeli 1: ber1 Bergsgraven Sweden BAC 2620–2470BCE R1a-Z283 ; poz81 Obłaczkowo Poland CWC 2880–2630BCE  R1a-M417

Od dawna twierdzę, że Sznurowcy to klucz to do rozwiązania zagadki pochodzenia języków praindoeuropejskich (PIE), a KSC=PIE=PS, czyli język prasłowiański!

I tak archeogenetycy połączyli dwa odległe geograficznie, a spójne językowo, półwyspy: skandynawski i indyjski.

Czy wiedza ta pozwala mi na stwierdzenie, że pisząc: jeden -myślę Odyn (Odin), a dwa - dewa (dewanagari)? Nie mam wątpliwości.

Nie miejcie oporów pozostawiając komentarze,  pzdr!


ps.

12-10-2019 głos badaczy w sprawie "pochodzenia stepowego" - Yamnaya w odwrocie!

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura