?
"Wszystko zostało już powiedziane, ponieważ jednak nikt nie słucha, trzeba wciąż zaczynać od nowa." - André Gide
10 obserwujących
145 notek
112k odsłon
384 odsłony

... bo nie wiedzą, co czynią

Wykop Skomentuj8
Twój podstawowy błąd polega na tym, że myślisz, iż zawsze masz świadomość, i ogólnie, że świadomość jest zawsze obecna, albo zawsze nieobecna. W rzeczywistości świadomość jest jakością, która ciągle ulega zmianie. Raz jest obecna, raz nie jest nieobecna.Wszystko już było i Fragmenty nieznanego nauczania Uspieńskiego były przytaczane, także na Salonie. Jednak, zgodnie z mottem bloga czas na reedycję.image                                                                                                                     AQ


„- Uznaje się że świadomość jest nie do zdefiniowania – powiedziałem. – I rzeczywiście, jak można ją zdefiniować, skoro jest ona jakością wewnętrzną? Za pomocą zwykłych śodków, którymi dysponujemy, nie da się udowodnić obecności świadomości w innym człowieku. Możemy ją poznać tylko w sobie.

- To wszystko bzdury – powiedział Gurdżijew – Zwykła naukowa sofistyka. Najwyższy czas, żebyś się tego wyzbył. W tym, co powiedziałeś, tylko jedna rzecz jest prawdą: że świadomość możesz znać tylko w samym sobie. Zauważ, że mówię ‚możesz znać’ bo możesz ją znać tylko wtedy, gdy ją masz. A kiedy jej nie masz, to nie możesz wiedzieć o tym, że jej nie masz w samym tym momencie – ale dopiero później. Mam na myśli to, że kiedy ona powraca, możesz spostrzec, że przez długi czas była nieobecna, i możesz odnaleźć lub przypomnieć sobie chwilę, kiedy ona zniknęła i kiedy na nowo się pojawiła. Możesz też ustalić, w którym momencie znajdowałeś się bliżej lub dalej świadomości. Ale obserwując w sobie pojawianie się i znikanie świadomości, nieuchronnie ujrzysz fakt, którego teraz nie widzisz ani nie przyjmujesz do wiadomości, mianowicie to, że momenty świadomości są krótkotrwałe i że są oddzielone od siebie długimi okresami całkowicie nieświadomej i mechanicznej pracy maszyny. Zobaczysz, że możesz myśleć, czuć, działać, mówić, pracować, nie będąc świadomym. I jeśli nauczysz się dostrzegać w sobie chwile świadomosci i długie okresy mechaniczności, to tak samo nieomylnie będziesz u innych dostrzegał, kiedy są oni świadomi tego, co robią, a kiedy nie.

Twój podstawowy błąd polega na tym, że myślisz, iż zawsze masz świadomość, i ogólnie, że świadomość jest zawsze obecna, albo zawsze nieobecna. W rzeczywistości świadomość jest jakością, która ciągle ulega zmianie. Raz jest obecna, raz nie jest nieobecna. I istnieją też różne stopnie i różne poziomy świadomości. Zarówno świadomość, jak i różne poziomy świadomości należy zrozumieć w sobie poprzez doznanie, poprzez smak. Żadne definicje nie mogą ci w tym wypadku pomóc, i żadne definicje nie są możliwe dopóty, dopóki nie zrozumiesz tego, co musisz zdefiniować. Nauka i filozofia nie mogą zdefiniować świadomości, ponieważ chcą ją zdefiniować tam, gdzie ona nie istnieje. Trzeba rozróżnić pomiędzy świadomością i możliwością świadomości.”

„Dla większości ludzi, nawet dla ludzi wykształconych i myślących, główną przeszkodą na drodze do osiągnięcia świadomości siebie jest to, iż myślą oni, że ją posiadają, to znaczy posiadają świadomość siebie i wszystkiego co z nią związane: indywidualność w znaczeniu trwałego i niezmiennego „Ja”, wolę, zdolność do czynienia, itd. Jest oczywiste, że człowiek nie będzie zainteresowany, jeśli powiecie mu, że przez długą i trudną pracę może osiągnąć coś, co według niego już ma. Wręcz przeciwnie, będzie myślał że albo jesteście obłąkani, albo dla własnej korzyści próbujecie go oszukać.”

„Wszystko jest w człowieku mechaniczne. Jeśli kłamie on, to dlatego, że nie umie nie kłamać. Jeśli mówi prawdę, to znaczy, że nie jest w stanie postąpić inaczej – i tak jest ze wszystkim. Wszystko się ‚zdarza’. Człowiek sam nie może nic uczynić, ani w sobie, ani poza sobą.”

„Wszyscy ludzie myślą, że mogą czynić, wszyscy ludzie chcą czynić i pierwszym pytaniem, które wszyscy ludzie zadają, jest: co mają czynić? Ale w rzeczywistości nikt nic nie czyni i nikt nic nie może uczynić. To jest pierwsza rzecz, którą należy zrozumieć. Wszystko się ‚zdarza’. Wszystko, co spada na człowieka, wszystko, co jest przez niego robione, wszystko, co od niego pochodzi – to wszystko się zdarza.. I to zdarza się dokładnie w taki sam sposób, jak deszcz, który spada w wyniku zmiany temperatury w wyższych warstwach atmosfery lub w otaczających chmurach, jak śnieg, który topi się pod wpływem promieni słońca, jak pył, który unosi się z wiatrem.

Człowiek jest maszyną. Wszystkie jego czyny, działania, słowa, mysli, uczucia, przekonania, opinie i nawyki, są wynikiem zewnetrznych wpływów, zewnętrznych wrażeń. Sam z siebie człowiek nie jest w stanie wytworzyć ani jednej myśli, ani jednego działania. Wszystko, co mówi, robi, myśli, czuje – to wszystko się zdarza. Człowiek nie może niczego odkryć, niczego wymyślić. To wszystko się zdarza.”

- P. D. Uspienski „Fragmenty nieznanego nauczania”


image

AQ


„Spróbuj przez chwilę zaakceptować ideę, że nie jesteś tym, za co się uważasz, że siebie przeceniasz, że w gruncie rzeczy okłamujesz siebie. Że okłamujesz siebie zawsze, w każdej sekundzie, przez cały dzień, przez całe swoje życie. Że to okłamywanie siebie rządzi tobą w takim stopniu, że nie jesteś w stanie już nad tym zapanować. Jesteś ofiarą okłamywania siebie. Kłamiesz — wszędzie. Twoje relacje z innymi — kłamstwa. To jak wychowujesz innych, konwenanse — kłamstwa. Twoje nauczanie — kłamstwa. Twoje teorie, twoja sztuka — kłamstwa. Twoje życie publiczne i życie prywatne — kłamstwa. To, co o sobie myślisz — także kłamstwa.

Nigdy jednak nie zatrzymujesz się na tym, co robisz, lub na tym, co mówisz, ponieważ wierzysz w siebie. Musisz się wewnętrznie zatrzymać i zacząć obserwować. Obserwować bez przyjętych wcześniej założeń, akceptując na pewien czas tę ideę okłamywania. A jeśli będziesz prowadzić obserwację w ten sposób, płacąc samym sobą, nie litując się nad sobą, oddając wszystkie bogactwa, które — jak ci się wydaje — posiadasz, w zamian za chwilę tego, co realne, wtedy być może nagle zobaczysz coś, czego nigdy wcześniej w sobie nie widziałeś. Zobaczysz, że jesteś kimś innym, niż ci się wydawało. Zobaczysz, że jesteś podwójny. Jeden to ten, którego nie ma, ale zajmuje miejsce i gra rolę drugiego. Drugi jest, ale jest tak słaby, tak wiotki, że niknie, zanim na dobre się pojawi. Nie może znieść kłamstwa. Najmniejsze kłamstwo sprawia, że się rozpływa. Nie mocuje się, nie opiera, zostaje pokonany, zanim podejmie walkę. Ucz się patrzeć, aż dostrzeżesz różnicę pomiędzy swoimi dwiema naturami, aż dojrzysz kłamstwa, oszustwa w sobie samym. Gdy dostrzeżesz swe dwie natury, tego dnia narodzi się w tobie prawda.”

- Jeanne de Salzmann


image

AQ

Powrót do domu


.......................................................................................................................................................

Piotr Demianowicz Uspienski

Georgij Gurdżijew, czyli wyjście poza szaleństwo automatyzmu codzienności


https://pracownia4.wordpress.com/ksiazki/fragmenty-nieznanego-nauczania/

https://www.salon24.pl/u/arkadiusz-jadczyk/66448,fragmenty-nieznanego-nauczaniaWykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale