rafalsroczynski
Woda, której dotykasz w rzece, jest ostatkiem tej, która przeszła, i początkiem tej, która przyjdzie; tak samo teraźniejszość. Leonardo Da Vinci
39 obserwujących
49 notek
175k odsłon
2617 odsłon

Koniec mitu LGBT.

Wykop Skomentuj24

Niemalże bez echa w prasie, zarówno tej rodzimej jak i zagranicznej, przeszły najnowsze wyniki badań, opublikowane przez "Science". Przeprowadzony, przez zespół amerykańskich ekspertów z Broad Massachusetts Institute of Technology wraz z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda oraz Włochem Andrea Ganna, eksperyment niemalże jednoznacznie i silnie zaakcentował, iż homoseksualizm jedynie w bardzo niewielkim stopniu determinowany jest genetycznie. 

Próba, zaczerpnięta z brytyjskiego banku danych genetycznych UK Biobank oraz powiązanego z koncernem Google serwisu 23andMe, objęła blisko 478 tys osób.


Największe jak dotąd badanie genetycznych podstaw seksualności ujawniło pięć miejsc w genomie ludzkim, które są powiązane z zachowaniami seksualnymi osób tej samej płci - ale żaden z markerów nie jest wystarczająco wiarygodny, aby przewidzieć czyjąś seksualność.


Odkrycia, które zostały opublikowane 29 sierpnia w Science i oparte na genomach prawie 500 000 osób, potwierdzają wyniki wcześniejszych, mniejszych badań i potwierdzają podejrzenia wielu naukowców: chociaż preferencje seksualne mają element genetyczny, żaden gen nie ma decydującego wpływu na zachowania seksualne.


„Nie ma„ genu homoseksualisty ”- mówi prowadząca badania Andrea Ganna, genetyk z Broad Institute of MIT i Harvard w Cambridge, Massachusetts.


Ganna i jego zespół wykorzystali również analizę do oszacowania, że ​​genetykę można przypisać do 25% zachowań seksualnych, a na resztę wpływ mają czynniki środowiskowe i kulturowe - liczba podobna do wyników mniejszych badań.


„To solidne badanie” - mówi Melinda Mills, socjolog z University of Oxford w Wielkiej Brytanii, który bada genetyczne podstawy zachowań reprodukcyjnych.


Ostrzega jednak, że wyniki mogą nie być reprezentatywne dla całej populacji. Lwia część genomów pochodzi z brytyjskiego programu badawczego Biobank i firmy zajmującej się genetyką konsumencką 23andMe z siedzibą w Mountain View w Kalifornii. Ludzie, którzy przekazują informacje genetyczne i zdrowotne do tych baz danych, są głównie europejskiego pochodzenia i są starsi. Uczestnicy UK Biobank mieli od 40 do 70 lat, kiedy ich dane były zbierane, a mediana wieku osób w bazie danych 23andMe wynosi 51 lat.


Autorzy badania zwracają również uwagę, że przestrzegali konwencji analiz genetycznych, porzucając osoby badane, których płeć biologiczna i płeć samozidentyfikowana nie pasowały. W rezultacie praca nie obejmuje mniejszości seksualnych i mniejszości płciowych (społeczności LGBTQ), takich jak osoby transpłciowe i interseksualne.


Potrzeba więcej danych

Naukowcy od dawna sądzą, że czyjeś geny częściowo wpływają na ich orientację seksualną. Badania z lat 90. XX wieku wykazały, że bliźnięta jednojajowe częściej dzielą orientację seksualną niż bliźniaki braterskie lub adoptowane rodzeństwo. Niektóre badania sugerowały, że konkretna część chromosomu X, zwana regionem Xq28, była związana z orientacją seksualną osób, które były biologicznie płci męskiej - chociaż późniejsze badania poddały w wątpliwość te wyniki.


Ale wszystkie te badania miały bardzo małe próby i najbardziej koncentrowały się na mężczyznach, mówi Mills. Utrudniało to naukowcom wykrywanie wielu wariantów związanych z orientacją seksualną.


W ostatnich badaniach Ganna i jego koledzy zastosowali metodę znaną jako badanie asocjacyjne całego genomu (GWAS), aby przyjrzeć się genomom setek tysięcy ludzi pod kątem pojedynczych zmian DNA zwanych SNP. Jeśli wiele osób o wspólnych cechach również podziela niektóre SNP, istnieje prawdopodobieństwo, że SNP są w jakiś sposób powiązane z tą cechą.


Badacze podzielili uczestników badania na dwie grupy - tych, którzy zgłosili seks z kimś tej samej płci, i tych, którzy tego nie zrobili. Następnie naukowcy przeprowadzili dwie osobne analizy. W jednym z nich ocenili ponad milion SNP i sprawdzili, czy ludzie, którzy mieli ze sobą więcej SNP, zgłaszali również podobne zachowania seksualne. Naukowcy odkryli, że genetyka może wyjaśnić 8–25% zmienności zachowań seksualnych.


W drugiej analizie Ganna i jego zespół chcieli sprawdzić, które konkretne SNP są powiązane z zachowaniami seksualnymi osób tej samej płci, i znaleźli pięć, które były bardziej powszechne wśród tych osób. Jednak tych pięciu SNP wspólnie wyjaśniło mniej niż 1% zmienności zachowań seksualnych.


To sugeruje, że istnieje wiele genów, które wpływają na zachowania seksualne, z których wielu naukowców jeszcze nie znalazło, mówi Ganna. Mówi, że jeszcze większa próbka może pomóc w identyfikacji brakujących wariantów.


Ale Ganna ostrzega, że ​​tych SNP nie można wykorzystywać do wiarygodnego przewidywania preferencji seksualnych u żadnej osoby, ponieważ żaden pojedynczy gen nie ma dużego wpływu na zachowania seksualne.

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo