rafalsroczynski
Woda, której dotykasz w rzece, jest ostatkiem tej, która przeszła, i początkiem tej, która przyjdzie; tak samo teraźniejszość. Leonardo Da Vinci
34 obserwujących
44 notki
135k odsłon
2260 odsłon

"Joker", nowe arcydzieło światowego kina.

Wykop Skomentuj11

Nutkę optymizmu wlewa w nasze serca fakt, iż "Joker" nie jest sam. Stoją za nim tysiące, czy setki tysięcy wzgardzonych biedaków, poniżanych i deptanych przez tych na szczytach bogactwa i władzy - końcówka owego arcydzieła, ukazująca gniew zwykłych ludzi robi absolutnie piorunujące, wręcz wstrząsające wrażenie.

Oprócz fenomenalnie opowiedzianej historii, "Joker" jest także istnym popisem aktorstwa. Nie pamiętam bym w ostatnich latach miał przyjemność oglądać tak znakomicie zagraną postać - w istocie, w pewnym momencie filmu całkowicie zapominamy, iż mamy do czynienia z aktorem. Joaqin Phoenix przestaje dla nas być Joaqinem Phoenixem, zlewając się ze swoim bohaterem w jedność. Cierpienie postaci ukazane zostaje nam zupełnie nago, całkowicie brutalnie i bez zbędnych niuansów - gehenna "Jokera" łamie serca widzów, nie ma w niej nic pięknego ani wzniosłego, nie padają patetyczne słowa ani łzy nie spływają po twarzy aktora - przyjmuje on kolejne ciosy z twarzą człowieka zmęczonego nieszczęściem, zupełnie zrezygnowanego i pozbawionego złudzeń. Ekspresja, mimika aktora całkowicie oddaje nastrój Arthura - od lat nie dane było mi ujrzeć artysty, który tak "grałby" twarzą. Dzieła zniszczenia Phoenix dopełnia w jednej ze scen w toalecie, gdzie główny bohater tańczy smutno - absolutne mistrzostwo fachu, poziom nieosiągalny, rzucający na kolana.

I choć film jest popisem jednego aktora, to doskonale dają sobie radę także inni. Między innymi Robert De Niro. Jego postać jest fałszywa i skrajnie zła, jednakże nie ma w niej "kiczu". Murray Franklin ma swoje cele, dąży do sławy po trupach i marzeniach innych, depcze po innych i szydzi z nich. Słynny aktor pokazuje się w owym dziele w najwyższej formie, nie tworząc banalnego łotra, ale złożonego bohatera, który jest po prostu podłym człowiekiem, ale wciąż człowiekiem.

Nie sposób nie wspomnieć także o doskonale dobranej muzyce i fantastycznych zdjęciach, które sprawiają, iż czujemy się jakbyśmy naprawdę byli w Gotham, doskonale obrazując całość filmu.

Więcej nie będę pisał - to trzeba po prostu zobaczyć.

Ocena: 10/10 (arcydzieło). 

 
Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura