Blog
Velle Est Posse
Richard Mbewe
0 obserwujących 23 notki 10269 odsłon
Richard Mbewe, 23 stycznia 2007 r.

Davos - wytycza kierunki rozwoju gospodarki światowej

 W dniu 24 stycznia rozpoczyna się coroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii. W tym roku, motto przewodnie brzmi „The Shifting Power Equation”, co można przetłumaczyć jako „Przemieszczająca się Równowaga Sił”. W różnych dyskusjach panelowych czy prezentacjach, przedstawiciele świata biznesu, polityki i organizacji pozarządowych poruszać będą podstawowe zagadnienia dotyczące trzech fundamentalnych tematów, takich jak: gospodarka rynków wschodzących, siła dostawców surowców oraz wzmożony wpływ konsumentów na działania producentów. 

Mając na uwadze, że w Davos nie podejmuje się decyzji, a raczej dyskutuje się o tym, jakie czynniki będą kształtować przyszłe kierunki rozwoju gospodarczego, lub też jakie należy brać pod uwagę, ważne jest to, aby przedstawiciele Polski byli obecni na tym spotkaniu. Same tematy przewodnie powinny być bardzo interesujące dla Polski: Gospodarki rynków wschodzących – tutaj dyskusja skupi się na roli, jaką takie gospodarki jak Polska, Czechy, Węgry, RPA, Azjatyckie Tygrysy, w tym i Wietnam będą odgrywać w gospodarce światowej. A co z krajami tzw. BRICs – Brazylia, Rosja, India i Chiny? W tym kontekście głos Polski powinien być jak najbardziej słyszalny i widziany.

 

Kolejny temat to Siła dostawców surowców, a w szczególności energetycznych. Podstawowym problemem geopolitycznym Polski dzisiaj jest, jak sobie zapewnić bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych. A zatem, na tym szczycie można spotkać się z przedstawicielami innych krajów mających podobne problemy i poszukać możliwości wspólnego ich przezwyciężenia. Z drugiej strony można w nieformalnej atmosferze podyskutować z obecnym i przyszłym dostawcą.

 

Wreszcie trzeci temat obejmujący Wpływ konsumentów na działania producentów ma kardynalne znaczenie dla Polski – kraju, w którym duża część społeczeństwa pracuje w rolnictwie, a także coraz większa jest rola super i hipermarketów. Jak można znaleźć wspólną platformę działania między lobby rolniczymi w Polsce i handlem detalicznym reprezentowanym przez hipermarkety? Uczestnictwo w takim forum pozwoli spotkać się z prezesami sieci hipermarketów i z nimi znaleźć konsens.

 

 Z kolei, z politycznego punktu widzenia, ważne jest uczestnictwo w tegorocznym forum, dlatego że w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiły „zmiany warty” wśród przywódców europejskich: odszedł Gerhard Schroeder, na jego miejsce przyszła Angela Merkel. Odszedł A. Kwaśniewski i jego miejsce zajął L. Kaczyński. Zaraz niedługo odejdą Tony Blair (na jego miejscu najprawdopodobniej będzie jego zastępca Gordon Brown) a na miejscu Jacque Chirac’a w maju 2007r, może pojawić się Nicolas Sarkozy czy pani Segolene Royale. Wszyscy ci nowi i ewentualni przyszli przywódcy będą w Davos. A zatem, Davos stanowiłoby niepowtarzalną okazję dla braci Kaczyńskich, aby złamać lody poprzez spotkanie się i zaprzyjaźnienie z tymi nowymi przywódcami. Tym bardziej, że w rozszerzonej Europie, Polska może odegrać kluczową rolę we współpracy z Niemcami, Francją oraz Wielką Brytanią.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Porciak Sorry nie jestem Chrystusem abym odpowiadał za błędy wszystkich analityków na...
  • ??? @Porciak: Czy może Pan merytorycznie odnosić do post niż dokonywać ataków osobistych?...
  • @Łukasz Foltyn Panie Łukaszu, Great minds discuss ideas; small minds discuss personalities....

Tematy w dziale