Blog
Rights & Responsibility
Swiatogor
Swiatogor Czterdzieści lat minęło...
0 obserwujących 42 notki 43407 odsłon
Swiatogor, 5 lutego 2014 r.

Listy niewysłane - Wyborcza

 

Wiesz; wydaje mi się, że wreszcie nadszedł koniec ery Michnika. Nie ukrywam, że czekałem na to od dłuższego czasu. Wczorajsze wprowadzenie płatności za internetową Wyborczą będzie gwoździem do trumny całego tego nurtu, który istotnie kształtował debatę w ciągu ostatnich dwu dekad. lat. Lata temu przestałem kupować papierową GW – irytowało mnie przynoszenie do domu dziesiątek stron reklamowych śmieci, a i właściwe pismo, z czasem coraz bardziej przewidywalne w opiniach, coraz bardziej stronnicze i jakby coraz dalsze od rzeczywistości, również przestało pociągać. Michnik zakotwiczył mentalnie gdzieś w trzeciej ćwiartce poprzedniego wieku i już zawsze spoglądał na świat korzystając z tamtego punktu odniesienia. W ogóle linia GW w ostatnich latach wydawała mi się równie napastliwa jak jej „prawicowych” konkurentów, tyle, że czynili to z większą ogładą, nie szarżowali z dzikimi wrzaskiem, nie odlatywali gdzieś na krańce galaktyki jak potrafi uczynić to np. Sakiewicz.

Mimo to GW trzymała Polskę w nieustannym podwójnym nelsonie. Niby można było rozmawiać, ale co to za rozmowa, gdy w płucach coraz mniej świeżego powietrza?

Ciekawe tylko kto przejmie teraz rząd dusz? Kto pociągnie tę grossowsko-hartmanowsko-środową narrację? Ktoś się pewnie znajdzie, ale kto? Zobaczymy, lecz nie sądzę, aby mógł to czynić z takim rozmachem jak GW. I dobrze.

Ludzie z Wyborczej chyba jeszcze nie wiedzą jak szybko się tonie, ale przekonają się o tym lada dzień. Internet pozwalał im jeszcze jako tako trwać w społecznej świadomości. Wiesz; ta codzienna poranna kawa połączona w jeden rytuał z szybkim oglądem „co tam na Wyborczej”. Lecz to łatwo odejdzie do przeszłości. Netowy lud znajdzie nowe przystanie, przywyknie do picia kawy przy innych stolikach, a powrotu już nie będzie. Bo niby jak i po co?

Dawno temu zrezygnowałem z telewizji. Teraz przyjdzie pewnie zupełnie rozstać się z prasą, bo nie znajduję tam niczego, czego nie wiedziałbym już wcześniej z innych źródeł, a do tego zupełnie nie smakuje mi sos, którym to podlewają. Będzie więcej czasu na książki. Świat znowu zwolni. Będzie trochę mniej adrenaliny, więcej spokojnej refleksji. Wiesz; w zasadzie cieszę się na to. Właśnie wczoraj zamówiłem w bibliotece kilka pozycji. Dziś jadę oddać poprzednie i odebrać nowe. Wygląda na to, że wieczorem znowu będzie jak dawniej. Ciepły koc, lampka czegoś na sen i szelest papieru. Laptop też odpocznie.

Hmm...Polska bez Michnika? Chyba tak. Kto by pomyślał, że stanie się to w ten sposób...

 

Miłego.

Opublikowano: 05.02.2014 08:47.
Autor: Swiatogor
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"People talk about their rights but they never talk about their responsibility. And leadership has got to have that above all"

"One thing is certain, and that is: what goes around, comes around."

Adam Zagajewski
MAŁPY
"Pewnego dnia po władzę sięgnęły małpy. Nasunęły złote sygnety na palce, nałożyły białe, nakrochmalone koszule, zaciągnęły się wonnymi hawańskimi cygarami, stopy zaś uwięziły w czarnych lakierkach. Nie zauważyliśmy tego, gdyż pochłaniały nas inne zajęcia: ktoś czytał Arystotelesa, ktoś inny przeżywał właśnie wielką miłość. Przemówienia władców stały się nieco chaotyczne a nawet bełkotliwe, ale przecież nigdy nie słuchaliśmy ich uważnie, woleliśmy muzykę. Wojny stały się jeszcze dziksze, więzienia cuchnęły bardziej niż dawniej. Wydaje się, że po władzę sięgnęły małpy."

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Cóż... Ustalmy jedno. Sytuacja w Polsce jest taka, że Żydzi wiedzą kto jest Żydem, a kto...
  • @Autor "Chrześcijańska ateistka" - tak mawiała o sobie Oriana Fallaci właśnie. I miało to...
  • @ Jedno jest pewne: ten pan nigdy, niczego, nie powinien pisać osobiście.

Tematy w dziale