127 obserwujących
3710 notek
1721k odsłon
98 odsłon

Polska ma się tłumaczyć, że nie jest wielbłądem w czasie walki o budżet UE

Wykop Skomentuj2

Spór o klimat i o nowy „Zielony Lad” jeszcze przed nami, więc jeszcze się rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie mógł naużerać ,mówiąc kolokwialnie , z panem Timermansem, ale teraz mamy przewodniczącą Jourovą, mamy nową Komisję i nic się nie zmienia, ba ,zdaje się jest jeszcze gorzej. Te relacje są jeszcze trudniejsze. 

– Tak, tyle że zwracam uwagę z tej perspektywy na to, że obojetnie czy Komisja Europejska inicjowała czy uczestniczyła czy nie w każdej z dziesięciu debat w Parlamencie Europejskim na temat Polski, część na sali plenarnej -część w komisjach i czy debaty te zakończyły się rezolucjami czy nie-one i tak miały miejsce. Z tych rezolucji nic nie wynika w sensie ani merytorycznym, ani formalno-prawnym. Nie są one wiążące. Co się działo w Polsce przez ten czas? Nie zmniejszała się ,lecz zwiększała procentowo liczba Polaków, którzy chcą zmian i wymiaru sprawiedliwości czy zamiany wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości. Także, uwaga, Prawo i Sprawiedliwość, która to formacja szła do kolejnych wyborów pod hasłami dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości lub też jej zainicjowania wcześniej - wygrała sześć kolejnych wyborów. A więc ta presja unijna w praktyce nie tylko, że niczego nie osiągnęła, ale również można powiedzieć ,ze konsolidowała obóz niepodległościowy, obóz patriotyczny. Podkreślam : PiS wybory wygrało sześć razy, dwa razy parlamentarne, raz prezydenckie, raz i to pierwszy raz w historii europejskie, dwa razy samorządowe. To pokazuje, że ta presja unijna jest mało efektywna. 

Pozwolę się z Panem Posłem nie zgodzić, a za moją niezgodą pójdzie pytanie co się stało w roku siedemnastym, kiedy rząd zawarł kompromis, kiedy wycofał się z wielu istotnych zapisów ówczesnego planu reformy sprawiedliwości? 

 – Stało się to, co się działo wielokrotnie na Węgrzech, czyli taka metoda Orbana. Zgłasza się pewne dalej idące propozycje legislacyjne, po to, żeby… 

To była taka taktyka? Bo my wszyscy wierzyliśmy, że to jest plan, a państwo nas mamili, jak rozumiem. 

 – Ja nie wiem, czy to była taktyka. Jako skromny europoseł tego komentować nie będę. Ja mówię o efekcie, że to, co zostało osiągnięte, przy tym „kompromisie” - w cudzysłowie z Komisją Europejską, z Unią Europejską, jednak jak widać teraz bardzo denerwuje naszych oponentów w kraju i ich pomocników poza krajem. A więc wydaje się, że ten manewr w stylu Orbana, czyli żąda się czegoś więcej po czym przystaje się na coś mniej, ale to i tak i tak jednak pewne reformy sankcjonuje, myślę, że tak bo w Polsce.  

Teraz ten niezbyt wysublimowany manewr będzie powtórzony? Będzie kolejny kompromis tym razem z panią przewodniczącą von der Leyen? 

 – To jest oczywiście pytanie do rządu, natomiast jeśli Komisja… 

  A czy powinien być? 

 … jeśli Komisja Europejska zgłasza do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu skargę na Polskę, to my czekamy na procedowanie, pewnie paromiesięczne co najmniej, Trybunału Sprawiedliwości, czyli dawnego ETSu, dawnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który już nazwę zmienił. I potem jego decyzję w tej sprawie. Mamy czas, a ponadto przypomnę, że gdy chodzi o traktaty- a one są przecież podstawą - Traktat Lizboński, funkcjonuje już 10 lat i miesiąc równo, one są jednoznaczne : sprawy wymiaru sprawiedliwości to są wewnętrzne kompetencje poszczególnych krajów członkowskich. 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wyrobił sobie cnotę w Europie tym, że realizuje wszystkie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nawet Wolfgang Schäuble przewodniczący Bundestagu w wywiadzie chyba dla „Rzeczpospolitej”, powiedział, że nie ma problemu z polską praworządnością, bo Polska i polski rząd wypełnia wszystkie wyroki Trybunału, gdyby przestał -problem stałby się realny. Czy Pana zdaniem Polska dalej będzie wszystkie orzeczenia TSUE realizować? 

 – Ciekawa opina pana Schäuble… 

 To sprzed roku albo… 

 … jest szefem Bundestagu, a wcześniej był bardzo wpływowym „numerem 2” w CDU... 

 Dalej jest bardzo wpływowy podobno. 

 … szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, szefem Ministerstwa Finansów – kluczowe resorty… 

 W czasie kryzysu. 

 …w rządzie Angeli Merkel. Pan Schäuble jest znany z wypowiedzi takich, które nie są może typowe dla polityków niemieckich. One Polsce generalnie sprzyjają. Bardzo szanuje tego człowieka, bardzo doświadczonego przez los, bądź co bądź w wyniku zamachu jeździ na wózku inwalidzkim. Natomiast powiem w ten sposób, że był taki rząd, który nie wykonał, odrzucił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i był to rząd Platformy i PSL-u. Skoro będzie Pan za chwilę gościł pana Andrzeja Halickiego z Platformy, lidera europosłów Platformy w Europarlamencie może Pan go o to zapyta – dyrektywa azotanowa dotycząca nawozów, 2014 rok wyrok Trybunału... 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka