Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
319
BLOG

Dewastacja pomnika Kościuszki w USA to hańba

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Polecam zapis mojego telewizyjnego wywiadu dla Polsat News,w programie ”Graffiti”. Rozmawiał ze mną red.Piotr Witwicki 

 

Piotr Witwicki, dzień dobry, rozpoczynamy „Graffiti” i łączymy się z Ryszardem Czarneckim, który jest w Brukseli - niech te szaliki Państwa nie zmylą. Dzień dobry. Wczoraj prezydent podpisał ustawę, a dzisiaj poznamy kalendarz wyborczy, ma Pan jakieś typy, a może nawet wie Pan coś więcej, niż za chwilę usłyszymy od marszałek Sejmu? 

– Myślę, że ostatnia niedziela czerwca jest terminem najbardziej prawdopodobnym, chyba nie będzie niespodzianką, jak taki termin zostanie wskazany przez drugą osobę w państwie. Ale myślę, że tak jak bardzo wielu Polaków, także ja chciałbym, żebyśmy te wybory prezydenckie mieli już za sobą, żebyśmy mogli skupić się na kwestii wychodzenia polskiej gospodarki z kryzysu związanego z pandemią. Na tym trzeba się skupić, przedłużanie takiej permanentnej kampanii wyborczej Polsce i polskiej gospodarce służyć nie będzie. 

Przeszło kilka poprawek opozycji, ale nie przeszła ta gwarantująca 10 dni na zbieranie podpisów, Panie Pośle, Marcin Kierwiński komentował to tak w Sejmie „boicie się Rafała Trzaskowskiego”. Boicie się? 

– Ja osobiście nie boję się nikogo i niczego poza Panem Bogiem, natomiast to przecież Platforma podjęła decyzję o wymianie swojego kandydata, czy kandydatki - dobrze wiedzieli, jakie są reguły gry, gdy chodzi o zbieranie podpisów, w związku z tym, jeżeli tych podpisów nie uzbierają, czy zbierają je, łamiąc prawo, no , to jest decyzja będąca efektem właśnie tej wymiany kandydatów. To naprawdę nie nasz ból głowy, inne ugrupowania wszystkie utrzymały swoich kandydatów, Platforma jako jedyna zmieniła, więc może ma problem... 

Jasny, ale jednak zmiana ,można było zmienić kandydata, prawda, czy nie dobrym obyczajem byłoby jednak pokazać, że „ a co tam ,niech mają te kilka dni więcej” . Znaczy mniej, nie wiadomo ile na zbieranie podpisów, a dwa : może tak całkiem pośrednio, w sposób niezamierzony wywołać pospolite ruszenie przeciwko ,a właściwie za Rafałem Trzaskowskim, bo właściwie posłowie z innych klubów mówią, że pomogą zbierać te podpisy. 

– W wyborach prezydenckich wystartuje dziesięciu kandydatów, jeżeli jeden z nich ma problem ze zbieraniem podpisów, no, to jedna osoba została wymieniona, to nie jest to problem całej opozycji, tylko części opozycji. Podkreślam : jest to decyzja Platformy, że ich kandydatka została zmieniona, zresztą bardzo niedobra, jak się okazało. Jest takie powiedzenie, że „złej tanecznicy zawadza rąbek u spódnicy”, jeżeli politycy Platformy teraz narzekają, że mają za mało czasu, wiedzieli, co robią, znali reguły gry, „sam tego chciało, Grzegorzu Dyndało” chciałoby się powiedzieć. 

Pan mówił w połowie maja o tym, że może dojść do zmian w rządzie, czy byłby Pan w stanie teraz powiedzieć więcej na ten temat, jakie zmiany mogą się kryć po tej zapowiedzi Pana? 

– To jest rzeczą normalną, że zwykle po wyborach, także wyborach prezydenckich, w wielu krajach następuje odświeżenie rządu. Czy tak będzie tym razem, zobaczymy, to jest decyzja zaplecza politycznego rządu i pana premiera, na miejscu pana premiera ja bym tak uczynił... 

W jaką stronę poszłyby takie zmiany? 

- ... oczywiście to jest kwestia oceny poszczególnych ministrów, ale może szczególnie - bo ja uważam, że oni pracują bardzo dobrze - natomiast uważam, że jest kwestia, po pierwsze jak się wydaje dokonania takiego podsumowania, jakie zadania przed nami teraz stoją w sytuacji trwania pandemii i w sytuacji pewnie wielomiesięcznego wychodzenia polskiej gospodarki ze stanu pewnego zamrożenia, nie chcę powiedzieć zapaści, nie, ale zamrożenia, to po pierwsze, a po drugie, pytanie, czy pan premier i zaplecze polityczne rządu nie zdecyduje się też na pewne zmiany strukturalne. Dyskusja toczy się czy nie należałoby usprawnić prac Rady Ministrów poprzez np. połączenie niektórych resortów, ale oczywiście... 

...których resortów Panie Pośle? 

– ... dowiemy się po wyborach prezydenckich, tym zajmiemy się po wyborach prezydenckich, one teraz są najważniejsze, ale to, że taka dyskusja jest, jak usprawnić pracę rządu, jak spowodować, żeby Rada Ministrów działała bardziej efektywnie, jeszcze lepiej niż teraz, to myślę, że dobrze świadczy o rządzących, ponieważ rzeczywiście w czasach pewnego kryzysu, zwłaszcza gdy także kraje, które są wokół nas, mają kryzys gospodarczy, często większy od nas, a my jesteśmy z nimi związanymi, bo przecież, uwaga, 45% polskiego PKB, to jest eksport, 5% polskiego PKB to jest eksport do Niemiec, jesteśmy związani siłą rzeczy z gospodarkami innych krajów, musimy spodziewać się, że konsekwencje spowolnienia gospodarczego w tych krajach będą również spadały na nasz kraj, na naszą gospodarkę, tym bardziej trzeba przystosować rząd, pracę, funkcjonowanie administracji rządowej do tych wyzwań. 

Panie Pośle, widział Pan z pewnością, to co dzieje się z USA, płoną ulicę, mamy w niektórych miejscach ,można powiedzieć, zamieszki, sytuacja wygląda dramatycznie. Jak Pan się przygląda temu, co się dzieje w USA, to co Pan myśli teraz? Co należałoby zrobić? 

– No cóż, na pewno fakt, że już za pięć miesięcy, w zasadzie równo, odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, ma wpływ na temperaturę, na emocje, to po pierwsze. Po drugie jako Polak jestem bardzo zdegustowany, że przy tej okazji zdewastowano pomnik bohatera obu narodów Tadeusza Kościuszki, stojący w Parku Lafayette, vis a vis Białego Domu, byłem tam wielokrotnie, po prawej stronie ten pomnik zresztą patrząc z Białego Domu... 

Może się Pan przyłączyć do naszej akcji #MuremZaKościuszką, Panie Pośle to jest propozycja, proszę wejść na stronę polsatnews.pl i się przyłączyć. 

– Super akcja, chciałem tylko pogratulować, słyszałem o tej akcji, absolutnie się przyłączam, popieram i dziękuję za tę akcję, uważam, że bardzo sensowna, Ten pomnik ,uwaga, stoi już 110 lat, zresztą jego autorem był polski rzeźbiarz, Antoni Popiel, nigdy nikomu nie przeszkadzał - taka ciekawostka, ponieważ wiemy, jaka jest przyczyna tych rozruchów, tych zamieszek, śmierć Afroamerykanina w Minnesocie, przypomnę, jako historyk, że Tadeusz Kościuszko zapisał część swojego majątku czarnym niewolnikom. I to taki wielki, gorzki paradoks, że to właśnie demonstranci zniszczyli jego pomnik, człowieka, który akurat rozumiał dole niewolników amerykańskich. Uważam, że ten akt wandalizmu jest czymś haniebnym i cieszę się, że polski ambasador tak zareagował. 

Panie Pośle, cieszę się, że Pan przypomniał tę informację, bo rzeczywiście ona jest istotna, gdy tak spojrzeć na całość tej sytuacji. Chciałbym Pana jeszcze zapytać. Na twitterze widziałem, minister Szynkowski vel Sęk, wyraził wsparcie dla Donalda Trumpa, to jest dobry moment, żeby wspierać prezydenta USA? 

 – Ja myślę, że ten amerykański prezydent, czterdziesty piąty zresztą w dziejach prezydent USA, jest w tym politykiem, który nie tylko podejmuje dobre dla Polski decyzje, dobre dla Ameryki przede wszystkim, ale dobre dla Polski w kontekście rozszerzenia liczby żołnierzy amerykańskich w Polsce, czy również porozumień energetycznych, ale co ważne jest to człowiek, który bardzo dobrze mówi o Polsce i polskiej historii w przeciwieństwie do swojego poprzednika: Barack Obama popełnił ten potworny błąd mówiąc o „polskich obozach śmierci”, za co nie przeprosił, a prezydent Trump mówi o polskiej historii, o polskich bohaterach znakomicie, daje lekcje historii ludziom na świecie , dlatego należy go wspierać. 

 Jasne, Panie Pośle, ja pytam trochę o co innego, czy to jest dobry moment, gdy są takie zamieszki, gdy prezydent Trump jest krytykowany z prawa i lewa, czy to jest dobry moment, aby na twitterze udzielać mu wsparcia, czy może lepiej tak językiem klasycznej dyplomacji trochę poczekać i jak sytuacja przycichnie, wtedy zastanowić się kogo i po co wspieramy? 

– „Przyjaciół przyznaje się w biedzie” - ja tylko przypomnę, że właśnie ten prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał szereg razy rolę Polski w historii, podkreślał znaczenie naszej historii także teraz, jako lidera naszego regionu, myślę, że zasługuje na nasze wsparcie. Natomiast oczywiście Amerykanie w listopadzie, w pierwszy wtorek listopada podejmą decyzję, kto będzie prezydentem USA. I z każdym prezydentem polskie władze, polski rząd, Polska będzie współpracować. 

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka