Dariusz Salamon
Jeśli nie należysz do Chrystusa to gdzie należysz? Nigdzie ? Bynajmniej....
6 obserwujących
186 notek
585k odsłon
120 odsłon

Kto zamieszkuje Gdańsk? Same bzdury krążą na ten temat. *Biskupia Góra*

Gdańsk i Gdańszczanie. Jacy są?
Gdańsk i Gdańszczanie. Jacy są?
Wykop Skomentuj

Żyję w Gdańsku od urodzenia i bynajmniej nie krótko, wychowywałem się na dzielnicy, która nawet dzielnicą nie była, ale za taką uchodzi - Biskupia Góra - Leży ona nie dalej od ulicy Długiej jak jeden kilometr, na jej obrzeżach wybudowano niedawno duże centrum handlowe Forum Radunia i wprost z tego centrum tunelem przechodzisz na starówkę - wychodzisz z tunelu i stoisz przy Brami Wyżynnej. 

Na Biskupiej Górze stoją kamienice wybudowane w XVIII i XIX wieku, w latach mojej młodości  niemal każdy tam się znał, jeśli nie osobiście to z widzenia i ludzie wówczas dużo więcej spędzali czasu na tzw dworze lub na wspólnych pogawędkach zwanych czasami i plotami.

w roku 1970 mieszkańców, którzy zamieszkiwali Gdańsk przed wojną było bardzo mało a ci mający jakiekolwiek pochodzenie, które umożliwiało im wyjazd do RFN skorzystali z tego, zwłaszcza, że wczasach późniejszego Gierka władze na to przystały, podobno za otrzymane pieniądze - pożyczki? Od Zachodnich Niemiec.

Skąd przybyli mieszkańcy do Gdańska po wojnie? Wbrew pozorom nie tylko "Zza Buga" czyli z szeroko rozumianych ziem wschodnich przedwojennej Polski, najwięcej takich mieszkańców przybyło do Gdańska w pierwszych latach powojennych z wiadomej przyczyny - Repatriacje - ale nie tylko oni przybywali, przybyło także bardzo dużo ludzi z Mazowsza i jeśli  by zrobiono badania pod tym kątem to sądzę, że dzisiaj większość mieszkańców Gdańska ma swoje korzenie właśnie w Mazowszu lub na Kaszubach czy Kociewiu, albowiem Gdańsk w czasach powojennych wchłonął w swoje granice wiele miejscowości i wsi m.in z Kaszub.

Ostatnimi czasami ze względów politycznych utarło się przekonanie o " Inności Gdańszczan" od reszty Polski, czy tak jest w rzeczywistości i dlaczego tak się stało jeśli tak jest naprawdę napiszę niebawem bo jak widzę w tym temacie bzdura goni bzdurę.

Na razie zrobię przerwę a wam polecam stronę ze zdjęciami - 9 albumów - z czasów PRL i wspomnieniami mieszkańców Gdańska -  Biskupiej Góry! https://biskupiagorka.pl/galeria/?wppa-occur=1&wppa-cover=0&wppa-album=48

Mieszkańcy Biskupiej Góry i galeria na Naszej Klasie: https://nk.pl/#profil/21380246/galeria


Zobacz galerię zdjęć:

Brama Wyżynna a po prawej kamienice Biskupiej Góry. Widoczne umocnienia rozebrano w 1900 roku.
Brama Wyżynna a po prawej kamienice Biskupiej Góry. Widoczne umocnienia rozebrano w 1900 roku. W Muzeum Gdańska wystawa o wizytach polskich królów w mieście - https://dzieje.pl/wystawy/w-muzeum-gdanska-wystawa-o-wizytach-polskich-krolow-w-miescie
Gdańsk Niezwykły Dawniej i Dzisiaj
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale