6 obserwujących
150 notek
268k odsłon
990 odsłon

Jerzy Miziołek nie kieruje już Muzeum Narodowym w Warszawie. Naciskała „Solidarność”?

Prof. Jerzy Miziołek złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/	Marcin Obara
Prof. Jerzy Miziołek złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/ Marcin Obara
Wykop Skomentuj11

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przyjął rezygnację prof. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie – poinformowało MKiDN.  

Prof. Jerzy Miziołek był dyrektorem MNW od 30 listopada 2018 r. Wcześniej - po podaniu się w maju 2018 r. do dymisji dr Agnieszki Morawińskiej, która kierowała placówką przez 8 lat - p.o. dyrektora Muzeum Narodowego był Piotr Rypson. Swoje odejście Morawińska tłumaczyła utrzymującym się „od pewnego czasu brakiem efektywnej komunikacji” z MKiDN. 

Powołanie Jerzego Miziołka - profesora w Instytucie Archeologii UW, a od 2010 r. dyrektora Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego - na szefa Muzeum Narodowego w Warszawie wzbudziła kontrowersje. Media informowały, że w placówce zapanował chaos organizacyjny, a dyrektor podejmuje kontrowersyjne decyzje. 

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przyjął rezygnację prof. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie” - głosi komunikat MKiDN. 

Minister Gliński wcześniej skierował pismo z prośbą o zaopiniowanie zamiaru odwołania dyrektora Miziołka do związków zawodowych działających w MNW oraz ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych. 

Zamiar ten pozytywnie zaopiniowały m.in. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Zarząd NSZZ Pracowników MNW. 

Zamieszanie wokół Muzeum Narodowego w Warszawie 

W grudniu 2018 r. z funkcji zastępcy dyrektora MNW ds. naukowych oraz kuratora Galerii XX wieku odwołany został Piotr Rypson. – Zostałem zatrudniony w Muzeum Narodowym w Warszawie siedem lat temu jako kurator Galerii XX wieku i zastępca dyrektora ds. naukowych. Aczkolwiek w pełni rozumiem prawo nowego dyrektora do wyznaczania swoich zastępców to nie rozumiem, dlaczego zostałem zwolniony z funkcji kuratora Galerii XX wieku – mówił wówczas Rypson. 

Piotr Rypson Piotr Gliński
Piotr Rypson (L) został zwolniony z pracy w Muzeum  Narodowym w Warszawie przez Jerzego Miziołka w okresie ochronnym przed emeryturą bez podania przyczyny. Fot. PAP/ Tomasz Gzell

Prof. Miziołek w maju tego roku zdecydował o zamknięciu dla publiczności Galerii Sztuki XX i XXI w. Było to efektem wcześniejszych zmian w tej galerii - zniknęły z niej dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z 1972 r. i Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” z 2005 r. Według mediów, usunięcie prac nakazał dyrektor Miziołek, tłumacząc, że dzieła te „rozpraszały młodzież”, a muzeum otrzymywało skargi od niezadowolonych gości. 

Informacja o usunięciu prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry była szeroko komentowana w mediach przez przedstawicieli świata kultury i sztuki. W ramach protestu przed bramą placówki zorganizowano happening, manifestując niezgodę na „cenzurowanie sztuki”. 

Protesty wywołała też informacja z lipca, kiedy Muzeum Narodowe w Warszawie podało, że „zakończyło współpracę” z przewodniczącym Kolegium Kuratorów MNW - prof. Antonim Ziembą. Muzeum tłumaczyło, że przyczyny zwolnienia związane były „wyłącznie z naruszeniem obowiązków pracowniczych, nałożonych na każdego pracownika przez przepisy Kodeksu pracy”. Media informowały, że chodziło o wysłanie przez prof. Ziembę listu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w sprawie sytuacji w MNW. 

Negatywną opinię ws. odwołania prof. Ziemby wyraziły wszystkie organizacje związkowe, działające w Muzeum Narodowym w Warszawie, list do dyrektora MNW wystosowało w tej sprawie także Stowarzyszenie Muzealników Polskich. List w obronie prof. Ziemby muzealnicy i historycy sztuki skierowali także do ministra Piotra Glińskiego. Jego autorką była dr Barbara Arciszewska, dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a sygnatariuszami – ponad 200 pracowników wyższych uczelni, instytutów naukowych, muzeów i placówek kultury z kraju i zagranicy. 

24 lipca muzealnicy z „Solidarności” MNW pikietowali przed MKiDN, żądając odwołania dyrektora Miziołka. Z protestującymi spotkał się minister kultury, który otrzymał od nich petycję. Napisano w niej, że „wieloletni dorobek oraz powaga misji Muzeum Narodowego w Warszawie pod rządami obecnego dyrektora są niszczone”. Wskazano, że „podczas swojej zaledwie półrocznej kadencji prof. dr hab. Jerzy Miziołek wykazał się rażącym brakiem kompetencji w zakresie prowadzenia instytucji kultury, wprowadził chaotyczną politykę programową oraz kadrową”. Oceniono, że „obecny dyrektor nie jest w stanie wykorzystać potencjału i kompetencji pracowników Muzeum”. Gliński zapowiedział analizę procesu prowadzenia dialogu społecznego z NSZZ „Solidarność” w MNW. 

Nowy dyrektor zostanie wybrany w konkursie. 

KW

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura