9 obserwujących
310 notek
487k odsłon
  819   0

PISF mocno wsparł promocję filmu "Boże Ciało"

Bartosz Bielenia w roli Daniela, fot. materiały prasowe filmu.
Bartosz Bielenia w roli Daniela, fot. materiały prasowe filmu.

2 listopada 2019 r. dzięki wsparciu dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego reżyser Jan Komasa i odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia wzięli udział w Contenders w Los Angeles, wydarzeniu organizowanym przez magazyn Deadline. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez, która rozpoczyna sezon nagród w Stanach Zjednoczonych i jest ważną częścią każdej kampanii oscarowej. Obok "Bożego Ciała" Contenders pokazało takie głośne produkcje jak nagrodzony Złotym Lwem "Joker" Todda Phillipsa, "Pewnego razu… w Hollywood" Quentina Tarantino, "Irlandczyk" Martina Scorsese czy "Ból i blask" Pedro Almodovara. 


- Uważam, że to wydarzenie bardzo pomogło nam w pierwszej fazie kampanii – mówi producentka filmu Anna Hickinbotham z Aurum Film. Producentka zwróciła uwagę, że istotną część kampanii stanowią również reklamy w branżowych magazynach typu "The Hollywood Reporter", "Screen", "Variety" i "LA Times", który w sezonie oscarowym ma specjalny dodatek "Envelope", skierowany do wszystkich członków Akademii. Agencja zorganizowała też kilkanaście wywiadów, które ukazywały się w amerykańskiej prasie.

W połowie listopada 2019 r. "Boże Ciało" ponownie było obecne w Los Angeles. Polski film został zaproszony do programu AFI Fest w sekcji World Cinema. W wydarzeniu wzięli udział Jan Komasa i autor zdjęć Piotr Sobociński jr. Kolejne prestiżowe wydarzenie, na którym pokazywany był film Jana Komasy, to Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs. Jan Komasa wziął udział w specjalnym panelu poświęconym filmom międzynarodowym, które rywalizowały w tym roku o nominację do Oscara. Wspólnie z magazynem Deadline zorganizowany został pokaz filmu i panel, w którym wzięli udział scenarzysta filmu Mateusz Pacewicz i odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia.


Po dostaniu się "Bożego Ciała" na shortlistę twórcy mieli tylko dwa tygodnie na aktywność promocyjną, bo 10 filmów, które przeszły do drugiej fazy, ogłoszono 16 grudnia, a głosowanie Akademików rozpoczęło się 2 stycznia. - Zaraz po świętach do USA polecieli Jan Komasa i Bartosz Bielenia, a po Nowym Roku dołączyli do nich Piotr Sobociński jr oraz scenarzysta Mateusz Pacewicz. W tym czasie zorganizowaliśmy kilkanaście pokazów w Los Angeles, Nowym Jorku, a także w Londynie i Paryżu. Po pokazach w USA odbywały się Q&A. Musieliśmy rozdzielić twórców, ponieważ często pokazy odbywały się tego samego dnia. Ponownie skupiliśmy się na wysyłce cotygodniowych newsletterów, reklamach oraz networkingu podczas wielu imprez odbywających się w Los Angeles w związku z awards season. Rozesłaliśmy także 10 tys. DVD do wszystkich członków Akademii – mówi Hickinbotham.

- Od 16 grudnia do 7 stycznia bardzo ciężko pracowaliśmy nad tym, aby o "Bożym Ciele" dowiedziało się jeszcze więcej członków Akademii. To praca po kilkanaście godzin na dobę, w grę wchodzi jeszcze różnica czasu między Europą a Stanami. Przez ostatnie miesiące Jan, Bartek i Piotr większość czasu spędzili w Los Angeles, gdzie promowali nasz film. Musieliśmy poświęcić bardzo dużo czasu oraz całą naszą energię skupić na kampanii – dodaje Bodzak.


"Boże Ciało" - nagrody

Od światowej premiery "Bożego Ciała" film nie schodzi z ekranów i z ust recenzentów. Pojawił się w wielu zestawieniach najlepszych filmów minionego roku przygotowanych przez polskich krytyków. Prócz tego - zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz nagród w Wenecji otrzymał także Silver Star dla najlepszego filmu 3. edycji El Gouna Film Festival w Egipcie.

Ponadto twórcy filmu zdobyli dziesięć statuetek podczas ubiegłorocznego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – m.in. za najlepszą reżyserię i scenariusz (Mateusz Pacewicz). Nagrody zbiera również grający główną rolę Bartosz Bielenia. Kilka dni temu otrzymał tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020. Wcześniej doceniono go m.in. podczas El Gouna Film Festival w Egipcie. Aktor ma na swoim koncie także Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za 2019 r., przyznawaną "młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością".


Bartosz Bielenia, Eliza Rycembel
Bartosz Bielenia i Eliza Rycembel w filmie, fot. materiały prasowe.


W kampanię oscarową jest też mocno zaangażowany agent sprzedaży filmu, który dba o to, by film sprzedał się do wielu krajów oraz wziął udział w jak największej liczbie festiwali, co również bardzo pomaga w promocji.

W polskich kinach „Boże Ciało” zobaczyło już ponad 1 380 000 widzów i wciąż można je oglądać na ekranach. Film cieszy się też dużym powodzeniem wśród zagranicznych dystrybutorów. Kilka dni po polskiej premierze (październik 2019 r.) "Boże Ciało" weszło na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane do tej pory do 45 krajów.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura