7 obserwujących
203 notki
359k odsłon
258 odsłon

Lato w kinie. Premiery, nowości, kino samochodowe i plenerowe

Premiery kinowe lata 2020.
Premiery kinowe lata 2020.
Wykop Skomentuj1

Pomimo otwarcia kin dystrybutorzy nadal zwlekają z podawaniem dat wielkich premier filmowych. Wśród kinowych nowości nie brakuje jednak godnych uwagi filmów z najważniejszych światowych festiwali.

Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, od 6 czerwca kina zaczęły wznawiać działalność. Ich pracownicy i publiczność muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych - udostępniać nie więcej niż połowę miejsc na widowni oraz zakrywać nos i usta.

Na powrót w takich warunkach jako pierwsze zdecydowały się małe kina, dla których bardziej niż wysoka frekwencja liczy się funkcjonowanie w obiegu kultury. Multipleksy zwlekały z decyzjami, zapowiadając powrót w późniejszych terminach. Spośród kinowych sieci najszybciej wróciło Multikino, które część swoich placówek otworzyło w drugiej połowie czerwca. W lipcu nastąpiła reaktywacja kin Helios. Najdłużej z otwarciem zwlekało Cinema City.

Co nowego w kinie?

Najbardziej wyczekiwaną premierą lata jest - "Tenet" Christophera Nolana, w którym występują m.in. John David Washington, Kenneth Branagh i Robert Pattinson. Warner Bros przełożył ją z 17 lipca najpierw na 31 lipca, a następnie na 12 sierpnia. Ostatecznie premierę obrazu "Tenet” przesunięto ponownie, a Warner Bros. nie podał, kiedy dokładnie film pojawi się w kinach.

Podobny los spotkał filmową wersję słynnej bajki Disneya "Mulan" Niki Caro, która miała trafić do polskich kin 24 lipca, ale - zgodnie z komunikatem The Walt Disney Company Polska - nastąpi to 21 sierpnia.

Mulan
"Mulan" Niki Caro.

Najbliższe tygodnie mają przynieść za to inną dużą premierę. Na wielki ekran trafi thriller "Nieobliczalny" Derricka Borte. Russel Crowe gra w nim przepełnionego nienawiścią do świata furiata, który szuka okazji, by zemścić się za swoje niepowodzenia. Gdy niespodziewanie na jego drodze pojawia się Rachel (grana przez Caren Pistorius), mężczyzna rusza w pogoń za nią, by dać jej bolesną lekcję. Za scenariusz do filmu odpowiada Carl Ellsworth (m.in. "Niepokój", "Ostatni dom po lewej" i "Buffy: Postrach wampirów").

film
"Nieobliczalny" Derricka Borte.

Wśród kinowych nowości tego lata nie brakuje hitów największych światowych festiwali. W kinach wyświetlany już jest nagrodzony Złotym Globusem w Karlowych Warach dramat "Ojciec" Kristiny Grozevy i Petara Valchanova opowiadający o problemach w komunikacji z najbliższymi. W repertuarach znajdą się również przeboje 72. festiwalu w Cannes, wśród nich "Jezioro dzikich gęsi" Yi’nan Diao o pogrążonych w społecznej anomalii Chinach oraz "Kwiat szczęścia" Jessiki Hausner, którego główną bohaterką jest samotna matka i pracowniczka korporacji zajmującej się hodowlą nowych gatunków roślin (grana przez Emily Beecham).

film
"Ojciec" Kristiny Grozevy i Petara Valchanova.

Na uwagę zasługuje też "La Gomera" Corneliu Porumboiu, czyli utrzymana w konwencji gangsterskiego kina noir opowieść o skorumpowanym policjancie, który przybywa na tytułową wyspę z planem uwolnienia z więzienia nieuczciwego biznesmena. By to zrobić, musi przyswoić skomplikowany, przywodzący na myśl śpiew ptaka dialekt, którym posługują miejscowi przestępcy.

film
 "La Gomera" Corneliu Porumboiu

- Dobrze wykonane i dopracowane dzieło z najwyższą jakością estetyki kina europejskiego - tak "The Hollywood Reporter" ocenia "Przesłuchanie" Iny Weisse, które światowa publiczność po raz pierwszy obejrzała na festiwalu w Toronto i które niebawem trafi do polskich kin. W roli głównej zobaczymy docenioną Srebrną Muszlą w San Sebastian Ninę Hoss, znaną m.in. z ról w filmach "Biała masajka" i "Schwesterlein", a także z występów w berlińskim Schaubühne. Tym razem Hoss zagrała znajdującą się na skraju załamania nerwowego nauczycielkę gry na skrzypcach w liceum muzycznym, która pomimo sprzeciwu grona pedagogicznego przygotowuje do egzaminów młodego chłopaka.

film
"Przesłuchanie" Iny Weisse.

Obok "Przesłuchania" lato przyniesie też m.in. pełnometrażowy debiutancki film Shannon Murphy "Babyteeth", który walczył o Złotego Lwa podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Jego główną bohaterką jest chora na raka nastolatka Milla, która zakochuje się w Mosesie - chłopaku z problemami (w tej roli nagrodzony za najlepszy debiut Toby Wallace). Pozornie źle rokująca relacja daje Milli coś bezcennego - siłę do życia.

film
 "Babyteeth" Shannon Murphy.

Do roku 1969, kiedy Wielka Czwórka z Liverpoolu nagrywała finałowy studyjny album "Let It Be", przeniesie widzów Peter Jackson w dokumencie "The Beatles: Get Back". Twórca m.in. "I młodzi pozostaną" oraz "Władcy pierścieni" dotarł do blisko 55 godzin niepublikowanych dotąd materiałów video i 140 godzin nagrań audio. W filmie pokazany zostanie także słynny koncert The Beatles, zagrany na dachu siedziby Apple Corps w Londynie. Obraz trafi do kin na początku września.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura