7 obserwujących
174 notki
314k odsłon
723 odsłony

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja na PGE Narodowym, muzeum Piłsudskiego, koncerty

Program obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Program obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Wykop Skomentuj33

15 sierpnia nie będzie tradycyjnej defilady wojskowej, ale będzie wiele atrakcji z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Najciekawiej zapowiada się wielka inscenizacja walk. W przeddzień uroczystości rocznicowych nastąpi inauguracja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Program "Niepodległej" obejmie koncerty oraz film w technologii VR. 

Plan obchodów 15 sierpnia

Uroczyste obchody "cudu nad Wisłą" rozpoczną się od porannej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godzinie 12 odbędzie się odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Defilada wojskowa organizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej została przeniesiona na inny termin z powodu zagrożenia koronawirusem. Pokaz sprzętu wojskowego i uzbrojenia zawsze przyciągał kilkadziesiąt tysięcy osób.

Chętni obejrzą wystawę broni na placu Józefa Piłsudskiego 14-15 sierpnia. Muzeum Wojska Polskiego zaoferuje ekspozycję "Czas chwały", a broszury i plakaty z okresu sierpnia 1920 roku będzie można pobrać ze stron Centralnej Biblioteki Wojskowej. 

Inscenizacja Bitwy Warszawskiej na Narodowym 

Jako najbardziej widowiskowy punkt obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą zapowiada się inscenizacja Bitwy Warszawskiej na Stadionie PGE Narodowym. Premiera rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 20.30, a całość pokazu wyemituje TVP. Przez kolejne dni (od 20 do 23 sierpnia) będą się odbywały pokazy dodatkowe (w wersji skróconej). 

- Podczas premiery wydarzenia na PGE Narodowym wystąpią m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Michał Kowalonek, Piotr Cugowski, Sound'nGrace, Bartas Szymaniak. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Generał Charles de Gaulle zostanie odegrany przez Marcina Januszkiewicza, a postać ks. Ignacego Skorupki przybliży Karol Czajkowski - informują organizatorzy inscenizacji. 

Walorem rekonstrukcji historycznej będą utwory Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana i Romana Kołakowskiego. Nie zabraknie też pieśni patriotycznych i wojskowych z okazji święta polskiego oręża. 

Muzeum Józefa Piłsudskiego 

Dzisiaj zostało otwarte długo wyczekiwane Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Po 3,5 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało działalność placówki, która wpisze się w sieć nowoczesnych muzeów - jej zwieńczeniem ma być Muzeum Historii Polski. Pasjonaci historii dowiedzą się więcej o życiu marszałka, wyznawanych przez niego wartościach i trudnych wyborach politycznych. 


Muzeum Józefa Piłsudskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku będzie otwarte od 14 sierpnia. 


- W sąsiedztwie dworku Milusin powstanie nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny, łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne. Nowy budynek, którego sercem będzie multimedialna narracyjna wystawa stała, w dużej mierze oparta na eksponatach z epoki, jest uzupełnieniem historii opowiadanej przez autentyczne otoczenie historycznego dworku Milusin. Wystawa podzielona będzie na pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz szóstą galerię – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także do istniejących wokół postaci mitów i symboli - czytamy w zapowiedzi dyrekcji placówki muzeum w Sulejówku. 

Film fabularny w technologii VR 

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza od 14 sierpnia na wystawę zdjęć reporterskich pt. "Fotorelacje. Wojna 1920" - zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych ujęć. Ciekawą propozycją Biura Programowego "Niepodległej" będzie film fabularny w technologii Cinematic VR – 360 stopni 3D pt. „Wiktoria 1920”. Dzięki specjalnym goglom w technologii VR, widz stanie się uczestnikiem sierpnia 1920 roku i wcieli się w rolę kuriera, przewożącego ważne informacje dla polskiego sztabu wojskowego. To technika znana z gier na konsole PlayStation. Co ważne, produkcja zostanie udostępniona w sieci. 

Inny film - "Wojna Światów" - zakończy 16 sierpnia uroczyste obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Produkcję współtworzyła TVP. 


Kadr z filmu "Wiktoria 1920". 

Koncerty

Nie zabraknie również koncertów w wielu polskich miastach. Największe wydarzenia zapowiadają się w Warszawie - 14 sierpnia w Pałacu Ujazdowskim, a także w Teatrze Polskim pod patronatem MON. 

W Muzeum II Wojny Światowej 15 sierpnia o godzinie 18 usłyszymy Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego, który wykona m.in. "Bogurodzicę" czy "Wojenko, wojenko". Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odbędzie się koncert jazzowy Instytutu Muzyki i Tańca. 

Biuro Programu „Niepodległa” oraz Polskie Radio zapraszają do odwiedzania strony "Bitwa 1920", która w nowoczesny sposób opowiada o kulisach walk z bolszewikami sprzed 100 lat. 

Obchody w Ossowie 

Pod Ossowem Armia Czerwona doznała dotkliwej klęski, która miała decydujący wpływ w dalszym przebiegu wojny. Nie mogło tu zabraknąć ciekawych propozycji i wydarzeń, nawiązujących do wiktorii z 13/14 sierpnia 1920 roku. Program obchodów ruszył już 13 sierpnia od mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, odprawionej za dusze poległych w walkach. 

Śmierć bohatera starć z bolszewikami - ks. Ignacego Skorupki - zostanie upamiętniona 14 sierpnia przy krzyżu na jego cześć podczas polowej Mszy Św. Wieczorem nastąpi Apel Poległych oraz złożenie kwiatów przy krzyżu, symbolizującym śmierć ks. Skorupki.

W sobotę 15 sierpnia arcybiskup Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. na Cmentarzu Bohaterów Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Nie zabraknie też pikniku historycznego, który odbędzie się na polu rekonstrukcji pod patronatem MON. 

GW


Zobacz też: Muzeum i pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 - kiedy powstaną?


Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka