7 obserwujących
241 notek
410k odsłon
  1117   1

Nie żyje Zygmunt Malanowicz. Zasłynął rolą Chłopaka w filmie Polańskiego „Nóż w wodzie"

Zygmunt Malanowicz w 2015 roku, fot. archiw. PAP/Marcin Obara
Zygmunt Malanowicz w 2015 roku, fot. archiw. PAP/Marcin Obara

Zmarł aktor Zygmunt Malanowicz. Miał 83 lata. W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Przygotowywał się do roli Odysa w nowym spektaklu.

"4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor" – czytamy na stronie internetowej teatru.

Zespół teatru poinformował, że Malanowicz miał być Odysem w nowym spektaklu. "Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś" – w ten sposób swojego kolegę pożegnał zespół teatralny.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 r. w Korkożyskach k. Wilna. Był absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio.

Od premiery "Burzy" (2003 rok), w której zagrał Alonza, występował w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Malanowicz był jego ulubionym aktorem. Od 2008 roku grał w zespole Nowego Teatru w Warszawie.

Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego: w "Dybuku", "Krumie", "Aniołach w Ameryce", "(A)pollonii", "Końcu", "Opowieściach afrykańskich", "Kabarecie warszawskim" i "Francuzach".

Kinowy debiut zaliczył rok przed ukończeniem studiów w łódzkiej Szkole Filmowej - w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego z 1962 r. Rola Chłopaka, który uwodzi żonę dziennikarza (Leon Niemczyk), przyniosła mu sławę. 

Na swoim koncie miał też role filmowe w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. "Filmem "Polowanie na muchy" Wajda przerwał milczenie o mnie, dzięki czemu mogłem ponownie, po siedmioletniej przerwie, być obecny na ekranie" - mówił aktor w jednym z wywiadów. I dodawał: W "Krajobrazie po bitwie" pozwoliłem sobie na ukazanie zupełnie odmiennego obrazu księdza niż to bywało zazwyczaj".

Aktor grał też m.in. w "Hubalu" i "Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby, "Tulipanach" i "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha. Jest scenarzystą i reżyserem kilku filmów: "Szlachetna krew", "Pluton-239", "Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie", "Droga", "Dom".

ja

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura