9 obserwujących
304 notki
478k odsłon
  152   1

Gdy Kraków odżyje... pójdziemy na skwer Zbigniewa Wodeckiego przy Plantach

Zbigniew Wodecki. Fot. Piotr Bieniecki/CC BY 3.0
Zbigniew Wodecki. Fot. Piotr Bieniecki/CC BY 3.0

Zbigniew Wodecki został patronem skweru na krakowskich Plantach nieopodal ulic: Westerplatte i św. Marka.

W znajdującej się tam altanie muzycznej Fundacja jego imienia już planuje koncerty i wydarzenia dla dzieci.

Odsłonięcie tablicy z nazwą skweru poprzedziło odegranie hejnału. W uroczystości uczestniczyła rodzina Zbigniewa Wodeckiego.

– Wybitny kompozytor, wybitny piosenkarz, wybitny artysta – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przypomniał, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo właśnie obok altany na Plantach Zbigniew Wodecki przechodził niemal codziennie - odprowadzając dzieci do Szkoły Muzycznej lub idąc na pobliskie targowisko - Stary Kleparz.

Krystyna Wodecka, wdowa po artyście, podziękowała Radzie Miasta Krakowa i prezydentowi za upamiętnienie jej męża. Mariusz Patyra zagrał na skrzypcach jeden z największych przebojów Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”.

Zbigniew Wodecki, Kraków, Planty, Salon24
Zbigniew Wodecki został patronem skweru na krakowskich Plantach. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Patron spokojnego miejsca

Córka Zbigniewa Wodeckiego - Katarzyna Wodecka-Stubbs mówiła dziennikarzom, że bardzo cieszy się z tego, że artysta został patronem tak pięknego i spokojnego miejsca. – To szlak z naszego domu rodzinnego do ulicy Basztowej, gdzie wszyscy chodziliśmy do szkoły muzycznej i na Stary Kleparz, który uwielbialiśmy. To miejsce szczególne, bo codzienne – dla taty i dla nas. Cieszę się, że nie jest otoczone ulicami i rondami, ale słońcem i zielenią – mówiła.

– To ogromnie wzruszająca chwila. Z jednej strony kameralna uroczystość, bo tak musi być w pandemii, z drugiej strony doczekaliśmy się tego pięknego daru od miasta i tata ma swój skwer, a w zasadzie zakątek muzyczny z piękną altaną, w której, mam nadzieję, będziemy spotykać się całe lato – dodała córka artysty. Zapowiedziała, że w czerwcu w altanie będą organizowane koncerty, spotkania muzyczne dla dzieci oraz potańcówki.

„Zacznij od Bacha”

Zbigniew Wodecki - multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, zmarł 22 maja 2017 roku. Miał 67 lat. Od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista.

Był autorem i wykonawcą takich przebojów, jak „Zacznij od Bacha”, „Chałupy”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Opowiadaj mi tak"; znany z wykonania piosenki o „Pszczółce Mai”. Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem.

KW

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura