9 obserwujących
304 notki
478k odsłon
  512   0

Zmarł Roman Nehrebecki, pierwowzór Lolka z kreskówki „Bolek i Lolek”

Roman Nehrebecki, pierwowzór postaci Lolka z przygód „Bolka i Lolka”, zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie. Fot. PAP/Stanisław Jakubowski
Roman Nehrebecki, pierwowzór postaci Lolka z przygód „Bolka i Lolka”, zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie. Fot. PAP/Stanisław Jakubowski
Roman Nehrebecki to pierwowzór postaci Lolka z przygód „Bolka i Lolka”.

Roman Nehrebecki, przedsiębiorca, producent filmowy i polityk, pierwowzór postaci Lolka z przygód „Bolka i Lolka”, zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie - poinformowała rodzina. Miał 69 lat, pozostawił żonę, córki i wnuki.

Polecamy:

Tokarczuk zareagowała na akcję Odeślij Oldze książkę. Jezuita Kramer zazdrości Noblistce

Odeślij Oldze książkę. Akcja internautów po głośnym wywiadzie Noblistki

Twórca Bolka i Lolka

Roman Nehrebecki był synem Władysława Nehrebeckiego, związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych reżysera i twórcy filmów animowanych, pomysłodawcy i współautora postaci plastycznych Bolka i Lolka. Sympatycznych chłopców Władysław Nehrebecki wzorował na swoich synach: Janie, zmarłym w 2013 r., oraz Romanie.

– Byliśmy bardzo żywotnym rodzeństwem, czasem skonfliktowanym ze sobą, bo różniliśmy się nie tylko wiekiem, ale i charakterem. Tata nas obserwował. Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie – mówił Roman Nehrebecki w 2013 r. podczas jubileuszowej gali z okazji 50-lecia powstania serialu o przygodach Bolka i Lolka.

Roman Nehrebecki - sylwetka

Roman Nehrebecki z wykształcenia był ekonomistą. Ukończył studia na Wydziale Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był przedsiębiorcą i producentem filmowym.

Brał udział się w życiu społecznym i politycznym. W 2002 r., startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy został radnym w Bielsku-Białej. W 2005 r. i 2007 r. kandydował do Sejmu, najpierw z listy Partii Demokratycznej demokraci.pl, a później koalicji Lewica i Demokraci. W 2019 r. bez powodzenia ubiegał się z partii Wiosna Roberta Biedronia o miejsce w europarlamencie.

Zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po długiej i ciężkiej chorobie. 

KW

Czytaj dalej:

Koncert ku czci Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Kosmala miał poważny wypadek - co się stało?

Wyścig już się rozpoczął. Przeczytaj przedpremierowy fragment kryminału "Brud"

Edyta Górniak: Odpadł Rafałek? Aj, szkoda. Komentarze po półfinale Eurowizji

Eurowizja 2021: finał nie dla Rafała Brzozowskiego i piosenki "The Ride". Słusznie?

Nie żyje Ferdynand Matysik, znany z ról w "Kogel mogel" i "Samych swoich"

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura