Olga Tokarczuk odznaczona przez Uniwersytet Warszawski honorowym tytułem. Zobacz wideo

Olga Tokarczuk (źródło: Instagram)
Olga Tokarczuk (źródło: Instagram)
W środę miała miejsce uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. — Jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu Warszawskiego, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat — mówił rektor UW Alojzy Z. Nowak.

Wniosek o nadanie pisarce tytułu został złożony przez Wydział Polonistyki oraz Wydział “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Promotorem doktoratu został profesor Andrzej Mencwel. Dzieła Olgi Tokarczuk oceniał m. in. profesor Schamma Schahadat z Uniwersytetu w Tybindze, profesor Ryszard Kociołek będący rektorem Uniwersytetu Śląskiego oraz profesor Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Zobacz też:

Jednogłośna decyzja

Rektor UW zaznaczył, że już 16 grudnia 2020 roku Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyznał przez aklamację Oldze Tokarczuk tytuł doktora honoris causa. Ze względu na pandemię uroczystość została opóźniona.

— (Senat UW - przyp. red.) przyjął jednogłośnie, będąc przekonanym i wiedząc o tym, że wypełnia pani najpiękniejsze i najważniejsze funkcje uniwersytetu, jakim jest dostojeństwo, szacunek do człowieka, tolerancja, a także tożsamość i poszukiwanie prawdy — mówił Nowak.

“Wszystko jest w Pani”

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że "to wszystko jest w pani, pani pracach, działaniu, działaniu, pisarstwie i działalności społecznej". 

— To są najważniejsze i uniwersalne cechy każdego uniwersytetu, ale naszej Alma Mater w szczególności — mówił dalej rektor.

Olga Tokarczuk. Kim jest?

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za "Biegunów" (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za książki: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Laureatka Nagrody Nobla

W 2019 roku Olga Tokarczuk doceniona została przez Akademię Szwedzką i Fundację Noblowską przyznając jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Tym samym pisarka dołączyła do grona noblistów związanych z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie kształcili się m. in.: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Józef Rotblat, Leonid Hurwicz i Manachem Begin.

— Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i rozległym wachlarzu zainteresowań — mówił wówczas Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura