Kino na Granicy przyciąga wielu miłośników kultury
Kino na Granicy przyciąga wielu miłośników kultury

"Kino na Granicy". Doskonały pomysł na majówkę dla miłośników dobrego filmu

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Ponad 100 filmów polskich, czeskich i słowackich, w tym wiele nowości,  zobaczy każdy kto wybierze się na Przegląd „Kino na Granicy”, który odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Jubileuszowa 20. edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Obecnie trwa przedsprzedaż karnetów. Do 31 marca siedmiodniowa wejściówka kosztuje 160 zł.

image
Kino na Granicy cieszy się dużą renomą

Uczta dla filmowego konesera

Festiwal zainauguruje film "Tłumacz" jednego z najważniejszych słowackich autorów filmowych Martina Sulika, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu.

Na festiwalu pojawi się blisko stu wybitnych twórców kina, z którymi widzowie będą mieli okazję spotkać się po projekcjach. Udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie planowanych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hrebejk i Ivan Trojan. Nad Olzą zagoszczą też m.in. Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała i Małgorzata Zajączkowska.

 
image
Agata Kulesza była gościem jednej z edycji Kina na Granicy

Podczas Przeglądu wspomniane zostaną rocznice dramatycznych wydarzeń sprzed 50 lat, polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej „praską wiosnę”. - Mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach przypominać prezentując cykl "Niespokojne kino 1968” – podkreśliła szefowa festiwalu Jolanta Dygoś.

image
Pomiędzy jednym filmem a drugim można poleniuchować na świeżym powietrzu

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy Przeglądu przygotowali najazd „reżyserzyc”. - Tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc - sabat najlepszych reżyserskich czarownic/księżniczek polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja m.in. o roli kobiet reżyserek w naszym filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych – powiedział dyrektor programowy Kina na Granicy Łukasz Maciejewski.

Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Kasia Adamik i Katarzyna Klimkiewicz.

Po kilku latach przerwy powrócą projekcje transgraniczne. To jedyne w swoim rodzaju pokazy, podczas których ekran i widownię dzieli granica państw. Przy moście Przyjaźni, łączącym dwa brzegi granicznej rzeki Olzy, zaprezentowane zostaną filmy: „Samotni”, „Pod jednym dachem”, „Pali się, moja panno” i „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”.

image
Widzowie na jednym z filmów

Nie tylko filmy

W Cieszynie z okazji jubileuszu Przeglądu powstanie mural. Jego oficjalną premierę zaplanowano na 28 kwietnia. Zobaczyć go będzie można w lapidarium w Parku Pokoju. - W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się w teraźniejszością, a film z kuchnią – powiedziała Jolanta Dygoś.

Kinu na Granicy towarzyszyły będą koncerty i wystawy, w tym ekspozycja ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do nagrody Oscara filmu „Twój Vincent”.

image
Majówka na granicy to też doskonała okazja, aby napić się wybornego czeskiego piwa

Kino na Hranici

Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki. Kino na Granicy ma już swoją tradycję i renomę oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez filmowych. Nadal odkrywa i promuje kulturę naszych sąsiadów.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 r. o polskie i pojedynczy film węgierski.

 Obecnie organizacją imprezy zajmują się  stowarzyszenia: „Kultura na Granicy” z Polski oraz „Edukacja Talent Kultura” z Czech.

Więcej wiadomości oraz informacje o biletach znaleźć można na stronie https://kinonagranicy.pl/.

image
Pokazom filmów towarzyszą także koncerty

źródło i fotografie: Materiały prasowe organizatora

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Zobacz galerię zdjęć:

Kino na Granicy przyciąga wielu miłośników kultury
Kino na Granicy przyciąga wielu miłośników kultury

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura