4 obserwujących
101 notek
186k odsłon
1681 odsłon

Przyznano Paszporty Polityki. Krystyna Janda z Kreatorem Kultury. „I u nas są dziki”

Krystyna Janda Kreatorem Kultury - Paszporty Polityki. Fot. Twitter/Polityka
Krystyna Janda Kreatorem Kultury - Paszporty Polityki. Fot. Twitter/Polityka
Wykop Skomentuj45

Joanna Kulig, Marta Górnicka, Małgorzata Rejmer, Diana Lelonek, Aleksander Nowak, Dawid Podsiadło oraz studio panGenerator zostali laureatami 26. edycji Paszportów "Polityki". Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda. „Potrzebne nam są poważne systemowe zmiany, żeby nie inwestować w węgiel, ropę naftową” - mówiła artystka Diana Lelonek. 

Nazwiska laureatów za 2018 r. ogłoszono we wtorek w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. 

Na gali nie zabrakło czytelnych aluzji do bieżących wydarzeń politycznych. „I u nas są dziki. Bo sprzeciwiamy się masakrze zwierząt! #StrajkdlaKlimatu pierwszy już 15 stycznia pod Sejmem” - komentowała na Twitterze redakcja „Polityki”.

Nagrodę specjalną, tytuł Kreatora Kultury, otrzymała Krystyna Janda, odznaczona m.in. za „wybitne kreacje teatralne i filmowe”, „pracowitość i odwagę artystyczną”, za to, że „pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów”, a także za „poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić teatr i życie”. – Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Dostaję je w momencie, kiedy krajobraz kultury polskiej jest wspaniały. Niestety, dostaję je także w bardzo smutnym krajobrazie naszej codzienności, który - mam nadzieję - wypięknieje, kiedy będzie grała orkiestra Jerzego Owsiaka – powiedziała Janda, odbierając nagrodę. 

Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał wokalista, kompozytor oraz autor tekstów Dawid Podsiadło za krążek „Małomiasteczkowy”. Jak uzasadniono werdykt, Podsiadło „odnalazł punkt, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki”. 

W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Dianę Lelonek, artystkę, która łączy fotografię z innymi mediami. Jednym z jej istotnych przedsięwzięć jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w którym archiwizuje różne formy organicznych i nieorganicznych bytów. Lelonek doceniono za „oryginalną analizę zagrożeń” i sztukę „mądrze zaangażowaną”. – W moich pracach chcę przede wszystkim mówić o tym, że faktycznie potrzebne nam są bardzo poważne systemowe zmiany wychodzące od rządu, od korporacji, żeby nie inwestować w paliwa kopalne, w węgiel, ropę naftową. To jest dla mnie istotne – zaznaczyła laureatka. 

W kategorii film Paszport „Polityki” zdobyła Joanna Kulig za rolę w „Zimnej wojnie” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Zagrała Zulę, młodą dziewczynę szukającą szczęścia w powstającym zespole ludowym Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu). Organizatorzy konkursu docenili Kulig za „szczerość, autentyczność i silną osobowość”. 

Jak podkreśliła Kulig w liście odczytanym podczas uroczystości, 2018 r. „był szczególny” zarówno dla niej, jak i dla całego polskiego kina. „Dlatego tak bardzo chciałabym podziękować Pawłowi za nasz piękny film, Tomaszowi Kotowi, Łukaszowi Żalowi, Ewie Puszczyńskiej, Borysowi Szycowi i Agacie Kuleszy za wspaniałą współpracę” - dodała. 

W kategorii literatura uhonorowano pisarkę i kulturoznawczynię Małgorzatę Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód”. To zbiór historii o tragicznych w skutkach próbach ucieczek z komunistycznej Albanii, krwawych buntach w obozach pracy, a także o przyjaźni, która rodzi się w najgorszych warunkach. Nagrodę przyznano za „niezwykłe wyczulenie na krzywdę” i „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych”. 

Odbierając Paszport „Polityki”, Rejmer zwróciła uwagę, że w tym momencie w Tiranie tysiące studentów walczy o reformę systemu edukacji. – To jest nadzieja dla Albanii, to jest ich wybór wolności. Jestem z nich bardzo dumna i chciałabym, żebyście tak też kojarzyli Albanię. Nie tylko trudne, ekstremalne czasy komunizmu i zniewolenia, ale także wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulice i nie boją się walczyć o przyszłość – podkreśliła. 

Laureatką w kategorii teatralnej została reżyserka Marta Górnicka, twórczyni i dyrygentka teatru chóralnego, czyli współczesnej koncepcji antycznego chóru. 

image
Dawid Podsiadło to fenomen polskiej sceny muzycznej. Fot. Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl/CC-BY-SA-3.0
W kategorii muzyka poważna Paszport „Polityki” odebrał kompozytor i gitarzysta Aleksander Nowak. We wrześniu 2018 r. w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum odbyło się prawykonanie jego opery „ahat ili – siostra bogów”, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. 

Zwycięzcami w kategorii kultura cyfrowa zostali Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski z warszawskiego studia panGenerator. Są twórcami m.in. instalacji interaktywnej APPARATUM, nawiązującej do dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Paszport „Polityki” przyznano im za kreatywność i „fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość”. 

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także - od 2016 r. - w kategorii kultura cyfrowa. 

W ubiegłym roku Paszportami "Polityki" nagrodzono: Jagodę Szelc, Marcina Wichę, Normana Leto, Michała Borczucha, Joannę Freszel, zespół Hańba oraz krakowskie studio Bloober Team. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura