Blog
Wokół kultury
Salon Kulturalny
4 obserwujących 91 notek 158456 odsłon
Salon Kulturalny, 11 lutego 2019 r.

Grammy 2019 rozdane. "Siostry" na scenie. Wśród nich Michelle Obama

326 1 0 A A A
Michelle Obama na rozdaniu nagród Grammy, fot. YouTube.
Michelle Obama na rozdaniu nagród Grammy, fot. YouTube.

Amerykańska The Recording Academy przyznała po raz 61. muzyczne nagrody Grammy. Prestiżowe statuetki 2019 roku dwukrotnie otrzymał raper i aktor Childish Gambino. Uhonorowano też wokalistki Kacey Musgraves i Duę Lipę.

Nagrody Grammy, uważane za muzyczny odpowiednik Oscara, zostały rozdane w Staples Center w Los Angeles. Za najważniejsze uważa się cztery trofea z tzw. obszaru generalnego: "Najlepszy album roku", "Nagranie roku", "Piosenka roku" i "Najlepszy debiut". Mogą być wyselekcjonowane spośród wszystkich gatunków muzycznych rozpatrywanych przez jurorów.

W kategorii "Najlepszy album roku" nagrodzono piosenkarkę country i autorkę piosenek Kacey Musgraves za "Golden Hour".

image
Kacey Musgraves ze statuetkami, fot. PAP/EPA/JOHN G MABANGLO

Trofeum "Nagranie roku" wyróżniające wykonawcę oraz zespół produkcyjny trafiło do Childish Gambino. Zdobył on też statuetkę w kategorii "Piosenka roku". W obu przypadkach za "This is America".

Wyróżnienie za "Najlepszy debiut" otrzymała Brytyjka Dua Lipa. Wokalistka znana jest m.in. z singla "New Rules". "Jestem dowodem na to, że możesz zrobić wszystko na co się zdecydujesz" – powiedziała odbierając statuetkę.

image
Debiutantka Dua Lipa, fot. PAP/EPA/JOHN G MABANGLO

The Recording Academy przyznała w niedzielę łącznie ponad 80 nagród w kilkunastu kategoriach. Od muzyki pop, rocka, jazzu, country po alternatywną, rap, gospel, chrześcijańską, a także teatralną i filmową.

Jak podkreślają media, w głównych kategoriach nastąpiła w porównaniu z minionym rokiem zmiana polegająca na zwiększeniu liczby nominacji z pięciu do ośmiu. Spowodowana była tym, że w 2018 roku spośród 86 zdobywców nagrody tylko 17 to były kobiety.

Gospodarzem niedzielnego wydarzenia była piętnastokrotna zdobywczyni Grammy, piosenkarka i aktorka Alicia Keys. Jeszcze przed imprezą wyraziła zadowolenie, że nominacje do Grammy otrzymało w tym roku wiele kobiet.

- Jestem tak podekscytowana, że mogę być mistrzem ceremonii w największą w muzyczną noc i świętować kreatywność, moc i magię. Jestem szczególnie podekscytowana niesamowitymi kobietami nominowanymi w tym roku – powiedziała.

image
Alicia Keys poprowadziła ceremonię rozdania nagród Grammy, fot. PAP/EPA/NINA PROMMER

Pośród "sióstr", poproszonych w trakcie imprezy na scenę przez Keys, znalazła się Michelle Obama. - Muzyka zawsze pomagała mi opowiadać historię, muzyka pomaga nam dzielić ze sobą naszą godność i smutki, nasze nadzieje i radości - powiedziała była pierwsza dama USA.

Ceremonii przyznawania trofeów towarzyszyły występy takich artystów jak m.in. Diana Ross, Lady Gaga, Jennifer Lopez, Dolly Parton, Red Hot Chili Peppers, Ricky Martin, Katy Perry, Miley Cyrus oraz Camila Cabello.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Kultura