Noc Muzeów 2019 to idealna rozrywka kulturalna. Fot. arch. PAP/Leszek Szymański
Noc Muzeów 2019 to idealna rozrywka kulturalna. Fot. arch. PAP/Leszek Szymański

Dzisiejszą noc możesz spędzić w muzeum. Noc Muzeów 2019

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Noc Muzeów 17-18 maja to znakomita okazja na darmowe zwiedzanie najlepszych placówek kulturalnych w kraju. Gdzie warto się wybrać w największych miastach?

Noc Muzeów w Warszawie

To 16. edycja imprezy, której hasłem przewodnim są pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne z czerwca 1989 r. Warszawa jest największym gospodarzem Nocy Muzeów w kraju - na zwiedzających czeka aż Jak co roku, prawdziwe oblężenie czeka ponad 230 muzeów, uczelni, kin, teatrów i innych placówek kulturalnych. Jakie atrakcje czekają na miłośników Nocy Muzeów w stolicy?

Prawdziwe oblężenie czeka jak zazwyczaj Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrekcja placówki nie pierwszy raz zaproponuje dla zwiedzających pawilon kulturalny "Pokój na lato". Wrażenia wokalne zapewni Stanisława Celińska, zwyciężczyni "Fryderyka" w dziedzinie muzyki poetyckiej. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się również impreza z udziałem DJ Kozaka - oprócz zwiedzania ekspozycji, będzie można potańczyć na świeżym powietrzu. Noc Muzeów przy ul. Grzybowskiej rozpocznie się od 18 i potrwa do 1 w nocy.


image
Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obowiązkowym punktem dla miłośników nocnego zwiedzania jest Muzeum Narodowe. O godzinie 19 wydarzenie rozpocznie się wieczorynką dla najmłodszych. Placówka zaprasza na podróż śladami archeologa Kazimierza Michałowskiego, który odkrywał ślady starożytnej cywilizacji w Faras. Nocne marki w Muzeum Narodowym obejrzą Warszawę na obrazach słynnych artystów: Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego. Zaplanowany jest również pokaz "Zamoyski ocalony" - pracownicy muzeum opowiedzą, w jaki sposób konserwują zakupione rzeźby Augusta Zamoyskiego.

Degustacja warszawskiej kranówki, chwila w wodociągach i wnętrze oryginalnego filtra z lat 30. XX wieku - to atrakcje, jakie oferuje Muzeum Filtrów. Tu również wstęp jest bezpłatny, jednak należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Starsi i młodsi znajdą coś interesującego dla siebie w Centrum Nauki Kopernik. Twórcy ekspozycji polecają wystawę "Zmierz się" - uczestnicy poznają granice własnych możliwości i zmierzą się z innymi zwiedzającymi. Placówka oferuje ok. 400 ekspozycji - w tym wiele nowych. Na chętnych czekają eksperymenty, które w tym roku odbędą się również na zewnątrz. Dyrekcja Centrum Nauki Kopernik chce umilić w ten sposób czas stojącym w ogromnej kolejce. Na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie Noc Muzeów odbędzie się w godzinach 20-2 w nocy.

Relacje polsko-izraelskie nie należą do idealnych w ostatnich miesiącach, ale Muzeum Historii Żydów Polskich Polin warto odwiedzić. Oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Organizatorzy zapowiadają wiele gier edukacyjnych, wystawę o królu Maciusiu z powieści Janusza Korczaka, cz omówienie losów społeczności żydowskiej w Polsce w ciągu 1000 lat.

Miłośnicy rzeźby i malarstwa z pewnością zajrzą do Zamku Królewskiego. Dyrekcja udostępni ekspozycje: Apartamenty Wielki i Królewski oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta. Zwiedzanie na Placu Zamkowym potrwa od godziny 19 do 1 w nocy.


image
Zamek Królewski w Warszawie. Fot. Wikipedia

Głodni wiedzy o polskiej wojskowości mogą wybrać się do Muzeum Wojska Polskiego. Poza Salami Hetmańską i Wschodnią, na chętnych czekają wszystkie wystawy, rekonstrukcje wojskowe, a nawet grochówka, przygotowana w prawdziwej kuchni polowej.

W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina będzie można posłuchać recitali fortepianowych oraz oper polskich i zagranicznych artystów. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, koncerty i pokaz filmowy, a także dzieła z kolekcji króla Stanisława Augusta - to wszystko czeka na uczestników Nocy Muzeów w Łazienkach. Zainteresowani polityką odwiedzą Sejm i Senat, a także Kancelarię Premiera RP. Ogromną popularnością cieszą się również Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Bursztynu na Starówce i Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Noc Muzeów w Krakowie

Impreza kulturalna w dawnej stolicy Polski rozpocznie się wcześniej, bo już w piątek 17 maja. W tegorocznej edycji, aby zwiedzić ciekawe zabytki i muzea, należy wpłacić symboliczną złotówkę przed każdym wejściem do placówek. Opłata nie dotyczy tych miejsc, w których wstęp jest co do zasady bezpłatny. Co warto zwiedzić podczas Nocy Muzeów w Krakowie?

Od godziny 19 w piątek na zainteresowanych historią czekają pracownicy Muzeum AK im. Augusta Fieldorfa Nila. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na spotkanie z "żywą historią": reprezentacją jednego z najbardziej elitarnych oddziałów w składzie polskich wojsk, Jednostki Wojskowej "Nil". Poza tym na zwiedzających czekają warsztaty edukacyjne, gra escape room "Wsypa", stałe ekspozycje, omawiane przez przewodników i poczęstunek wojskowy.


image
Wystawa w Muzeum AK w Krakowie.

Muzeum Narodowe zaoferuje wystawę "Wajda" - o życiu i twórczości wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy, pokaz filmu "Dyrygent",  wystawę "Moc natury. Henry Moore w Polsce", pokaz taneczny: "Moore. Rzeźba w tańcu, taniec w rzeźbie". W Muzeum Lotnictwa Polskiego ogromnym zainteresowaniem cieszą się repliki samolotów. Dyrekcja placówki zaprasza wszystkich na dyskusję wokół myśliwców amerykańskich F-35 z udziałem Jana Hoffmanna.


image
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Fot. Wikipedia

Noc Muzeów to również zapoznanie się z wystawami w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Tu zwiedzający zobaczą film i ekspozycję "Czy czeka nas koniec?". W powstanie materiału brały udział takiego gwiazdy, jak Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese. MOCAK zachęca do dyskusji nad zmianami klimatycznymi na świecie.

Miłośnicy orientalistyki skuszą się na propozycje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Łowcy kultury obejrzą pokaz mody, ceremonię herbacianą i zostaną zaproszeni do ciekawych warsztatów. Zafascynowani astronomią znajdą coś dla siebie w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Członkowie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic opowiedzą o tajnikach astronomii. Jeśli ktoś chce poznać historię Nowej Huty, warto wybrać się Muzeum Nowej Huty. Dyrekcja placówki zapowiedziała ekspozycję o schronach w dzielnicy z czasów PRL, przygotowanych w w obawie przed bombą atomową. Przewodnicy oprowadzą po niedostępnych przestrzeniach budynku Muzeum Nowej Huty - w tym po zakamarkach dawnego kina "Światowid".

Do dyspozycji zwiedzających w czasie Nocy Muzeum będzie Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Wawrzyńca. Zapoznamy się z ciekawymi informacjami na temat technik szyfrowania i przesyłania wiadomości dzięki wystawie "Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje". Muzeum oferuje również audiowizualną opowieść o doświadczeniu podróżowania tramwajem. Jak zawsze, turyści zapoznają się z zabytkami w Zamku Królewskim na Wawelu - w tym z odnowionym Skarbcem Królewskim.

Oferta Gdańska na Noc Muzeów

Miasto oferuje Europejską Noc Muzeów. Zwiedzający mogą ściągnąć aplikację "Noc Muzeów" na smartfony, dzięki czemu uzyskają informacje o wystawach, adresach placówek i zagęszczeniu kolejek. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, więc idealną okazją do pogłębienia wiedzy jest wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa Główna przedstawi sylwetki bohaterskich Polek, które brały udział w walkach. Ponadto, placówka omówi trendy mody z tamtych czasów, a najmłodsi uczestnicy wezmą udział w grach edukacyjnych. W "Kinie Muzeum" obejrzymy materiały z serii "Ostatni dzień lata" o czasie, który bezpowrotnie minął. Muzeum zachęca również do spacerze po Westerplatte.


image
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Europejskie Centrum Solidarności omówi historię związku zawodowego "Solidarność", a do dyspozycji uczestników jest przestrzeń o powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych na dwóch piętrach. Muzeum pokaże oryginalny stół stoczniowy i maski pracowników Stoczni Gdańskiej. Do stałych ekspozycji należy wóz milicyjny i podziemna drukarnia.

W oddziale sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego dzieci wykonają mozaiki w ramach warsztatów na podstawie obrazów "Pałac Sztuki. Młode Malarstwo Polskie". W placówce będzie można zakupić książki po promocyjnych cenach - nawet z rabatem do 70 proc. Fani sportu i piłki nożnej przekonają się w jakich warunkach grają i trenują gracze Lechii Gdańsk. Stadion Energa Gdańsk udostępni szatnie zawodników, salę konferencyjną, strefę mixed zone i klubowe muzeum.

Muzeum Gdańska - tu warto obejrzeć prace gdańskich kowali ze SPAK, pokazy multimedialne: historię kuźni Wodnej w Oliwie, kuźnie Potoku Oliwskiego, zapoznać się z technikami fotografii sprzed 150 lat. Dwór Artusa zaprasza na indywidualne zwiedzanie Wielkiej Hali z XV wieku. Wystawa pozwoli na zrozumienie dawnych relacji handlowych Gdańska z Kolonią, Lubeką, Antwerpią, Królewcem i Wielką Brytanią. Jeśli podróż nie sprawi nam kłopotu, Muzeum Marynarki w Gdyni umożliwia zwiedzanie okrętu Błyskawica. Noc Muzeów dla koneserów muzyki klasycznej? Nic prostszego, Polska Filharmonia Bałtycka również będzie otwarta. W ofercie zwiedzanie pomieszczeń budynku i opowieści przy muzyce. W tle rozbrzmi gitara, akordeon, klawesyn, pozytyw oraz organy.


image
Dwór Artusa w Gdańsku.

Wystawę przyrodniczą, historyczną, matematyczną i energetyczną przygotowało Centrum Hevelianum. Do północy na chętnych czekają interaktywne wystawy: "Dookoła świata", "Łamigłówka", "Zabawy z historią", "Z energią!". Dodatkową atrakcją będą obserwacje astronomiczne. Zwiedzane Izby Pamięci Wincentego Pola wraz z przewodnikiem to propozycja Gdańskiego Archipelagu Kultury "Wyspa Skarbów". Lokalni specjaliści opiszą m.in. kąpieliska i spuściznę kulturalną Wyspy Sobieszewskiej, usłyszymy koncert pieśni zalotnych, miłosnych i weselnych z pięciu stron świata.

To najciekawsze naszym zdaniem propozycje na Noc Muzeów 2019 w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Gdańsku. A gdzie Wy się wybieracie? Czekamy na opinie!

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura