5 obserwujących
142 notki
258k odsłon
1537 odsłon

Nie żyje rysownik Bohdan Butenko. Jego rysunki bawiły całe pokolenia

Bohdan Butenko w 2017 roku, fot. PAP archiwum/Wojciech Pacewicz
Bohdan Butenko w 2017 roku, fot. PAP archiwum/Wojciech Pacewicz
Wykop Skomentuj23

Zmarł Bohdan Butenko, wybitny polski ilustrator, twórca Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Jego rysunki z charakterystycznym podpisem "Butenko pinxit" oglądaliśmy w "Misiu", "Świerszczyku", "Płomyczku" i setkach książek dla dzieci. 

O śmierci artysty poinformował kwartalnik "Przekrój" na swojej stronie internetowej. Bohdan Butenko miał 88 lat. 

Bohdan Butenko 1955 roku skończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w pracowni Jana Marcina Szancera. Pracował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia oraz współpracował z czasopismami dla dzieci: "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Płomyk".

Był twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Stworzył ilustracje do ponad 200 książek (własnych i cudzych). Jego grafiki przypominały zawsze dziecięce rysunki i za to kochali je najmłodsi. Miał charakterystyczną prostą kreskę. 

Przez około dwadzieścia lat współpracował z Telewizją Polską. Był również autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów oraz licznych scenografii teatralnych. Gapiszon został właśnie stworzony w 1958 roku na potrzeby telewizji. Ta postać była bohaterem pierwszego – i na dodatek animowanego – programu dla dzieci. Później pojawiła się jako komiks w czasopismach dziecięcych. 

image
Komiks o Gapiszonie, fot. joemonster.org

Pod koniec lat 60. na potrzeby "Świerszczyka" zostali stworzeni inni bohaterowie – hipopotam Gucio i pies Cezar. Butenko narysował te postaci do scenariusza Krystyny Boglar. Mają bujną wyobraźnię, dzięki czemu spotykają ich niezwykłe przygody.

Kwapiszon to z kolei postać stworzona nieco starszych dzieci - jest warszawiakiem, harcerzem i wielbicielem wędkarstwa. Znajduje tajemniczą szkatułkę i wpada w tarapaty: ścigają go dwaj złodzieje: Faworyt i Kompan, którzy próbują mu ją odebrać.

Bohdan Butenko większość swoich prac podpisywał "Butenko pinxit" – z użyciem łacińskiego wyrażenia oznaczającego namalował. 

Był współzałożycielem Fundacji Świat Dziecka, w której w latach 1990-2011 pełnił funkcję prezesa. Opracował projekt statuetek Donga, przyznawanego przez tę instytucję (Dong to bohater książki W. Woroszylskiego "Dong co ma świecący nos").

Butenko był jednym z najbardziej uhonorowanych polskich rysowników. Otrzymał wiele nagród polskich i zagranicznych za ilustracje do książek. Był kawalerem Orderu Uśmiechu. Za całokształt twórczości uhonorowano go m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku.

ja

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura