echo24 echo24
2941
BLOG

Kraków, moja miłość!

echo24 echo24 Kultura Obserwuj notkę 39

                                    

                                                                                       Dedykowane Małgosi i Cezaremu

Motto muzyczne: https://www.youtube.com/watch?v=v032N8DDECY

Piękny dzień się dzisiaj zbudził, więc sobie pomyślałem, że się przejdę o poranku na Wawel.

Na wapienne wzgórze pałacowe podchodziłem od strony Podzamcza. Kościuszko już zrobił swój codzienny konny obchód. Stary Zygmunt cierpliwie czekał, jak zawsze gotowy by obwieścić światu coś ważnego dla Polaków.  

Wstąpiłem na chwilę do Katedry, gdzie za każdą wizytą w tym kultowym miejscu uświadamiam sobie, że tu właśnie bije serce Polski! Z każdej kaplicznej nawy wyzierała nasza pogmatwana historia.  

Jak zawsze, pierwsze kroki skierowałem do alabastrowego sarkofagu św. Królowej Jadwigi, gdzie mnie pierwszy raz przyprowadziła za rękę Mama, jak tylko nauczyłem się chodzić. Nieskończenie piękna spała z jej ulubionym pieskiem u stóp, który też jeszcze drzemał. Wpadające skosem do wnętrza promienie porannego słońca nie sięgnęły jeszcze królewskiej poduszki, lecz zdążyły już rozświetlić gablotę z królewskimi insygniami. Było przenikliwie cicho, jak w chwili gdy kapłan unosi hostię w czasie Podniesienia. I raptem zapomniałem na chwilę o dręczących nas problemach, gdyż poczułem, że tutaj w Katedrze jestem w moim polskim domu, spokojnym, pięknie urządzonym i bezpiecznym. Zawsze tu przychodziłem, jak mi było ciężko.  

Z wawelskiego wzgórza długo patrzyłem na meandrującą w dole Wisłę, majaczące na horyzoncie kopce Piłsudskiego i Kościuszki, wieże Panteonu na Skałce i krzyż Kościoła im. św. Stanisława Kostki na Dębnikach, gdzie jako miejscowy andrus szedłem do pierwszej komunii, a kilka lat później bierzmował mnie kardynał Wojtyła, a mnie nawet do głowy nie przyszło, że to Święty.

Wracałem Kanoniczą. Zaczarowaną wąską uliczką wybrukowaną kocimi łbami, gdzie wciąż słychać gwar średniowiecznego miasta. Po drodze pogadałem sobie z renesansowo barokowymi kamieniczkami. Ależ to plotkary! Wiedzą zołzy o Krakowie więcej niż opasłe historyczne księgi, bo to w ich murach przecież rezydowali nie zawsze dyskretni spowiednicy królewskiego dworu.  

Skręciłem na chwilkę w Senacką, bo tam przed półwieczem w głębokiej niszy bramy dawnego zajazdu po raz pierwszy w życiu skosztowałem, jak rozkosznie smakują dziewczęce usta.

Do rynku wróciłem Traktem Królewskim, gdzie każdy kamień wie o Polsce więcej niż najmądrzejsi uczeni. Zbliżało się południe. Sukiennice już kąpały się w słońcu, Kościół Mariacki odpoczywał jeszcze w cieniu, a opodal pomnika Mickiewicza krakowskie kwiaciarki tkały już swe bajecznie kolorowe arrasy.  

Opodal Ratusza przycupnąłem przy stoliku pana Piotra, który u wejścia do ażurowo przeszklonej kawiarenki Vis-à-Vis spoziera codziennie znad niedopitej filiżanki, kto dziś przyszedł na rynek żeby nieśpiesznie pogadać o niczym, co jeszcze się zdarza tylko pod Wawelem, gdzie czas płynie tak wolno, iż wszechobecny wyścig szczurów omija to „wybrane miasto”.

W drodze do domu posiedziałem jeszcze chwilę na tonących w zieleni Plantach zasłuchany w czarowną melodię letniej symfonii szczęśliwego miasta.  

Wokół pogruchiwały gołębie bijące się o zgubiony przez jakieś dziecko kawałeczek precla.

Boże! Jak ja kocham to Miasto!

Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)               Słownik andrusowski - Verte!

Patrz także:

https://www.youtube.com/watch?v=hp-53kGz3tk&list=PL22301E986520C3C1

 

Mini-słownik andrusowski

Andrus– przedstawiciel ginącego gatunku, podlegający ochronie w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego. Osobnik zadziorny, ale honorowy, nigdy chamski. Ubrany po andrusowsku (kaszkiet, apaszka, połatana marynarka) i posługujący się specyficzną andrusowską gwarą. Występuje w kilku podtypach jako gatunek endemiczny, w okolicach tzw. placu Na Stawach (ale nie zalicza się do stworzeń typowo wodnych). Andrus po raz pierwszy trafił na piedestał za sprawą Konstantego Krumłowskiego w „Królowej Przedmieścia”, a na wodewilowy wariant zawadiackiego andra kreuje się dziś słynny Makino. Na Nizinie Mazowieckiej mogą pojawiać się fałszywe andrusy, niesłusznie przypisujące sobie unikalne andrusowsko-łaziorskie cechy (uwaga na grasującego w stolicy Staśka Wielanka!)

Bajok – indywiduum na niezbyt wysokim szczeblu rozwoju intelektualnego, rozumny inaczej (z subiektywnego punktu widzenia osoby posługującej się powyższym określeniem), ale traktowany pobłażliwie. Bajok to część składowa jednej z najsłynniejszych zwierzynieckich odzywek: idze, idze, ty bajoku!. Określenie z gatunku obraźliwych nie zanadto.

Barakorze – szemrane towarzystwo zamieszkujące tzw. Straszny Dwór, czyli długi drewniany barak przy ul. Komorowskiego. Doskonała lokalizacja dla ciemnych interesów. Mieszkał tam m. in. osławiony Rufino.

Bar Na Stawach – matecznik andrusów, kindrów i łaziorów, gdzie piwo lało się strumieniami z prawdziwych dębowych beczek. Miejsce, gdzie Makino przeistaczał się z miejscowego Johna gitarzysty w lidera zespołu Andrusy. Centrum Półwsia i w ogóle całego Zwierzyńca. Jeśli założymy, że Zwierzyniec jest pępkiem Krakowa, a Kraków pępkiem świata, to – dla jeszcze większej precyzji - świat miałby swój właściwy pępek właśnie we wspomnianym barze Na Stawach, gdyby ów bar jeszcze istniał.

Beki – jedna z odmian gry w gałę (piłkę), dla wyjątkowo cierpliwych. Jeden na jednego, dwie bramki. Gra obwarowana licznymi zasadami, n. p. piłkę można było dotknąć określoną liczbą razy (wliczając w to obronę i oddanie strzału, stąd przedmeczowe ustalenia zawodników w stylu: "gramy do trzech, czterech...", itp.). Nie wolno było bronić rękami ani przekroczyć połowy boiska.

Belmondo – Kazek, jeden ze znanych zwierzynieckich przystojniaczków.

Bil – Edward Bill, zawodnik „Garbarni” (legendarny stoper), reprezentant Polski. Kiedy zakończył sportową karierę, uruchomił przeprawę przez Wisłę. Przewoził pasażerów spod klasztoru panien Norbertanek w pobliże klasztoru Salezjanów na prawym brzegu Wisły. Miejsce, z którego wyruszał jego prom (w rzeczywistości łódka z oparciami), upamiętniają do dziś schodki. Międzyklasztorna komunikacja rzeczna trwała do 1966 r.

Bosy lub Łysy - przymiotniki posiłkowe, służące do wzmocnienia wyrażenia jak np. „klarnecie bosy” oznacza tyle co „wielki klarnecie”. Zatem wyrazy typu bosy i łysy zasługują na uwagę jako wyrazy szczególne w skali światowej, służące stopniowaniu rzeczownika (sic!).

Brzana– wyjątkowo urodziwa dziewczyna, a tak naprawdę słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (łac. barbus barbus). Osiąga znacznie większe gabaryty niż morska szprotka. Dziewczyna zwana brzaną nie może być rachityczna ani wiotka. Musi mieć słuszne rozmiary, przy czym nie chodzi tu o wypukłości, a tężyznę w ogóle. Chwycisz brzanę poprzez pół i jak w raju wnet będziesz się czuł – śpiewano. Choć w Wiśle nie brakowało dorodnych brzan, w „Ludwinowskim tangu” chodzi, rzecz jasna, o dziewczynę.

Bombaj – duży budynek czynszowy z cegły przy ul. Włóczków. Oficjalnie siedziba milicji i piekarni. Jako że pod latarnią najciemniej, w bliskim sąsiedztwie strażników prawa przycupnął jeszcze jeden biznesik (w nieodłącznym towarzystwie meliny), z gatunku tych starych jak świat.

 

(…) Brzany biją się na noże

 

I jest z nimi sto pociech

 

Po nocach figury miłości jawajskiej

 

Figury kucane i w locie

 

Raz się już palił raz zawalił

 

Wesoły Bombaj ten

 

Goście po dachu się gonili

 

I widno było tak jak w dzień. (…)

 

(J. Harasymowicz, Wesoły Bombaj)

Jaskinię rozpusty, jak to bywa, nie raz jeden próbował pochłonąć ogień.

Bubuś Amoroso – akordeonista zespołu Andrusy, który jako jeden z nielicznych muzyków w skali światowej opanował sztukę grania na śpiąco.

Bufetto– jedna z poetyckich ksywek, którymi Jerzy Harasymowicz obdarzał pastacie związane z barem Na Stawach. W tym przypadku chodzi o Szefka, zwanego też Dzięciołem, czyli stojącego za bufetem właściciela baru, pana Władysława Ogińskiego.

Burdelówa– nieodłączny atrybut andrusa, noszony na bakier kaszkiet (patrz zdjęcie na okładce).

Burżujek –jeden z najsprytniejszych zwierzynieckich żebraków. Kiedy przeniósł się do Lepszego Ze Światów, w materacu, na którym sypiał znaleziono 100 tys. zł. Szefek – Dzięcioł w barze Na Stawach, człowiek o złotym sercu, nierzadko kładł mu sznycla pod ziemniakami (żeby nikt nie zauważył).

Chachar – cwaniak i dowcipniś, ale żaden społeczny degenerat. W piosence „A chachary żyją i gorzałę piją”, na potrzeby rymu posłużono się insynuacją. Klasyczne chachary owszem, piły, ale krachlę, co najwyżej piwo.

Cymbergaj- gra podwórkowo-szkolna, zespołowa lub indywidualna, w Polsce o ponad stuletniej tradycji. Popularna wśród dzieci i młodzieży w latach60 i 80. XX wieku. Polega na przemieszczaniu na płaskiej powierzchni trzech lub większej liczbymonet. Posiada wiele odmian, n. p. cymbergaj podstawowy, szóstkowy czy grzebieniowy (z regułami gry skopiowanymi z footballu, gdzie grzebień używany jest do popychania zawodników przesuwających monetę). W latach 60. grywało się także dużymi guzikami od płaszcza i małym guziczkiem od koszuli w roli piłki.

Patrz - popularne powieści dla młodzieżyAdama Bahdaja iEdmunda Niziurskiego.

Czesiek Czorny – Czesław Zając, szafarz (bo wynosił na górę szafy, meble, fortepiany i najróżniejsze graty). Miał zdolności przywódcze i zaliczał się do tych, co na Zwierzyńcu wodzą prym. To on rządził w barze Na Stawach. Kiedy skumał się z łaziorami, jego siajac (tatuś) – milicjant, wyrzucił go z domu. Czesiek długo szwendał się po Zwierzyńcu, aż znalazł jakieś skromniutkie lokum. Schorowany, zmarł w wieku 50 lat.

Dębiński – lodziarnia przy ul. Królowej Jadwigi.

Drynda – taksówka. Pierwsza po wojnie krakowska drynda należała do Władka Wylęgały z placu Na Stawach. Mosz ciaki na dryndę? – pytano. (Dziś: masz kasę…?)

Dżoleria – moda na nią przyszła z zachodu w latach 50. minionego stulecia, wraz z refrenem piosenki: ej, baba riba. Namiętnie słuchało się wtedy radia Luxemburg, wymawiając - dla szpanu – nazwę rozgłośni: laksemberg.

Edek Partyzant – Edi, zwany też Władcą Tramwajów, to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci dawnego Zwierzyńca. Człowiek trochę szalony, o mocno bełkotliwej mowie. Nosił się zawsze na sposób mundurowy; po wojskowemu albo po harcersku, a jego chuderlawą, zapadłą pierś zdobiły medale. Jego rewirem była pętla tramwajowa przy klasztorze Norbertanek, gdzie, stając na stopniach ruszającego właśnie pojazdu, dumny z siebie i zaaferowany, niezmiennie komenderował: Modzes jechat pane motornicy! I tramwaj ruszał. Pod koniec życia ożenił się z pielęgniarką, która odebrała mu ukochany mundur.

Edek Ćwiara –Edward Rataj ze Szmelcpaki, potem przyjęty do Andrusów. Grał na cyji, czyli zmarszczce albo inaczej świni. Bo podwórkowemu akordeoniście rzadko kiedy przejdzie przez gardło, że gra na harmonii albo akordeonie.

 

Emaus,zwany też gwarowo Hemaus - odpust, jakiego poza Zwierzyńcem nie ma nigdzie na świecie. W drugi dzień świąt Wielkanocnych, oczywiście na Salwatorze. Ulubione świąteczne rozrywki krakowian w minionych latach, to: loterie fantowe, słynna emausowa karuzela, lody, wata cukrowa, itp. Wszystko to przy akompaniamencie melodii wygrywanych przez kataryniarza, żebraczych śpiewów i w bogatej scenerii odpustowych kramów oferujących wszystko, co na odpuście z prawdziwego zdarzenia mogło zachwycić: figurki Żydów, wielkie piernikowe serca, zabawki, słodycze, a nawet wróżby losowane przez żywą papugę. Jak pisał Kazimierz Witkiewicz, na Emaus spieszą wszystkie stany: jedne z ciekawości, drugie z nabożności, inne dla rozrywki, a wszystkie razem dla tradycji.

 

Drugie, wybitnie zwierzynieckie znaczenie słowa emaus, to po prostu mordobicie.

Falki –Miejsce powyżej klasztoru Norbertanek, gdzie rzeczny nurt napotykał wapienne głazy, tworząc niebezpieczne wiry. Nawet dla wytrawnych pływaków przepłynięcie Falek stanowiło nie lada wyczyn. Dziś już nie stanowi, bo Falki w latach 60. wysadzono w powietrze, a w Wiśle nikt przy zdrowych zmysłach się już dzisiaj nie kąpie.

Flama –W odróżnieniu od zjawiskowej brzany, mogła być brzydka, za to nieźle się potrafiła ubrać i w ogóle zaprezentować (powiedzielibyśmy dziś: wylaszczyć).

Frajer –dupek. Po prostu.

Gała – piłka. Rżnąć w gałę, czyli grać w piłkę, chodziło się na Błonia.

Gzymsiki –przedstawiciele murarskiej rodziny z Krowodrzy, wodewilowi dowcipnisie, bohaterowie popularnej niegdyś w Krakowie sztuki Stefana Turskiego „Krowoderskie Zuchy”. Najsłynniejsi odtwórcy tych ról to Marian Cebulski oraz Wiktor Sadecki.

Helka Madonna –- Helena Krukówna (zwana też, poprzez analogię do Loli z Ludwinowa, Lolą Madonną), zwierzyniecka piękność. Porównywana przez poetę do kariatydy z Placu na Stawach. Blondynka, posiadaczka cudownych zielonych oczu, do których wzdychał między innymi Makino. Siostra i córka słynnych majlorzy, zmarła na nowotwór mózgu.

Jasiu Krawiec – Jan Zwoliński, krawiec, o którym mówiło się, że ma nadzwyczajny dryg do spodni, które spod jego igły wychodziły „jak z żurnala”. O ile, oczywiście, był trzeźwy, co pewnie parę razy w życiu mu się przytrafiło…Wczesnym rankiem, z trzęsącymi rękami zwykł pojawiać się w okolicach budki z piwem na salwatorskiej pętli i pełnym uwielbienia wzrokiem wodzić za sprzedawczynią niespiesznie zdejmującą okiennice: Królowo jasna, tylko jedno piwko! – błagał. Wkrótce, uspokojony już, układał się wygodnie pod klasztornym murem, czujny, by nie przegapić nadchodzącego proboszcza od norbertanek. Przypadał wówczas do proboszczowych rąk, prosząc o parę złotych, a że zazwyczaj – pomimo księżowskich ofuknięć – dopinał swego, niezwłocznie powracał do swej jasnej królowej po kolejne piwko.

Jawor (od nazwiska właściciela: Jaworski) - popularna pijalnia wody gazowanej z sokiem (wersja dla szpanerów) lub bez soku (wersja fundatorów: „stawiam wszystkim”), na rogu Senatorskiej i Filareckiej W swoim czasie „półwsiowy Mariott”.

Jelonek Jan– chodził „pod konikiem” i jak na Lajkonika przystało, mieszkał na Zwierzyńcu i pracował w wodociągach. Skończył tragicznie. Będąc po czterdziestce zakochał się do szaleństwa w Andzie, dziewczynie z dzieckiem. Przygarnął ją do siebie, ale ta miłość go zabiła. Ujrzawszy ukochaną in flagranti z dwoma amantami naraz, powiesił się. Maleńką szopkę z koralików, która po nim została, Makino przechowuje jak relikwię.

Kazek Pudełko –modelarz z Placu Kossaka, mistrz modeli latających, zapalony szybownik.

Kącik buzerantów –miejsce pod oknami klasztoru panien Norbertanek, gdzie zwykli opalać się nudyści (było ich wówczas w całym Krakowie dwóch). W istocie terminem buzerant określano na Zwierzyńcu homoseksualistę.

Kariatyda – albo kariatydka. Figurka Matki Boskiej stojąca na Placu na Stawach, do której schodzili się grzesznicy, by wybłagać przebaczenie kładąc jej kwiaty do stóp. Bukietów nigdy nie brakowało.

Nad placem dwie kariatydy

Pilnują spokoju meliny

Każdy się z dala kłania im

Każdy jest ich nieślubny syn

 

(J. Harasymowicz, Kinderskie Tango)

Kima – całonocna zabawa, na przykład w Małpim Gaju.

Kinder –swój chłopak, fajny gość, nie zaawansowany jeszcze zanadto w latach. Niekoniecznie ze Zwierzyńca; fajnych gości nie brakowało też na Ludwinowie, w Czarnej Wsi, Podgórzu czy na Krowodrzy.

Kizior – osobnik zręcznie operujący nożem. Dodatkowo jeszcze lubiący wypić (być może od słowa kirzyć – pić)

 

Jak pociąg który wypadł z toru

Makino zjawia się wśród kiziorów (…)”. (J. Harasymowicz, Makino)

Klarnet –indywiduum pokrewne bajokowi. W odróżnieniu od tego drugiego, klarnet bywał bosy, łysy albo złamany (bajok występował wyłącznie w wersji sauté, bez wyżej wymienionych epitetów). Zarówno klarnet, jak i bajok, to część składowa odzywki: chono tu, chono, ty klarnecie (bajoku). Na temat popularności na Zwierzyńcu instrumentu dętego drewnianego z grupy aerofonów stroikowych – brak danych.

 

Królówa –ulica Królowej Jadwigi.

Konik zwierzyniecki - Lajkonik

Krachla –flaszka zamykana na porcelanowy korek z gumową uszczelką i drucianym przyciskiem. Popularna nazwa oranżady.

Kucharski Władysław – jedna z najbardziej charakterystycznych postaci nie tylko dawnego Zwierzyńca ale i całego Krakowa. Mistrz krawiecki i król kurkowy (o przydomku „Sędziwy”). Szczupły, niski, o długich siwych włosach, odziany niezmiennie w czarną staropolską czamarę, w spodniach wpuszczonych w buty z cholewami. Przeżył – uwaga - 106 lat.

Lolek Książeczka –trafił do poezji J. Harasymowicza, bo kiedyś podszedł do poety mówiąc: Jo mom tutaj taką książeczkę. Lolek zapewniał, że na niej śpi. A to był świeżo wydany tomik mistrza Jerzego.

Majlorz – malarz. Przedstawiciel zawodu często spotykanego na Zwierzyńcu. Jeśli ktoś nie miał żadnego zajęcia, to na Zwierzyńcu oznaczało, że na sto procent jest majlorzem. Jasiu Kruk z ojcem doczekali się rozgłosu, ale bynajmniej nie z powodu swych malarskich umiejętności. Oprócz wielokrotnie powtarzanego numeru z malarskim nakryciem głowy, słynna była ich autorska metoda na malowanie sufitów. Niezastąpiona w tym celu okazywała się dwuszczeblowa drabina, która miała szczebel dolny i górny. Stary stawał na dolnym i trzymał się górnego, a młody wspinał się po nim dosięgając sufitu.

Mazgaj Jasiu –szafarz (jak wielu), niebywały siłacz o atletycznej budowie. Nikt mu na Zwierzyńcu nie podskoczył. A jeśli już, to tylko Czesiek Czorny, też zresztą szafarz.

Łazior –taki, co chodził po Zwierzyńcu i żebrał na piwo, ale też szukał zajęcia, żeby parę groszy uczciwie zarobić. Włóczęga, wagabunda. Pytał o robotę (zrzucanie węgla do piwnicy, wniesienie szafy na piętro) w barze Na Stawach.

Maks Wózek – zwany też Wujem Maksem, wózkarz, jakich na Zwierzyńcu było wielu. Przewozili ziemniaki, węgiel, kapustę i co tam kto sobie życzył. Stary, dwukołowy wózek z brezentową plandeką był narzędziem pracy wuja Maksa, a czasami nawet pełnił rolę domu. Zasnął w nim kiedyś i już się nie obudził.

Małpi Gaj– miejsce w parku Jordana, gdzie odbywały się całonocne kimy i zwykłe ubawy. Przy głównym wejściu do parku od strony Błoń.

Melo –Makino, kolejna poetycka ksywka króla andrusów, powołana do życia przez J. Harasymowicza. Prawdopodobnie pochodzi od wygrywanych przez jego gitarę melodii. W realu się nie przyjęło, istnieje w poezji (i piosence, którą śpiewa Makino).

Mlaskoty –muzycy z Lajkonikowej świty.

Monte– więzienie na ul. Montelupich. Dziś Areszt Śledczy.

Niania –Tadeusz Skrzat, piłkarz Cracovii ze Zwierzyńca. Jako świetny obrońca, skutecznie i z niezwykłą pieczołowitością opiekował się wybranym zawodnikiem drużyny przeciwnej.

Oleandry – lub olędry, to rosnące nad Rudawą i Wisłą zarośla (nie mające nic wspólnego z ozdobnym krzewem charakterystycznym dla śródziemnomorskiego krajobrazu). Wymarzone miejsce dla miłosnych schadzek, ale i częste tło kryminalnych afer. Oleandrami zwano też drewniane pawilony, a także letni teatrzyk ogródkowy (zwany też „Pod oleandry”). Nocowali w nim w 1914 r. legioniści I Kompanii Kadrowej i stąd wyruszyli. Pod koniec swego istnienia teatr zmienił nazwę na „Bagatela”, którą następnie przejął teatr u zbiegu Karmelickiej i Krupniczej. Dziś Oleandry to nazwa uliczki biegnącej od al. 3 Maja do ul. Reymonta.

Perski – dobry człowiek, mający cukiernię na parterze dawnej plebanii przy Królowej Jadwigi. Zaopatrywał hurtowo szkoły i firmy na większe imprezy, a dzieci robiące u niego zakupy dla szkoły dostawały tyle gratisów, ile potrafiły zeżreć podczas pakowania ciastek.

Pinta z dziurką –pięciogroszówka w kształcie okręgu (ze względów oszczędnościowych), wyprodukowana tuż po wojnie. Popularna na Zwierzyńcu zabawa w pintę z dziurką polegała na rzucaniu pieniążkiem o mur w taki sposób, by moneta się zaczepiła. Ten, kto trafił w to samo miejsce, zgarniał 2 razy po 5.

Plaża Krokodyl –maleńka (ok. 100 x 40 m) plaża nieopodal klasztoru Norbertanek, gdzie Wisła wpada do Rudawy. Piaseczek, piknik z rodzinką, dla aktywnych siatkówka, dla mniej aktywnych błogie lenistwo i lody „Pingwin”. Tylko skąd się wziął tam krokodyl?

Plereza – (fr. pleureuse – płaczka, od pleurer – płakać). Męska fryzura z dość długich włosów zaczesanych do tyłu i opadających na kark. Inaczej kaczy kuper, bo przylizana brylantyną koafiura faktycznie przypominała tę akurat część anatomiczną udomowionego ptaszyska. Jak pisze Andrzej Kozioł w swoim „Alfabecie krakowskim”, fryzura ta była popularna wśród bikiniarzy zwanych również bażantami oraz w kręgach kinderskich. Bywało, że ZMP czyhało na delikwentów z takim „zachodnim” uczesaniem i za pomocą maszynki do strzyżenia albo najzwyklejszych nożyczek pozbawiało ich efektownego uczesania. Tak zwane strzyżenie „za dżolerię” przytrafiło się Olkowi trzy razy: w „Esplanadzie”, na Plantach i na Zwierzyńcu.

Polak - nazwisko sprzedawcy w drewnianym kiosku wciśniętym między mur a basztę klasztorną na wprost zejścia z Kopca. U Polaka były landryny „ze słoja” na sztuki i „orenżada”. Spod lady szła też gorzoła na kieliszki, którą po sztuce doili gliniarze na patrolu. Polak ich korumpował z wyczuciem.

 

Półwsie Zwierzynieckie –pępek świata.

Romek Konopek – niespełniony cyrkowiec, który opanował do perfekcji sztukę przechodzenia przez calutką poręcz mostu Dębnickiego. Za butelkę taniego wina. Mieszkał przy Królówie.

Rufino –Romek Włodarczyk, który wraz z żoną Zośką trudnił się niecnym procederem przerabiania na smalec czworonożnych przyjaciół człowieka. Interes kwitł w tzw. Strasznym Dworze, baraku przy ul. Komorowskiego, gdzie przedsiębiorcze małżeństwo zamieszkiwało. Rufino wpadł, kiedy do jego garnka trafił, zwabiony na kiełbasę, najwierniejszy towarzysz pana dzielnicowego. Na pytanie, czyje to nogi sterczą z garnka i dlaczego takie chude, odpowiedział, że to zając. Zając skoczek. Sprawca odsiedział za to lat cztery, jego małżonka dwa.

Siajac –tatuś.

Sikor –nóż.

Sikornik –Miejsce spacerów ze zwierzynieckimi dziwami. Od kopca Kościuszki w prawo do Królówy.

Siuba - zwany też Lajkonikiem - Mieczysław Wawrzusiak, wychowanek klubu Zwierzynieckiego, szybki i zwinny lewoskrzydłowy. Jak wypił parę wódeczek, to tańczył jak Lajkonik z własną marynarką. Częsta umiejętność wśród rodowitych krakusów.

Siwy – Zbyszek Nowak. Pomny nauk, jakie otrzymał od własnego ojca na łożu śmierci, nigdy nie pracował. Ojciec go ostrzegł, że kiedyś będzie wyścig o pracę ( pamiętaj synu, żebyś nie dał sobie wydrzeć ostatniego miejsca!)

Szabaśnik –albo sabaj, miejsce obok kącika buzerantów, gdzie już w marcu, opierając się o klasztorne mury, słońce grzało jak na Gubałówce. Człowiek wychodził z sabaja czerwony jakby siedział wcześniej w piecu i mógł opowiadać, że właśnie wrócił z Zakopanego.

Szefek – pan Ogiński (zwany też Dzięciołem), właściciel Baru na Stawach, lwowiak. Miał miękkie serce dla andrusów, którym o wiele za często dawał coś „na krychę”. Całe lata ciułał na wyjazd do Ameryki. Kiedy, na starość, dostał wizę i miał już w ręce upragniony bilet, zmarł na atak serca goląc się w łazience.

Szmacianka –piłka zszywana ze szmat, trochę większa od tenisowej. Grało się na polu (w Warszawie na dworze), najlepiej na nawierzchni z kocich łbów.

Szprotka – już nie dziecko, a jeszcze nie brzana w pełnej krasie. W rzeczywistości mizernych rozmiarów morska rybka z rodziny śledziowatych (łac. sprattus sprattus).

Tolo Malarz – kolejna wrośnięta w zwierzyniecki krajobraz postać uwieczniona przez J. Harasymowicza. Podobnie jak Poldek Śpiewak, Sam Główeczka, Kulawy Lolek, Ferdek Bolero, Kazek Dycha i jeszcze paru innych.

Trawiata – trawa. Za wszystkie cuda świata starczy mi Błoń zielona trawiata – napisał J. Harasymowicz w „Kinderskim Tangu”. Na zielonej trawiacie sypiał m. in. Czesiek Czorny, kiedy go ojciec przepędził z domu.

Wiechciówka – szatnia, gdzie przebierali się zawodnicy Cracovii i gdzie, po meczu, dostawali rosół z makaronem ugotowany przez starego Wiechcia. Ten, który strzelił bramkę, mógł liczyć dodatkowo na kawałek mięsa. W Wiechciówce, zamiast pryszniców stała miednica z wodą.

Wylęgała Władek– sąsiad Makina i taksówkarz, jeden z pierwszych w Krakowie. Jeździł od 1945 r., najpierw „dekawką” (DKW – dykta, klej, woda), potem Pobiedą, skodą na krzywych kołach, Warszawą garbuską i wreszcie Polonezem. W Krakowie było wówczas dziesięć dorożek, więc taksówka otrzymała kolejny numer porządkowy - 11. Rodzinną tradycję kontynuowali synowie Władka; starszy przez 10 lat i młodszy przez 25 lat (dziś na emeryturze). Wylęgałowie trzymali numer 11 na taksówce do początku lat 90.

Włóczkowie –uzbrojeni flisacy z orszaku Lajkonika.

Wujek Turecki – Józef Turecki. Pilot Dywizjonu 303, władał kilkoma językami, sypiał w autobusie. Na miotłę nie mówił „miotła”, tylko pelikan o szerokim zasięgu. Nie pokonała go wojna, ale zniszczył alkohol.

Zośka –piłka wykonana z włóczki spiętej ołowianą plombą. Mało skomplikowana gra polegała na liczeniu kapek (odbić), przy czym – jak w piłce nożnej – nie wolno było używać rąk. Istniał też wariant zośki z kręgiem narysowanym kredą lub patykiem. Zawodnicy starali się w tym wypadku umieścić zośkę w kręgu przeciwnika. Zośkę maltretowano wszędzie, gdzie tylko się dało.

 

Zobacz galerię zdjęć:

.
. . . . . Makino (Aleksander Kobyliński) - legenda krakowskiego Zwierzyńca - kultowy kibic mojej ukochanej Cracovii
echo24
O mnie echo24

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura