Seniorze, potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń na specjalną infolinię

Osoby starsze są szczególnie narażone na poważne konsekwencje dla zdrowia spowodowane COVID-19.
Osoby starsze są szczególnie narażone na poważne konsekwencje dla zdrowia spowodowane COVID-19.

Seniorzy, którzy zdecydowali się nie wychodzić z domu przez pandemię koronawirusa mogą liczyć na pomoc. W ramach Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów uruchomiono dla nich specjalną infolinię.

Osoby starsze są szczególnie narażone na poważne konsekwencje dla zdrowia spowodowane COVID-19. Stąd apel, aby nie wychodziły z domów. W załatwieniu pilnych spraw pomogą wolontariusze.

Zobacz też: Całkowity lockdown? Wkrótce decyzja

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Z myślą o seniorach, którzy potrzebują pomocy powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w ramach Korpusu od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą poprosić tam o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. 

Osoba, która przyjmuje zgłoszenie na infolinii przekazuje numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze zaś dostarczają osobom starszym niezbędne produkty.

Numer telefonu na infolinię dla seniorów: 22-505-11-11

Adres dla osób, które chcą pomóc

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na uruchomionej stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Seniorzy nie mogą wychodzić w domu? 

Rząd prosi seniorów, by nie wychodzili z domów, jednak wydał niejednoznaczne rozporządzenie zgodnie, z którym nie jest to prośba, a nakaz. Obowiązujące obostrzenia antycovidowe przewidują, że osoby po 70. roku życia mogą chodzić tylko do pracy, na zakupy i do kościoła.

W rozporządzeniu czytamy, że osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w trzech celach:

  • wykonywania czynności zawodowych lub służbowych;
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (czyli np. zakupy, wizyta u lekarza, spacer z psem);
  • sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Pytany podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki o to, czy ograniczenie przemieszczania się dla seniorów to prośba, czy może nakaz stwierdził, że to apel do obywateli powyżej 70. roku życia.

KJLubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości