4 obserwujących
31 notek
60k odsłon
998 odsłon

"Złota rączka dla seniora" - bezpłatna pomoc w domowych naprawach

"Złota rączka" przyjedzie i naprawi wyrwane gniazdko.
"Złota rączka" przyjedzie i naprawi wyrwane gniazdko.
Wykop Skomentuj12

Nieodpłatną pomoc dla seniorów w drobnych domowych naprawach oferują lokalne programy „Złota rączka”. Działają już m.in. w Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i wielu innych miastach.

Na czym polega program "Złota rączka"?

Jest to projekt skierowany jest do osób powyżej 60. roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo. Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw obejmuje te usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej lub specjalnych uprawnień, natychmiastowej interwencji oraz nie pociągają za sobą dużych nakładów finansowych.

Jakie prace mogą być wykonane?

  • wymiana żarówek, obsadzenie lub wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych;
  • wymiana uszczelek w przeciekających kranach; wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych; przetkanie udrożnienie odpływu; wymiana wężyków, syfonu, spłuczki, rury spiro lub deski sedesowej; uszczelnienie silikonem przecieków przy wannie, brodziku, umywalce; odpowietrzenie kaloryferów;
  • montaż lub wymiana zamków, zasuw, łańcuchów drzwiowych, wymiana klamek, regulacja opadniętych drzwi; montaż i demontaż mebli;
  • naprawa lub wymiana zawiasów drzwi, drzwiczek, szaf; wymiana lub naprawa gałek i uchwytów; sklejenie lub skręcenie zepsutych krzeseł, stolików, mebli; osadzenie kołków rozporowych pod szafki, półki, obrazy; wieszanie: obrazów, luster, rolet, półek, karniszy, suszarek łazienkowych; uszczelnienie okien, drzwi;
  • uzupełnienie drobnych ubytków, szczelin w tynku, podmalowanie ubytków.

Ale już nie malowanie mieszkania, kopanie ogródka, naprawa urządzeń technicznych, przerobienie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej czy sprzątanie mieszkania niezwiązane z zamawianą usługą. Projekt nie obejmuje też napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową. Prace wykonywane są wyłącznie w lokalu zamieszkiwanym przez osobę ubiegającą się o pomoc. Materiały niezbędne do wykonania prac, np. uszczelkę, czy silikon, musi zapewnić osoba ubiegająca się o wsparcie. 

image
Narzędzia do wykonania prac z reguły zapewnia miejscowy MOPS.

Jak zgłosić zlecenie?

Najpierw należy zadzwonić do lokalnego oddziału MOPS, aby dowiedzieć się, czy dana gmina prowadzi taki program. Jeśli tak, osoba potrzebująca uzyska numer telefonu, pod który należy złożyć zlecenie. Przyjęcie zgłoszenia będzie wymagało podania danych kontaktowych, ale także wieku i sytuacji, w jakiej znajduje się osoba ubiegająca się o usługę. Potem pozostaje już tylko czekać na kontakt „złotej rączki” w celu potwierdzenia i umówienia wizyty, jeśli po weryfikacji zgłoszenia osoba dzwoniąca zostanie zakwalifikowana do uzyskania nieodpłatnej pomocy technicznej.

Gdzie działa program "Złota rączka"?

Poznań pierwszy wprowadził nieodpłatne usługi dla seniorów. W 2016 roku miasto przeznaczyło na ten cel 10 tys. zł. Zainteresowanie programem było tak ogromne, że pula ta wyczerpała się w ciągu kilku dni. W 2017 r. w ramach projektu wykonano 500 usług dla 320 seniorów z Poznania. Zgłoszenia przyjmuje miejskie call center.

W 2019 r. osoby 60+ ze stolicy Wielkopolski będą mogły liczyć także na bezpłatne mycie okien i darmowe usługi fryzjerskie. Darmowe usługi dla starszych poznaniaków tworzą pakiet Poznań Viva Senior – unikatową w skali kraju, kompleksową propozycję ułatwień dla starszych osób. Oprócz programu "Złota rączka", działa m.in. "Książka dla seniora" i "Taksówka dla seniora".

W Krakowie program działa od czerwca 2018 r. Seniorzy mogą zadzwonić pod numer 12 616 78 14 i wskazać, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna.

W Bydgoszczy zgłoszenia usług naprawczych są przyjmowane i weryfikowane pod numerem  tel. 52 325 44 50.

Program działa też w Białymstoku. Zlecenia można zgłaszać pod nr telefonu: 882 030 602. Jak informuje białostocki magistrat, do tej pory zgłaszano prośby o pomoc w takich sprawach, jak np. regulacja okien i drzwi balkonowych, wymiana klamek w drzwiach, czyszczenie syfonu i wyregulowanie baterii w łazience, naprawa rolet, naprawa kinkietu, przyklejenie listwy przypodłogowej, montaż regału czy zamontowanie wieszaka w łazience.

"Złota rączka dla seniora" znalazła się także w zapowiedziach podczas kampanii wyborczej obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Prawdopodobnie ruszy w 2019 roku. Uruchomienie programu w tym roku zapowiadają również Suwałki.

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo