4 obserwujących
47 notek
102k odsłony
  1397   0

Emerytura Plus 2019 - pomoc dla emerytów i rencistów. Ile wyniesie?

Emerytura Plus wyniesie netto około 888 zł jednorazowo.
Emerytura Plus wyniesie netto około 888 zł jednorazowo.

Podczas konwencji PiS w lutym zapowiedziana została dodatkowa pomoc dla emerytów i rencistów w postaci "trzynastej" emerytury dla każdego seniora, tzw. Emerytura Plus. Jednorazowe świadczenie pieniężne będzie wypłacane w maju, w kwocie 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto.

Komu przysługuje Emerytura Plus?

Świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym,
  • emerytury i renty rolników, służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Jeśli komuś zbiegną się prawa do kilku świadczeń, to osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie.

Kiedy będzie wypłacana Emerytura Plus?

Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą.  Nie będzie konieczne składanie żadnych wniosków o wypłatę świadczenia. Kwota tego świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Świadczenie otrzyma ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów (z czego 282 tys. to renciści socjalni). W sumie będzie to ponad 9,72 mln osób.  Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,7 mld zł.

– Świadczenie zostanie sfinansowane m.in. w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska, premier Mateusz Morawiecki, Emerytura Plus
Szefowa MPRiPS Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki zapowiadają projekt Emerytura Plus, fot. Adam Guz/KPRM.

Emerytura Plus - kwota brutto i netto

Emerytom i rencistom będzie przesłana decyzja o wypłacie świadczenia w kwocie 1100 zł brutto (bez podania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne). Typowa kwota netto będzie wynosić 888,25 zł.

Od marca br. minimalna emerytura wynosi 1100 zł. Jak wskazuje MRPiPS, ubiegłoroczna waloryzacja świadczeń była najwyższa od 5 lat – emerytury wzrosły o 2,98 proc. W 2017 r. najniższa emerytura wzrosła z kolei z 882,56 do 1 tys. zł. To ponad 13 proc. wzrost. W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą.

"Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie" – wskazali autorzy projektu. Dodali, że "pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ta nadal uznawana jest za niewystarczającą".

źródło: PAP, gov.pl

ja


Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo