4 obserwujących
45 notek
97k odsłon
3896 odsłon

Samotność seniorów coraz częstsza. Szwecja nagradza polską pielęgniarkę

Dzięki pisaniu listów seniorzy mogą ożywić swoje wspomnienia i ćwiczyć umysł.
Dzięki pisaniu listów seniorzy mogą ożywić swoje wspomnienia i ćwiczyć umysł.
Wykop Skomentuj32

Polska pielęgniarka nagrodzona za „Listy do przyjaciela”

Więź z innymi osobami to nie tylko bezpośrednie relacje z otoczeniem, ale pragnienia i procesy głęboko psychiczne i wymagające pewnej umysłowej dyscypliny, potrzebnej seniorom. Nic dziwnego, że Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa na warszawskim Uniwersytecie Medycznym, została wyróżniona prestiżową szwedzką nagrodą Queen Silvia Nursing Award (QSNA) za swój pomysł „Listy do przyjaciela”. Wpadła ona na pomysł systematycznej wymiany korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami. 

Paulina Pergoł wpadła na pomysł systematycznej wymiany korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami

Na wolontariacie w Kolumbii Paulina Pergoł spotkała chłopca, który był niezwykle poruszony tradycyjnym listem, jaki otrzymał od rodziny. - Jego wzruszenie przypomniało mi o starszych pacjentach, którymi opiekuję się na co dzień. Dla nich również niewielkie gesty zainteresowania oraz kontakt z drugim człowiekiem są bardzo ważne. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu skierowanego do pensjonariuszy domów seniora, którzy zwykle są osobami samotnymi, bez rodziny i przyjaciół – przyznała. 

Ludzie starsi często czują się niepotrzebni, uważają, że nikogo nie obchodzą ich wspomnienia i przeżycia, pojmowanie świata. Nierzadko dzieje się tak nie bez przyczyny – dzieci i wnuki nie mają czasu ich wysłuchać, a „kultura smsów” i komunikatorów internetowych zabija klasyczną korespondencję, która co prawda nie gwarantuje błyskawicznego przekazu treści, ale pozwala pełniej rozwinąć myśl, głębiej sięgnąć wspomnieniami, wyrazić coś więcej niż skrótowy przekaz. 

Dzięki tradycyjnej korespondencji młodsi mogą przekonać się, że smsy to nie wszystko

Seniorzy mają też inny kłopot: trudniej radzą sobie z przekazywaniem swoich myśli – tracą umiejętność klarownej wypowiedzi, gubią się we wspomnieniach, zamykają w sobie. Tradycyjny list może pomóc to zmienić: seniorom nie tylko wracają wspomnienia, ale także ćwiczą umysł i elementarne zdolności manualne, czują się docenieni i znów potrzebni; pisząc - budują swoje dziedzictwo. Lepiej też czują się psychicznie, wiedząc, że ktoś czeka na ich list i że na niego odpowie. 

Starość nie musi być samotna – a tradycyjna papeteria lub zwykła kartka, długopis czy pióro mogą zdziałać więcej niż najnowocześniejszy smartfon. 

KW 

Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo