Blog
Gryzmoły
Siukum Balala
Siukum Balala Jestem człowiekiem
111 obserwujących 1415 notek 1857301 odsłon
Siukum Balala, 17 maja 2017 r.

Granica jak Rubikoń

1791 35 0 A A A


image


image

Pomnik Naczelnika Kościuszki w Chorzelach, w miejscu pomnika Hindenburga, który okazał się pomnikiem - efemerydą 


image


A granica opisana później przez Wańkowicza ma się krzepko i trwa. Tym razem staje się  granicą między odrodzoną II Rzeczpospolitą, a Prusami Wschodnimi. Tak będzie do 1945 roku. To jednak nie koniec tej niezwykłej granicy, bowiem w marcu 1945 roku powołany zostaje do życie Okręg Mazurski, który rok później przekształci się w województwo olsztyńskie i granice obu tych jednostek  administracyjnych prawie w 100 procentach zgodne były z przedwojenną granicą między II Rzeczpospolitą, a Niemcami. W tym oczywiście nasz historyczny odcinek z Bratiana. Granica wzdłuż rzeki Orzyc. Jadąc na wczasy na Mazury, od strony Warszawy przez Chorzele i Wielbark - szlakiem napoleońskim, czy od Augustowa przez Kalinowo, czy przez Kołodziejki od Torunia, tę granicę dostrzeżemy jeszcze dziś. W architekturze, w poletkach mniejszych i większych, w typach wsi, w odmiennych typach  wiejskich zabudowań. Trzeba tylko bacznie się rozejrzeć, to historia do nas przemawia. Przestrzega, byśmy mieli na uwadze, że niczego trwałego, niczego za darmo, niczego danego po wsze czasy nie ma i nigdy nie będzie. 

PS. Na razie muszę kończyć peregrynacje po Polsce, choć wiem że powinienem  jeszcze dokończyć historię o diabłach i diablicach z Bisztynka, takie mam zobowiązanie i dokończę, może w drodze. Bowiem małżonka moja Zofia rozpoczęła już pakowanie walizek i kompletowanie garderoby. Niewiele tego w moim przypadku, bo  lecimy na Wyspy Szczęśliwe, które na konturówce mojej pani od geografii musiałyby nazywać się Makaronezja ( bez związku z wyborami we Francji ) Ten archipelag tak fachowo się nazywa, cóż począć ? Wrócę albo na Dzień Dziecka, albo w żydowskie święto Shavuot, albo w rocznicę koronacji Elżbiety II. Nie wiem kiedy. Przez tego Grzegorza Schetynę to ja zaczynam tracić tożsamość i nie wiem kim jestem, ani kto i w jaki sposób mnie powita... i gdzie ? Taki los imigrantów zarobkowych.


image

Wreszcie Warmia i Mazury doczekały portu lotniczego na poziomie bardziej niz średnim europejskim, szkoda tylko, ze na razie dwa połączenia : Stansted i Oslo, plus czarterowe loty do Berlina. Miejmy nadzieję, ze ruch się zwiększy. 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jakaż szkoda,że zabrakło tej notki kiedy pan Bronek stwierdził : W czasie wiosennych powodzi,...
  • Widzisz, a ta posowiecka mierzwa chce coś na tej tragedii ugrać. Zbydlęcenie kompletne
  • Tak i czynił będę, a czy internet 3G też się liczy, bo na jeziorach o lepszy trudno

Tematy w dziale Rozmaitości