175 obserwujących
1869 notek
2978k odsłon
1517 odsłon

Przylądek Canaveral Europy ( 2 )

Wykop Skomentuj65

1434 - dotarcie przez Gila Eanesa do przylądka Bajador

image

Pomnik odkrywcy w Lagos

1441 - dotarcie do Przylądka Białego, na południowej granicy Mauretanii.

Nieco później docierają do rzeki Senegal i żeglując coraz bardziej na południe osiągają w 1456 Wyspy Zielonego Przylądka, kreślone mapy zaczynają coraz bardziej przypominać znaną nam Afrykę, białych plam jest coraz mniej.

Aż przychodzi rok 1488 i portugalski żeglarz Bartolomeo Dias osiąga południowy cypel Afryki, po czym sztormy zapędzają go na Ocean Indyjski. Wiadomo już, że Afrykę da się opłynąć i dotrzeć do Indii w sposób bardziej bezpieczny niż przez terytoria zajmowane przez muzułmanów. Dwadzieścia lat po śmierci Hanryka Żeglarza jego program podboju oceanów zostaje dopięty.

image

Grobowiec Vasco da Gamy w Belem


image


Ekspedycja do Indii Vasco da Gamy, rozwój handlu z Indiami, bogacenie się Portugalii jest już tylko kwestią czasu. Większość ekspedycji przedsiębranych przez Portugalczyków startowała najpier z Lagos, najbardziej na południe wysuniętym portem Portugalii, potem już z Belem, miasteczka leżącego 6 km na zachód od Lizbony. Początkowo skromny port z niewielkim eremem, gdzie każdy ze śmiałków przed wyruszeniem na ocean czuł się w obowiązku wstąpić na modlitwę i nabożeństwo. Dziś wspaniały kompleks klasztoru Hieronimitów i nekropolia królów portugalii, zaświadczająca, że warto zabiegać o wielkość państwa.

image


image

Belem. Groby królewskie

image

Z Belem wyruszyła najważniejsza portugalska ekspedycja Vasco da Gamy, która dokończyła to co zainicjował Henryk Żeglarz i to co pozwoliło Europie przetrwać w służbie chrześcijaństwa i krzyża.

image

Temat jak zaznaczyłem się jest niekończący sie, tak jak horyzont, do którego już, już się zbliżamy, a on się odsuwa. Następny odcinek o tym co robiła Europa kiedy Portugalczycy opływali Afrykę. Kiedy napiszę ? Nie wiem dalibóg. Hrabina przebywa w rodzinnym majątku na Podolu, doglądając włościan i żniw, ja jak przystało na dziedzica gram z kolegami w karty w Giżycku. Może po żniwach ? Po żniwach ruszamy z hrabiną na Hel, bo ja lubię żeby było jak dawniej. Z tym, że moje " jak dawniej " umieszczam w kalendarium historycznym w innym miejscu niż Agnieszka Holland, moje " jak dawniej sytuuje się jakieś 15 lat wcześniej niż 22 lipca 1944 Agnieszki Holland. Moje " jak dawniej " to przedwojenna Jurata i czas eleganckich pań i panów.

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości