175 obserwujących
1868 notek
2975k odsłon
3823 odsłony

Biedron penetruje Eben Emael

Wykop Skomentuj71

image

Brama nr 1

image

Wózek amunicyjny

Tego mistrzostwa zabrakło niestety belgijskim sztabowcom. Czy załoga fortu mogła sprostać wyzwaniu i obronić fort ? Nie mogła, bowiem za defensywną bądź ofensywną strategię, za wyszkolenie armii, za morale, za wolę walki, odpowiedzialny jest sztab generalny, a wyżej  w hierarchii oczywiście politycy. Służba w forcie uważana była w armii belgijskiej za rodzaj kary. 1200 osobowa załoga pełniła służbę nieprzerwanie przez 170 godzin, bez dostępu do dziennego światła, z zakłóconym cyklem dobowym, co bezsprzecznie wpływało na psychikę i morale żołnierzy.

image

Komendant twierdzy

Major Jean Jottrand - komendant fortu zmagać się musiał z 10 % dezercją. Jedyną rozrywką żołnierzy była gra w piłkę na dachu fortu i ta rozrywka przesądziła o fatum Eben Emael. Boisko okazało się znakomitym lądowiskiem dla szybowców.

image


Zadaniem fortu Eben Emael był ostrzał przepraw, które Niemcy musieliby stworzyć, gdyby udało się wysadzić mosty na Kanale Alberta i spowolnienie przemarszu Wehrmachtu w kierunku na Francję.

image

Kanał Alberta 

Plany strategiczne zakładały ustanowienie frontu dalej na zachód i powtórkę z I wojny, czyli wojnę pozycyjną na wyczerpanie, która zważywszy na większy potencjał Francji I Anglii zakończyłaby się podobnie jak I wojna światowa. W europejskich sztabach zaniedbano lektur i nikt w porę nie zapoznał się z niepozorną książką autorstwa Heinza Guderiana " Achtung - Panzer ! " To był główny czynnik stojący za sukcesami Wehrmachtu. Sam Wehrmacht, jego rzekome zmotoryzowanie, było w 1940 roku mitem. W Wehrmachcie maszerującym na Francję " służyło " 2,7 miliona koni, dwa razy wiecej niż podczas I wojny światowej, a całkowicie zmotoryzowanych było jedynie 10 % dywizji, w stosunku do 13 % np. belgijskich. Dysproporcje w innych rodzajach broni - poza lotnictwem - też były niekorzystne dla Niemców, tylko ten " blietzkrieg "
To był czynnik podstawowy klęski w 1940 roku.

image


image

Lista poległych

image


Czy załoga fortu zrobiła wszystko, by nie okryć się hańbą klęski o takim wymiarze i wymowie ?
Chyba tak, bowiem nic poza obroną honoru im nie pozostało. Zadanie jakie miał fort było niemożliwe do wypełnienia z powodu zniszczenia stanowisk artyleryjskich. Dwa kontrataki wyprowadzone z fortu nie mogły zakończyć się sukcesem. Załoga fortu to artylerzyści, ówcześni " inżynierowie pola walki " żaden z żołnierzy nie zaliczył choćby podstawowych ćwiczeń z zakresu taktyki piechoty, nie było takiej potrzeby.

image

Działo 75mm

image

Pomnik obrońców twierdzy

Idące z odsieczą rezerwy stacjonujące w Wonck zostały rozpędzone przez bardzo precyzyjne ataki Stukasów. Ostrzał fortu przez artylerzystów z fortu Pontisse i Barchon też okazał się nieskuteczny, bowiem kazamaty  i stalowe kopuły Eben Emael kryjące w tym momencie nie tych dla, których były przeznaczone, dowiodły swojej przydatności i wytrzymałości.

image

Fałszywa kopuła, również była celem ataku

Dodatkowo przez cały czas oblężenia fortu, niemieckie lotnictwo kierowane przez oficera Luftwaffe biorącego udział w desancie, atakowało nieustannie stoki fortu uniemożliwiając jakikolwiek kontratak. Zdobyte i oznaczone flagami ze swastyką, kazamaty służyły tymczasem za bezpieczne schronienie niemieckim desantowcom. Na jakikolwiek sukces załoga fortu nie mogła liczyć, więc 11 maja, o 12:15 major Jean Jottrand - po porozumieniu z radą obrony - poddał fort Niemcom. Bilans krótkich walk to 24 zabitych i 56 rannych po stronie belgijskiej i 6 zabitych oraz 20 rannych po stronie Sturmgruppe " Granit "

image

Szyb wentylacyjny 

Teraz winien jestem czytelnikom dokładny opis tego co wydarzyło się po starcie Junkersów i holowanych szybowców z lotnisk Ostheim i Butzweilerhof pod Kolonią.
Niestety nauczyłem się nie wyważać już otwartych drzwi. Na kilka miesięcy przede mną fort Eben Emael odwiedziała grupa szturmowa " Alpejski " ja jako typowy maruder nie doleciałem na czas. Mnie tam już niczego było szukać, wszystko zostało opisane z detalami, a te drzwi w kazamacie Maastricht to nie wiem czyja robota ?


image

Drzwi kazamaty Maastricht zniszczone ładunkiem kumulacyjnym

image


image

Szyb windy i klatka schodowa zniszczona wybuchem

Odsyłam zatem i linkuję notki kolegi Alpejskiego, absolutny kondensat tego wszystkiego co wydarzyło się o brzasku 10 maja 1940 roku i przez kilkanaście późniejszych godzin. W notkach Alpejskiego jest wszystko co ważne. Polecam poniższe linki za zgodą autora.

https://www.salon24.pl/u/alpejski/851393,znowu-w-eben-emael-czyli-wojna-i-pilka-nozna
https://www.salon24.pl/u/alpejski/852859,przygotowania-czyli-jak-kopuly-z-ostrowca-pomogly-zdobyc-eben-emael
https://www.salon24.pl/u/alpejski/864752,szybowce-startuja-do-ataku-na-eben-emael
https://www.salon24.pl/u/alpejski/865898,here-are-the-germans

A na koniec tradycyjnie odsyłam do post scriptum.
PS. Czy z wydarzeń w twierdzy Eben Emael i z całej kampanii 1940 roku wypływają  dla nas, współczesnych Europejczyków jakieś nauki ? Oczywiście tak. My żyjemy w czasie podobnym do błogiego międzywojnia. Wierzymy w siłę demokracji, wierzymy w stworzoną przez człowieka najbardziej zaawansowaną technologicznie cywilizację, jakiej do tej pory świat nie widział. Wierzymy w porządek prawny i w smartfony, wierzymy w siłę europejskich rządów i nasz - wydawałoby się - trwały stan posiadania. A to wszystko ułuda, zamki na piasku. Wystarczy kilka cyberataków  w system energetyczny Europy i przestaną działać nasze cudowne smartfony, z ekranów telewizorów znikną wszystkie teleranki Europy, bankomaty przestaną wydawać szeleszczące, nowiutkie pieniądze, a nasze cudowne elektryczne samochody nie pozwolą " w razie czego spierdolić w bezpieczne miejsce " jak to kiedyś pięknie, poetycko ujęła piosenkarka Maria Teresa Peszek. Zostaniemy pokonani przez armię bosonogich żołnierzy za nic mających nasze standardy oraz umiłowanie wolności, tolerancji i wielokulturowości.
Tylko czy narody i społeczeństwa  in gremio wyciągają wnioski z historii ?

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości