slawekp7 slawekp7
369
BLOG

Czy można stworzyć drzewo obrazujące przebieg ewolucji chemicznej?

slawekp7 slawekp7 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Czy podczas ewolucji chemicznej (abiogenezy) mogły zachodzić procesy, które da się ułożyć w chemiczne drzewo życia, które przypomina tzw. filogenetyczne drzewo Karola Darwina?

Czy podczas ewolucji chemicznej (abiogenezy) mogły zachodzić procesy, które da się ułożyć w chemiczne drzewo życia, które przypomina tzw. filogenetyczne drzewo Karola Darwina? (1)


image


1) Najpierw metabolizm?

2) Najpierw replikacja?

3) Dobór naturalny może oddziaływać tylko na istniejące replikatory podczas zakładanej ewolucji biologicznej!

4)Czy ktoś potrafi choćby w teorii wymyślić życie inne niż te współcześnie istniejące - oparte na replikacji materiału genetycznego, transkrypcji i translacji?


image


Pionierami badań nad możliwością powstania życia na drodze prostych, a potem coraz bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych, tzw. proto-metabolizmu, lub na drodze proto-replikacji rzekomego protobionta, zwanego "ryboorganizmem" - w ujęciu hipotezy świata RNA, byli tacy uczeni jak Robert Shapiro, Lars Orgel, czy John Maynard Smith. Profesor John Maynard Smith właściwie zbierał do kupy hipotezy i różne wyniki badań i przenosił wszystko na papier, który przyjmie wszystko: https://tiny.pl/9w7qj


 Laureat nagrody Nobla za swój udział w odkryciu telomerów, profesor biologii molekularnej Jack Szostak zaadaptował ten dorobek szeroko propagując w USA i na świecie - aż w końcu pomysł ten tak zafiksował się w podręcznikach szkolnych i ludzkich umysłach, że bardzo ciężko to wszystko odkręcić. Przykład pierwszy z brzegu:


Na licznych wykładach i animacjach zamieszczanych na youtube oraz w literaturze naukowej Szostak i jego współpracownicy od poszukiwania przepisu nja abiogenezę, zamieszczali kolorowe i oderwane od rzeczywistości biologicznej naiwne obrazki, mające prezentować możliwe modele procesów pre-biotycznych. Poskręcane wstążki miały obrazywać rybo-polimerazę, lub proto-rybosom.

 Animacje mające przedstawiać nieenzymatyczną replikacje RNA, tłuszczowe pęcherzyki, micele, w ktore nie zmieścił by się jeden rybosom występujący u współczesnych organizmów - tak ich zdaniem wyglądały proto-komórki. Na kolorowych filmach do pęcherzyków wnikają rożne substraty pod postacią dłuższych fragmentów RNA, oligorybonukleotydów i rybonukleotydów, czasami peptydy.




Wewnątrz pęcherzyka miała się odbywać nieenzymatyczna replikacja. Wyimaginowana nie-enzymatyczna replikacja:

image












image

Z większymi pęcherzykami miały się łaczyć mniejsze aż do momentu utraty stabilności i rozpadu na dwa, lub więcej mniejszych pęcherzyków, które zawierały część produktów tej wyimaginowanej proto-replikacji. Według stanowczych zapewnień dawało to przybliżony obraz pierwotnej replikacji i podziałów komórek. Tym samym mutacji, co pozwoliłoby na działanie doboru naturalnego i konkurencji oraz na systematyczną ewolucję w stronę wyrafinowanej replikacji DNA obecnej we współczesnych organizmach żywych:

image

image

image



Model Helikazy:

image




Co profesor Jack Szostak pokazał światu przez te wszystkie lata poza obietnicami wspieranymi autorytetami innych uczonych i fikcyjnymi badaniami? Istotne eksperymenty Szostaka były powtarzaniem już przeprowadzonych, od S. Millera poczynając plus nieustanna zabawa z pęcherzykami tłuszczowymi, które nie chciały się tak zachowywać jak sobie profesor Jack Szostak i jego zespół wymarzyli. W końcu, po latach, postanowili ze swoim zespołem przetestować swoje pomysły w laboratorium (!!!). W roku 2016 napisali artykuł rzekomo podsumuwujący wyniki wieloletniej ciężkiej pracy detektywów.


Wcześniejsze eksperymenty nie wykazały istnienia nieenzymatycznej replikacji w pęcherzykach, ani gdzie indziej, zatem Jack Szostak i współteoretycy wpadli na pomysł by dodać do całej mieszaniny peptydy bogate w argininę, bo z ich rozważań wynikało, że będą one spowalniały łaczenie się komplementarnych nici podnosząc skuteczność kolejnych cyklów replikacyjnych. Następnie oddali artykuł do renomowanego (o wiele bardziej niż "Science") czasopisma "Nature Chemistry". Jednak w roku 2017 zespół zgodnie poprosił o wycofanie opracowania z czasopisma, bo ponowne eksperymenty, przeprowadzone po zamiast przed publikacją, nie potwierdziły wcześniejszych interpretacji obserwacji: https://tiny.pl/9wtvz 

Droga naukowa, jaką pominął Jack Szostak przed publikacją wycofanej pracy:


image


Jack Szostak przeprosił w imieniu zespołu społeczność naukową za całe zamieszanie, niemniej chyba jedynie elitarną po polscy „fachowcy” od abiogenezy dalej udzielają wywiadów na youtube - powołując się na koncepcję świata RNA ostatecznie sformułowaną przez Jacka Szostaka! :)


Profesor Szostak napisał, że on i jego zespół byli zbyt mało rygorystyczni podczas przeprowadzania eksperymentu oraz zaślepieni nadziejami na korzystny wynik. Innymi słowy ponowne eksperymenty nie potwierdziły wyników wieloletniej sufitologii. Rozpisywały się na ten temat trochę anglojęzyczne tabloidy i dzięki nim trafiłem na informację o wycofanym artykule: https://tiny.pl/9wtb5 


Elitarna społeczność fachowców dała się przeprosić nie robiąć z tego afery na miarę człowieka z Pildown, ale odrzuciła koncepcję "najpierw metabolizm" i "najpierw replikacja", a najbardziej liczący się na rynku idei naukowych zaproponowali w zamian nawiązujacą do pomysłów Oparina hipotezę "Najpierw białka".


 Do trumny hipotezy "najpierw replikacja" ostatniego gwozdzia wbił Gerard Joyce, choć Jack Szostak w jednej ze swoich komiksowych opowieści opublikowanej w "świecie Nauki" próbował się posiłkować wynikami jego eksperymentów. Wszystko opisałem w tym tekście: https://tiny.pl/9wtvg


 Odniosę się do drzewa chemicznego, czy abio-genetycznego, ktore zostało opublikowane w "Science". Hipotetyczne dzewo filogenetyczne:


image


Tutaj napisano na temat falsyfikacji „drzewa Darwina”:

https://tiny.pl/wbst2

Podczas ewolucji biologicznej z założenia działał DOBÓR KUMULATYWNY, który zachodzi podczas tzw. selekcyjnego wymiatania. Wychodząc z takiego założenia tworzy się na jego podstawie hipotezę drzewa Darwina. W polskim, a nawet angielskim internecie pisze się dużo o doborze kumulatywnym, ale nigdzie dokładnie nie wyjaśnia mechanizmu. Szczegółowo wyjaśniłem to tutaj:


https://tiny.pl/wb83q


image


 Podczas ewolucji chemicznej hipotetycznie działał DOBOR JEDNORAZOWY. Nie znaczy to, ze według zwolenników abiogenezy żywa komórka powstała za jednym razem. Twierdzą że powstawała STOPNIOWO, za pośrednictwem serii mniejszych doborów jednorazowych. Choć obecnie komórki funkcjonują według zasady: "wszystko albo nic" - a granica ich upraszczania nie pozwala przekroczyć nieredukowalnego rdzenia. Potrafi ktoś wyobrazić sobie komórke bez replikacji DNA, bez transkrypcji, czy translacji? Są to podstawowe procesy obecne u najprostszych prokariotów do eukariotów:





image


W hipotetycznym drzewie Karola Darwina postuluje się ciągłość ewoluującej biosfery. Ciągłość ta jest osiągalna za pośrednictwem szeregu form przejściowych łączących poszczególne taksony na zasadzie przodek-potomek. W przypadku „drzewa ewolucji chemicznej” taka ciągłość nie istnieje. Składa się ono z chierarchicznie ułożonych epizodów pod postacią coraz bardziej złożonych, wyimaginowanych wzorów chemicznych, które w żaden sposób nie wynikają jedne z drugich, żeby móc stworzyć proto-komórkę.


Metabolizm. Np. skomplikowany enzym syntaza ATP jest obecny we wszystkich żywych komórkach:





Syntaza ATP jest końcowym enzymem bardziej złożonego kompleksu - łańcucha transportu elektronów. Nie mógłby on jednak funkcjonować bez glikolizy, czy cyklu Krebsa:

image


image

image


https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ostatni_uniwersalny_wsp%C3%B3lny_przodek

image

image

image

Innymi słowy LUCA, zakładany ostatni uniwersalny wspólny przodek wszystkiego, co żyje zasadniczo był zbudowany, jak współczesne żywe organizmy. Na gruncie nauk odwołujących się do ewolucji chemicznej nie ma wyjaśnienia skąd się mógł wziąć na świecie!


ŹRÓDŁO KOMENTOWANEGO TEKSTU (1)

Polacy w "Science" pokazali chemiczne "drzewo początków życia"

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C84006%2Cpolacy-w-science-pokazali-chemiczne-drzewo-poczatkow-zycia.html



slawekp7
O mnie slawekp7

https://slawekp7.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie