16 obserwujących
31 notek
64k odsłony
3026 odsłon

Nie zapominajmy... ks. Janusz Pasierb

Wykop Skomentuj2

Zainspirowany króciutką filmowo-poetycką notką Skierki, wstukałem w wyszukiwarkę video frazę "Janusz Pasierb". Niewiele tego jest. Kilka filmików zaledwie pozwala przypomnieć sobie Jego gesty, tembr głosu, mądrość i siłę przekazu.

Nie mam możliwości pojechać w tych dniach do Peplina, gdzie ks. Janusz Pasierb jest pochowany. Grób zamknięty kamieniem, oczekujący na dzień zmartwychwstania, na anioła, który go odsunie. I - jeśli dobrze pamiętam - wyryte tam słowa: "Wiem, że jesteś Życiem - przecież umieram". 

Tylko raz w życiu widziałem kogoś, kto stał się mistrzem dla mojej młodości, dla czasu moich decyzji. Nie zamierzam opowiadać tu szczegółów, chcę tylko odtworzyć ten jeden obraz. Odpust w Lipach, lubawska fara, potem procesja. Pamiętam, że nie miałem odwagi, by podejść, porozmawiać, bo o czym może rozmawiać czternastolatek z profesorem, erudytą, kimś, o kim często mówiło się: "wielki"? A potem nie miałem już ku temu okazji, odszedł. Aczkolwiek nie do końca. W ciągu jednych wakacji przeczytałem wszystkie jego teksty i wiersze - i to było coś, co naprawdę zmieniło moje życie. 

Może to pech, że internet z trudem pozwala przypomnieć sobie człowieka, który sam ery internetu nie doczekał . A może to i lepsze na te dni pamięci o tych, którzy odeszli, których nie zdążyliśmy zastać, docenić, dogonić. Małe ślady, które przypominają dawne fascynacje, odnawiają wspomnienia i udowadniają, że pomimo lat nie zmieniamy się wcale. 

Przedziwne... Nawet internet staje się miejscem pamięci. Zamiast znicza na grobie zapalam zatem trzy znicze na moim blogu, zaniedbanym ostatnio. Trzy ślady wydobyte z internetu: fragmencik filmu, na którym można ks. Pasierba zobaczyć i usłyszeć, niedługa filmowo-literacka biografia z Vivaldim w tle oraz genialny wiersz, w sam raz na 1 listopada: "Przez ogień", .

 

 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale