16 obserwujących
31 notek
64k odsłony
1656 odsłon

Światłość świata i latarnie. Oczy wbite w ewangeliarz

Wykop Skomentuj3

Kiedy wczoraj wieczorem odczytywałem słowa dzisiejszej Ewangelii, po raz pierwszy w życiu doznałem pewnego, trudnego do opisania uczucia. Nie potrafiłem bowiem - co zwykle robię - podnieść oczu i patrzeć na słuchających. Zwykle taki "zabieg" czytającego pomaga wzmocić, przekazać słowo, pozwala innym "usłyszeć" je, poczuć się jego adresatem. Tym razem zabrakło mi pewności, by to zrobić, cały ten fragment czytałem z oczami wbitymi w ewangeliarz (zawstydzony zresztą najbardziej tym, że sam nie jestem adresatem).

Szybko też - podczas całkowicie "nowej" homilii - próbowałem się wytłumaczyć (i przed sobą, i przed wspólnotą), znaleźć uzasadnienie tego nagłego odczucia, które przyszło podczas lektury św. Mateusza. Mówiłem: Jezus Chrystus miał zdolność "widzenia serca" tych, do których się zwracał. Widział, jakie jest ich życie, jaka droga, nazwał ich przecież wcześniej "błogosławionymi", "szczęśliwymi", bo są ostatni, są słabi, prześladowani, płaczą, doświadczają niesprawiedliwości... 

W bezradności nie potrafiłem "podnieść oczu" i spojrzeć na kogokolwiek, przecież nie widzę. Wolałem, by każdy sam ocenił, czy jest adresatem tego słowa, czy nie. Czy jest "solą ziemi", "światłem świata", "błogosławionym".

"Jesteś solą ziemi", "jeteś światłem świata". Słowa bardzo niebezpieczne: mogą być przyjęte bardzo naiwnie i pochopnie przez "nie-błogosławionych". Tym bardziej, że prolog św. Jana jasno mówi o "Światłości prawdziwej", którą jest Słowo wcielone, Jezus Chrystus. No więc, jak to jest z tym światłem świata? Kto nim jest? Jezus Chrystus i wszyscy którzy w Niego wierzą? A może tylko niektórzy? A więc kto? Jak to jest?

Odpowiedź próbowałem znaleźć u św. Pawła, którego fragment listu do Koryntian - czytany przed Ewangelią - dotknął jakoś mojego pragnienia (pragnienia?) oddawania siebie. Paweł, bezbronny, bezradny, mówi o tym, iż stanął przed nimi "w bojaźni i z wielkim drżeniem". "Moja mowa i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy"... aby wiara opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

Tak często toczymy wojny - nie ma, dzięki Bogu, wojen "prawdziwych", to szukamy ich na boiskach piłkarskich, albo na arenie politycznej, na forach internetowych, a nawet w naszych relacjach, próbując kogoś do czegoś "przekonać". Można być prawdziwym specjalistą w przekonywaniu do swojej racji (nawet jeśli jej się nie ma - ach, ta polityka...), można "uwodzić" przekonywaniem. Ale nie to jeszcze mam na myśli.

Myślę przede wszystkim o dialogu, w którym nie ma mowy o kłamstwie, skoro stajemy w obronie Prawdy dla nas istotnej. Przekonani, należący do Jezusa Chrystusa, uwiedzeni przez Niego, chcemy to doświadczenie po prostu przekazywać innym... przekonywać... uwodzić... ewangelizować... dawać świadectwo... czasem choćby siłą... no siłą może nie, ale czemu nie błyszczącymi "słowami mądrości", uwodzącymi przekonywaniem? 

I to bardzo wrażliwe miejsce naszej wiary też domaga się od nas postawy Jezusa. Domaga się wejścia na drogę krzyża. Mam wrażenie, że tak tego doświadczył właśnie Paweł: zrezygnował z "walki", z "przekonywania", z użycia światła własnej inteligencji, mądrości. W głoszeniu Ewangelii, zaufał Bogu, zaczął naśladować Jezusa. Nie chciał znać niczego więcej, jak tylko Jego, i to ukrzyżowanego. Stanął w słabości, bojaźni i z wielkim drżeniem. Zgodził się na "śmierć" tego miejsca, na porażkę, na to, że nic nie wskóra, niczego "nie wygra". 

Być może, kto wie, "pomogło" mu doświadczenie Areopagu (swoją drogą, jego mowa na Areopagu jest jednym z wzorów podczas ćwieczeń z retoryki!), doświadczenie, które pozwoliło stać się "błogosławionym", adresatem słów "Wy jesteście światłem świata". Kto wie, czy nie był to ten moment, gdy Paweł zgasił latarnię własnej mądrości ludzkiej, a wtedy zapłonęło w nim Światło świata. 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale